Internet rychlostí 2 Mbps za 555 korun?

  12:00aktualizováno  10. ledna 2001 1:39
Možná jste v poslední době zaregistrovali inzeráty nabízející 2Mb připojení k Internetu přes satelit za neuvěřitelnou cenu. Měl jsem příležitost tuto věc vyzkoušet v praxi a tento článek shrnuje moje zkušenosti z několika týdnů provozu.

Jelikož bydlím ve městečku s cca dvěma tisíci obyvatel, není pro mě získání lepšího připojení k Internetu snadnou záležitostí. Za klasickou pevnou linku by si jen samotný Telecom naúčtoval přes 11 000 Kč měsíčně, mikrovlnný spoj zase vyžaduje přímou viditelnost mezi vaším bydlištěm a providerovou stanicí (což u mě nepřipadá v úvahu), zůstává tedy dial-up, což pro internetovou práci samozřejmě není v žádném případě ideální řešení. Nedávno mě však zaujaly inzeráty slibující připojení rychlostí 2 Mb za sekundu, tj. 30krát více, než nabízí ISDN, a to za cenu 550 Kč měsíčně! V duchu Jana Spáleného jsem si řekl, že v tom asi bude nějakej háček, a začal se pídit. O výsledek se s vámi podělím.

Technologie
V Lucembursku vznikla před několika lety firma Europe Online Networks S.A., jejíž zakladatelé pojali nápad využít známou soustavu satelitů ASTRA k superrychlým přenosům dat. Vymysleli řešení finančně a technicky schůdné, vybudovali síť dealerů po celé Evropě (tedy i u nás :-) a začali s obchodováním. Technický princip celého systému je v podstatě jednoduchý. Předně je nutné si uvědomit, že se nejedná o připojení k Internetu v klasickém slova smyslu - abyste ho mohli používat, musíte již nějaké připojení (ať už dial-up nebo libovolnou pevnou linku) vlastnit. Veškerá data jdoucí od vás totiž budou proudit prostřednictvím vaší "normální" linky někam do Lucemburska, kde se zachytávají vaše požadavky na zobrazení stránek nebo stažení souborů, tyto stránky/soubory se stáhnou na lucemburský server, vyšlou na satelit a odtud už putují velmi rychle k vám. Již z tohoto stručného popisu možná tušíte, v čem budou silné a slabé stránky tohoto systému. A jak to tedy vypadá v praxi?

Karta pro příjem satelitního signálu

Hardware
Od prodejce (v našem případě firma UBCOM CZ s.r.o.) získáte za 8800 Kč bez DPH PCI kartu, na které je integrován satelitní přijímač, CD se softwarem a uživatelské jméno a heslo, kterým se budete přihlašovat k síti EON. Dále potřebujete satelitní anténu (doporučený průměr je 80 cm, lze však použít i šedesátku) nasměrovanou na satelity ASTRA a univerzální prvek LNB (to je ta malá věc, co trčí proti každé satelitní anténě). Slovem "univerzální" se zde míní to, že daný LNB (Low Noise Block) musí být schopen přijímat z družice digitální signál - například můj několik let starý LNB, který s analogovým satelitním přijímačem fungoval bezchybně, nebyl pro tento účel použitelný, takže jsem si od firmy musel zapůjčit jiný. Pokud si budete chtít pořídit u firmy UBCOM i 80cm anténu a LNB, zaplatíte za ně 880 a 750 Kč (bez DPH).

PCI kartu samozřejmě strčíte do počítače a napojíte do ní kabel od antény, čímž jsou hardwarové záležitosti skončeny. Protože karta obsahuje plně funkční přijímač digitálního satelitního signálu, lze ji s příslušným softwarem (součást dodávky) použít i ke sledování satelitní televize (samozřejmě ve vynikající DVD kvalitě s možností ukládání na pevný disk ve formátu MPEG-2), poslechu satelitního rádia nebo bloumání stránkami teletextů. Karta má na své konektory vyveden analogový zvuk a kompozitní videosignál, takže ji můžete připojit k televizi a k libovolné aktivní reprodukční soustavě (nebo do Line In konektoru zvukové karty). Za 3700 Kč bez DPH lze dokoupit tzv. Common Interface Modul (napojuje se na dlouhý konektor umístěný na vnitřním konci karty), k němuž je pak možné připojit dekodéry zakódovaných satelitních programů - bez těchto pomůcek budete moci přijímat pouze programy nezakódované (FTA - Free To Air). Ale vraťme se zpátky k internetovým záležitostem, nyní už k softwaru.

Instalace
Nejprve je nutné nainstalovat ovladač karty; ta je typu PnP, takže by se zde neměl vyskytnout problém. Pak přichází na řadu vlastní aplikace, a to program pro příjem rozhlasu a televize, jednoduchý prohlížeč teletextu a program zpřístupňující příjem satelitních dat. Protože k zachytávání od vás proudících dat slouží proxy-server firmy EON, musíte ve vašem internetovém prohlížeči zapnout používání proxy-serveru a zadat jeho IP a port. Od firmy UBCOM dostanete kromě německé příručky i stručný český výtah všech podstatných věcí, s nímž není složité celý systém zprovoznit.

Program pro příjem dat ze satelitu

File Fetch
Jednou z nejzajímavějších služeb poskytovaných firmou EON je tzv. File Fetch, neboli "offline stahování" souborů. Prostřednictvím internetové stránky zadáte URL souboru, který chcete stáhnout, a EON vám ho ze zadaného místa stáhne na svůj server. Jakmile se soubor nachází v EON, můžete opět prostřednictvím dané stránky zadat požadavek, aby vám byl zaslán prostřednictvím satelitu. EON váš požadavek zpracuje a sdělí vám přesný čas, kdy bude váš soubor ze satelitu vysílán (obvykle je to za několik hodin). V danou dobu už není nutné se připojovat k Internetu - stačí mít spuštěn prográmek Fazzt, který automaticky kontroluje pakety přicházející ze satelitu, a jakmile zjistí, že jsou určeny vám, přijme je a vytvoří z nich výsledný soubor. Takto vysílaná data k vám přicházejí skutečně rychlostí 2 megabitů za sekundu.

