Intel vypouští Pentium 4

  • 310
Firma Intel v pondělí oficiálně uvedla na trh další generaci svých mikroprocesorů, dlouho očekávané a propagované Pentium 4. Co přináší nového a jak si výkonnostně stojí v porovnání se staršími konkurenty? Výsledky jsou zajímavé.

Ačkoli se to možná nezdá, zůstávalo jádro intelovských procesorů od doby Pentia Pro (uvedeno v roce 1995) až dosud velmi podobné. Nyní přichází po pěti letech další radikální změna, která se jmenuje Pentium 4. Intel, jak vidíte, upustil od označování svých procesorů římskými číslicemi – možná i proto, že znak „IV“ by někteří Američani nemuseli dokázat správně interpretovat :-). I přes výrazné změny v architektuře zůstává procesor Pentium 4 plně kompatibilní s aplikacemi vytvořenými pro jeho předchůdce.

Frekvence
Momentálně firma dodává Pentium 4 s frekvencemi 1,4 a 1,5 GHz, čímž konečně opět přejímá v souboji s AMD megahertzové vedení. Jistě víte, že to nutně nemusí znamenat i vedení výkonové, z marketingového hlediska je to však dost důležité a nepochybně to hraje v nákupních rozhodnutích mnoha lidí velkou roli.

Čipset a paměť
Jediným nyní dostupným čipsetem, na kterém P4 běží, je Intel 850; na něm založená základní deska Intelu má označení D850GB. Co se týče operační paměti, dochází zde k přechodu na Intelem dosud nepříliš úspěšně prosazovanou RDRAM, tedy paměť s architekturou Rambus. Je samozřejmě možné, že se objeví čipsety jiných firem, které budou na rozdíl od i850 podporovat i klasické paměti SDRAM, ale výsledky prvních testů ukazují, že jedna z předností nového Pentia tkví právě v dokonalé sladěnosti s koncepcí RDRAM. 423pinová patice, do které se P4 strká, má označení PBGA.

Novinky
Mikroarchitektura Pentia 4 dostala marketingový název NetBurst. Mezi její prvky patří například pokročilé dynamické vykonávání instrukcí (Advanced Dynamic Execution), engine pro zrychlené vykonávání celočíselných operací (Rapid Execution Engine) nebo nová Execution Trace Cache nahrazující cache L1 z předchozích procesorů.

P4 disponuje sadou instrukcí SSE2, které, jak již název napovídá rozšiřují možnosti původních SSE. Je zde 144 nových instrukcí, které se uplatní zejména při práci s grafikou a zvukem, obecně pak všude, kde se zachází s dlouhými čísly v plovoucí desetinné čárce.

Další klíčovou novinkou je sběrnice s efektivní rychlostí 400 MHz. Stejně jako u konkurenčních Athlonů a Duronů se nejedná o skutečnou rychlost sběrnice – ta má hodnotu 100 MHz – v každém hodinovém cyklu se však místo jednoho přenášejí čtyři bity, čímž vzniká výsledná hodnota 4x100=400. Pokud je osazena paměť s odpovídající rychlostí, dosahuje systém průchodnosti až 3,2 GB/s.

P4 se vyrábí 0,18mikronovou technologií a má (model 1,5 GHz) spotřebu 50 W.

První testy
Ukázkou hry, kde P4 exceluje, je Quake 3 Arena – optimalizace enginu Q3A pro instrukce SSE zde nese své ovoce (test z FiringSquadu):

Q3A

I v ostatních hrách si vede P4 velmi dobře – chcete-li vidět více grafů, navštivte odkazované servery.

Přetaktování
Tom Pabst z Tom’s Hardware Guide získal na základní desce ASUS P4T povzbudivé výsledky: i beze změny hodnoty multiplikátoru získal na modelu 1,4 GHz stabilní frekvenci 1,610 GHz (FSB 115), přičemž stačilo zvýšit napětí z 1,7 na 1,8 V. Zde bude Intel zřejmě pokračovat v chvályhodné tradici dobré přetaktovatelnosti.

Závěr
Intel stále generuje přibližně 85 % všech svých zisků z obchodu s procesory – zbývající čtyři provozní divize firmy jsou ve ztrátě. To naznačuje důležitost, kterou má Pentium 4 pro budoucnost Intelu; pokud by sázka na tento kus hardwaru nevyšla, důsledky by byly nedozírné.

Na tiskové konferenci, která se konala minulý pátek, oznámili představitelé Intelu své smělé (jak jinak :-) plány: mj. chtějí ve třetím čtvrtletí příštího roku dosáhnout rychlosti 2 GHz. Uvidíme, jestli jim AMD dá tolik času.

Zdroje: Semiconductor Business News, Tom’s Hardware Guide, FiringSquad


Témata: Asus, Frekvence 1, Intel, Zisk