Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

International Cricket Captain 2002

  12:00aktualizováno  8:52
Máte nějaký hlubší vztah k Anglii? Nebo snad Novému Zélandu, Indii či Austrálii? Pokud je vaše odpověď kladná, je tu jistá šance, že vás nový International Cricket Captain zaujme. V opačném případě se nejspíš budete jen divit, jak se může složitý sport točit jen kolem placaté pálky, několika triček a pánů v bílých oblecích.

International Cricket Captain 2002Jako snad každá sportovní hra, tak i Cricket Captain má za sebou již několik let existence. Během této doby se po malých částech přetváří, ale především přináší každý rok nové soupisky hráčů. Za tyto změny tahají výrobci z fanoušků peníze. V případě International Cricket Captain 2002 jde přesně o ten způsob “inovace”, kdy kromě aktualizovaných rozpisek a plánu Světového poháru v roce 2003 tvůrci v podstatě nic nového z rukávu nevytáhli.

V recenzi na předchozí díl International Cricket Captain 2001 nešetřil Dimitros Vlasakudis kririkou, skoro by se dalo říci pohrdáním. Když si hru naintalujete a zkusíte zahrát (je jedno jestli verzi 2001 nebo 2002), nejspíš mu dáte za pravdu. Kriket je sport velmi málo rozšířený, a tak existuje jenom nemnoho her simulujících tuto zábavu, které jsou zaměřeny na velmi úzký okruh zájemců. Existují také hry přibližující počítačovým hráčům skoky do vody z útesu, skoky na lyžích nebo brokovou střelbu a jsou zábavné. Můžete díky nim zjistit, jak tento sport funguje, co je třeba zvládnout a snad i trochu, jak se cítí človek, který ho provozuje. V případě International Cricket Captain 2002 však pochopíte jen to, že trenér kriketu to má těžké, zvlášť pokud je pro něj práce s týmem tak složitá, jako pro vás ovládání této hry.

International Cricket Captain 2002

Nainstalovali jste si International Cricket Captain 2002 a spouštíte hru. Před vámi proběhne video, sestávající z krátkých záběrů ze hry a seznamu tvůrců. To je také poslední chvíle, kdy slyšíte hudbu. V celé hře se totiž krom krátkého zajásání davu na hřišti a ťuknutí míčku o pálku již žádný zvuk neozve. Úvodní menu nabízí standardní volby mezi variantou, které se účastní jeden nebo dva hráči (na jednom počítači), nebo internetovou hrou mezi více lidmi. Položka Options je v podstatě zbytečná, volíte si jen, zda hra poběží v okně nebo na celé obrazovce a jestli bude použito 16 nebo 32 bitového barevného rozlišení. Takže žádné zdržování a hurá do hry.

Tady však přichází hlavní zklamání. Nepočítejte s tím, že byste měli šanci okusit si pocit hráče na hřišti a přičichnout tak k tomuto sportu natolik, abyste ho možná i pochopili. Po navolení typu sezóny, která může simulovat anglickou ligu, světový pohár států nebo mistrovství světa v roce 2003, se ocitnete ve spleti tabulek. Jen se podíváte na rozpis svého týmu a zkusíte se trochu zorientovat, už na vás čeká těžké rozhodování. Přichází totiž nákup volných hráčů. Naštěstí (?) se můžete procházet desítkami a stovkami statistik a tak si “rázem” uděláte slušný obrázek o kvalitách každého kriketisty. Samozřejmě, stejně jako v celé hře je nutná znalost International Cricket Captain 2002pravidel a systému hry, jinak vám ta hora čísel nic neřekne. Pro ty, kdož neví, která bije, je na kartě každého hráče umístěn pěkný grafický prvek - malinká černobílá fotka. Abyste se mezi svými svěřenci lépe orientovali, můžete si ke každému poznamenat jeden řádek libovolného textu. Dokonce lze i měnit jména.

V rámci spravování týmu si všímáte ještě dalších položek, přičemž tou nejdůležitější jsou finance. Musíte si udržovat přehled o své kase, abyste věděli, kterého hráče si můžete dovolit platit, kterého je naopak lepší prodat a za získané libry pořídit posily. Při trenérských rozvahách tedy musíte mít stále zapojenou také druhou, manažerskou polovinu mozku, která sleduje tok oběživa.

Před sezónou se několikrát projdete po hřišti, skrz šatny i kanceláře (jestli tedy máte žaludek na několikahodinové bloudění stovkami tabulek, z nichž jen některé jsou zajímavé). Pak už hurá do zápasu. Stačí opět proklikat několik informačních stránek (počasí, místo konání, předpoklady družstev a to vše plné odkazů... kam jinam, samozřejmě do tabulek. Obrazovka utkání má většinu ovládacích prvků na lištách na pravém a dolním kraji obrazovky. Zde volíte strategii, střídáte pálkaře i polaře a děláte další věci, které bez podrobné studie kriketu asi nepochopíte. International Cricket Captain 2002V hlavním okně obrazovky se vypisují úspěchy obou týmů, tedy jak si vedli pálkaři, kolik udělali přeběhů apod. Zde také pomocí obou tlačítek myši vysíláte své svěřence do akce. Když opět navolíte několik parametrů nadhozu (nepo odpálení), objeví se “živá hra”. To znamená, že proběhne krátká simulace nadhozu a odpalu, kterou však jen sledujete, jako záznam v televizi. Grafika je na urovni her z doby cca před šesti lety a celá “akce” netrvá většinou ani deset vteřin. Pak se zase hned vrátíte do obrazovky plné čísel a grafů.

Jestliže z toho všeho nejste příliš moudří, nezoufejte. Nikdo, kdo kriket výborně nezná, z toho moc chytrý být nemůže. Existují totiž různé simulátory sportovních manažerů, některé se drží jen základních nastavení a těží z kombinace s živou hrou, jiné jdou opravdu do hloubky a vyžadují od hráče detailní znalost sportu. International Cricker Captain 2002 bohužel patří do té druhé skupiny. To samo o sobě ho k neúspěchu neodsuzuje, ale volba sportu tuto hru spolehlivě dorazí. Mimo Anglii, Austrálii, Nový Zéland, a Indii se asi těžko najde člověk, který by u této hry vydržel déle než pět minut. Pokud by výrobci stejně precizně zpracovali některý z nejznámějších sportů (fotbal, hokej, basketbal apod.), hra by jistě zaujala fajnšmekry po celém světě.

International Cricket Captain 2002
Výrobce: Empire Interactive
Vydavatel: Empire Interactive
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Stáhněte si: hratelné demo
Oficiální homepage: http://www.empireinteractive.com/cricket/index.htm
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 16 MB RAM, 134 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Hra tak složitá a nepřehledná, že každého kromě hardcore fandů kriketu znechutí.
Hodnocení 10% (pro fandy kriketu 65%)

Autor:


Témata: Rozvaha, simulátor

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...Najdete na iDNES.cz