Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Intel versus AMD: jak to vidí oni

  12:00aktualizováno  12:57
Jaká je současnost a budoucnost procesorů od dvou hlavních protagonistů této branže, Intelu a AMD? Různé cesty a různé přístupy, které si tyto firmy zvolily, slibují zajímavé zážitky nám i jim. Přinášíme pohled na minulý rok očima jejich čelných představitelů a malé zamyšlení nad blízkými perspektivami výrobků obou společností.

Pomeranče a jablka
V předcházejícím článku jsme se podívali na nejrychlejší současné procesory pro počítače PC: Pentium 4 2,2 GHz od Intelu a Athlon XP 2000+ od AMD. Jak je tomu vždycky při jakémkoli porovnávání těchto dvou konkurentů, rozpředla se v diskusním fóru debata příznivců a odpůrců obou značek. Jedni obdivují, že Athlon XP je na stejné pracovní frekvenci výrazně rychlejší než Pentium 4, jiní upřednostňují bezproblémovost řešení typu „čistý Intel“. Celkem dobře to ale vystihl Tom Pabst výrokem, že se od sebe tyto dva procesory liší „jako jablka od pomerančů“. Oba výrobci zvolili jinou cestu a je těžké v této době odhadnout, která z nich se v budoucích produktech ukáže jako lepší. Z jednoho úhlu pohledu vypadá lépe Athlon XP, protože z nižší frekvence a starší výrobní technologie dokáže vyždímat vyšší výkon než Pentium 4. Jenže příznivci AMD tuto záležitost automaticky extrapolují do budoucna a předpokládají, že firma bude schopna plynule, bezproblémově a brzy přejít z prakticky vyčerpaného jádra Palomino na 0,13mikronový proces a ve svých nových procesorech zachovat předcházející vynikající výkonovo-frekvenční poměr – což nemusí být nutně pravda. Ať se nám intelovská „inflace megahertzů“ a věci související líbí nebo ne, neměli bychom i při obdivu k efektivitě AMD přehlížet fakt, že Intel si otevřel bezpečnou cestu k velmi vysokým kmitočtům a firma AMD nemusí být (a podle mě ani nebude) nějaký čas schopna Intel výkonově předstihnout. Můžeme to samozřejmě pohrdavě označit jako vítězství hrubé síly nad promyšlenějším (?) designem, ale to, na co se zde (a obecně v jakémkoli byznysu) hraje především, je cena, výkon a jejich vzájemný poměr, nikoli krása řešení.

W. J. Sanders III, prezident a výkonný ředitel AMD, držící paletu Athlonů XP

Jak to vidí oni sami
Po úvodním zamyšlení jsem se chtěl tentokrát věnovat hodnocení minulého roku ústy významných představitelů Intelu a AMD – není bez zajímavosti si přečíst, posoudit a vzájemně zkonfrontovat některé jejich výroky, jak je přinesl tchajwanský server Taipei Times. Zpovídanými osobami byli Ben Anixter, viceprezident AMD pro externí záležitosti, a Paul Otellini, generální ředitel Intel Architecture Group.

Kdo získává a kdo ztrácí
Anixter hned na úvod přišel s jedním z nejvýznamnějších ukazatelů – tržním podílem – a na údajích analytické firmy Gartner Dataquest ukázal, že 27 % stolních PC prodaných v USA ve třetím čtvrtletí minulého roku obsahovalo procesor od AMD. Dále zdůraznil, že série chystaných 64bitových procesorů s přídomkem Hammer, která má přímo konkurovat intelovským procesorům Itanium, bude schopna provozovat stávající 32bitové programy přímo, kdežto na Itaniu bude třeba použít speciální emulační software, což bude samozřejmě mít zpomalující efekt. Podle Anixtera má zkrátka jeho firma Intel přímo na mušce a je jeho „nejhorší noční můrou“.

Otellini Anixterova tvrzení ovšem vůbec nepřijal a prohlásil, že je tomu právě naopak: podle něj tržní podíl Intelu nad AMD v minulém roce dokonce vzrostl! Výše zmíněnou studii firmy Dataquest, podle níž v roce 2001 klesl podíl Intelu z 82 na 75 %, nepovažuje za pravdivou: „Náš celkový podíl už dlouho začíná číslicí 8 a je tomu tak i nadále.“. Záměr AMD spouštět 64 i 32bitový kód nativně prostřednictvím jednoho čipu považuje Otellini za plýtvání časem a silikonem. Itanium je čistě 64bitový produkt zaměřený do vyšších počítačových sfér, a v této oblasti neexistují žádné běžné kancelářské aplikace, takže zpětná kompatibilita s 32bitovým softwarem není až tak důležitá. A mimoto je Intel ze své stávající architektury Pentia 4 schopen vyždímat frekvenci až 10 GHz, což mu dává ve 32bitové oblasti do budoucnosti dostatečný prostor.

Intel umí jít i trochu do sebe :-)
Otellini překvapivě otevřeně připustil, že vazba Intelu na firmu Rambus byla těžkou chybou (Anixter to posměšně označuje za „katastrofu“). Otellini však dodává: „O čem je tenhle byznys? O přizpůsobení se trhu. Zareagovali jsme na směr, kterým se trh vydal? Rozhodně ano.“ Protože Intel kvůli smlouvám s Rambusem nemohl v rozumnou dobu přijít s čipsetem podporujícím paměti DDR, zaplavil trh čipsetem i845 s podporou dnes již starého typu pamětí SDRAM PC133. Ten sice v některých aplikacích výkonnost Pentia 4 poměrně dost degraduje, ale umožnil vznik levných počítačů s Pentiem 4 na palubě, což byl záměr a potřeba Intelu.

Závěrem k tomuto článku...
...budiž jeho úvod :-). Těším se na vaše názory v diskusním fóru.

Zdroje: Taipei Times, Tom’s Hardware Guide

Autor:
  • Nejčtenější

Hráči poskytují výkon počítačů na generování AI porna. Dostávají za to cetky

Aby jejich draze zaplacený supervýkonný hardware nezahálel, pronajímají ho někteří hráči ke...

Nová sexy herní hrdinka prý není dostatečně odhalená. Vznikla i petice

Aktuální korejský herní hit Stellar Blade s hrdinkou ve velmi vyzývavých oblecích byl údajně krátce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Korektnost kazí naší oblíbenou stolní válečnou hru, stěžuje si komunita

Zpětné upravování zavedených reálií se nevyhnulo ani oblíbené stolní válečné hře s miniaturami,...

Vývojářům Falloutu chodilo tolik výhrůžek, že si museli najmout ochranku

Na třetí díl kultovní série Fallout se dnes vzpomíná převážně v dobrém, v době oznámení však budil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herní průmysl má další megahit, Manor Lords vytvořil jediný člověk

Už během prvního víkendu od vydání se historické budovatelské strategii Manor Lords podařilo zcela...

Nová sexy herní hrdinka prý není dostatečně odhalená. Vznikla i petice

Aktuální korejský herní hit Stellar Blade s hrdinkou ve velmi vyzývavých oblecích byl údajně krátce...

Herní obchody slaví svátek Star Wars velkými slevami

V sobotu 4. května slaví miliony fanoušků sci-fi takzvaný Star Wars den. Digitální obchody Steam,...

Take-Two zavře studia, která vytvořila OlliOlli a Kerbal Space Program 2

Ačkoli Take-Two ještě v únoru tvrdilo, že propouštět nebude, opak je pravdou. Zásah se týká zejména...

Ambiciózní střílečka XDefiant od Ubisoftu vyjde v květnu

Zdá se, že Ubisoft je po mnoha odkladech připraven vypustit ven svou free 2 play multiplayerovou...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...