Praktické zkušenosti
EON slibuje rychlost 30krát vyšší, než má 64Kb pevná linka, za zlomek její ceny. Začnu tedy věcmi, které vaše případné nadšení z tohoto řešení poněkud zchladí. První z nich je fakt, že vzhledem k údajnému zneužívání tohoto systému "pozemními" providery byla rychlost při běžném provozu uměle snížena cca na čtvrtinu avizované hodnoty, tedy někam pod 500 Kb za sekundu (netýká se služby File Fetch). To by sice pořád nebylo špatné, ale dalším z mých zjištění bylo, že rychlost při brouzdání Internetem značně kolísá, a to od vysokých hodnot až k nule. Občas se setkáte s tím, že se větší část stránky načte, ale na zbývající kus čekáte velmi dlouho - podstatně déle, než kdybyste vypnuli svoje připojení na proxy firmy EON a načetli si danou stránku přes svou normální přípojku. Těžko říci, v čem přesně spočívá příčina, ale odhadoval bych to na kapacitní a/nebo softwarové nedostatky na straně firmy EON. Podle zástupců firmy UBCOM probíhají v poslední době upgrady softwarového vybavení, které momentálně mohou snižovat dostupnost služeb, ale v budoucnu zajistí lepší podmínky. Dospěl jsem tedy k závěru, že k normálnímu browsingu tento satelitní systém zatím příliš vhodný není. Navíc, pokud máte stejně jako já schránku na Hotmailu a používáte ke stahování pošty Outlook Express, při zapnutém proxy-serveru EON se OE s Hotmailem nedomluví.

Televizní signál je velmi kvalitní

Trochu jiná je situace u downloadování souborů. Při online stahování se vám často podaří "dobře chytit" a soubor k vám teče několikanásobně rychleji než běžným způsobem. Opět se ale setkáte s výkyvy, z nichž zde samozřejmě nemohu jednoznačně osočit EON - protože se v tomto případě stahuje ve stejném okamžiku ze zdrojového serveru na EON a z EONu přes satelit k vám, může příčina ležet i jinde než v Lucembursku.

Jednoznačným trumfem je výše popsaná služba File Fetch, která funguje celkem spolehlivě. Pro vaše soubory máte rezervováno slušných 700 MB, v kterémžto prostoru budou stažené soubory ležet po dobu tří dnů, než budou automaticky smazány (můžete je samozřejmě smazat sami dříve). Existuje také velmi šikovný (freewarový) prográmek jménem EON File Fetch Manager, který obchází nepříliš vypracované webové rozhraní této služby a umožňuje do ní posílat více URL najednou. Stahovat soubory lze z HTTP i FTP, FTP však nesmí být nijak zaheslované. Nepřišel jsem bohužel na způsob, jak přes File Fetch stahovat ze serverů iDrive, FreeDrive a podobných poskytovatelů úložného místa na Internetu, nevylučuji však, že je to možné.

Závěr
Výsledný obrázek je poněkud rozporný. Jestliže chcete jen brousit Internetem a třikrát za měsíc si stáhnout dvoumegový soubor, nemá pro vás asi cenu si tento systém pořizovat. Máte-li však velké downloadovací nároky, může pro vás satelitní karta představovat zajímavou alternativu. V poslední době se totiž setkáváme s levnými nabídkami pevných linek (zejména mikrovlnných), které však poskytují jen velmi omezené množství měsíčně přenesených dat (například 100 MB). Protože satelit vaší "normální" lince (budete-li stahovat velké soubory) velmi odlehčí, stojí takováto kombinace za úvahu. Musím také vyzdvihnout velmi vstřícný postoj firmy UBCOM, která mj. nabízí potenciálním zákazníkům 14denní zapůjčení systému proti jeho plné ceně - při nespokojenosti můžete v tomto termínu vše vrátit a obdržíte své peníze zpět. Technologie Internetu přes satelit má jistě budoucnost a lze očekávat, že se po odladění zbývajících nedostatků stane velmi populární.

Autor děkuje firmě UBCOM CZ s.r.o. (Praha) za zapůjčení karty Galaxis DVB-Sat PCI a univerzálního LNB.

Autor:
Témata: software

Nejčtenější

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

Komunitní sbírka na Star Citizen překonala hranici 200 milionů dolarů

Star Citizen

Více než dva miliony přispěvatelů již na účty autorů ambiciózního vesmírného simulátoru poslalo v přepočtu více než...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Zákazník neuspěl s vrácením Falloutu 76, tak alespoň zdemoloval obchod

Fallout 76 – Official Live Action Trailer

Některým lidem se Fallout 76 nelíbí tak moc, že kvůli tomu sáhnou k výtržnostem. Zákazník v pobočce obchodu se hrami...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak Red Dead Redemption 2 zastínil Assassin’s Creed: Odyssey

Red Dead Redemption 2 versus Assassin’s Creed Odyssey

Assassin’s Creed Odyssey a Red Dead Redemption 2 jsou dva nejnovější přírůstky do rodiny akčních příběhových her v...

Brali jste si někdy kvůli hře dovolenou?

Vítězný doutník

Vzali jste si někdy volno kvůli hře, na kterou jste se velmi těšili? Pokud ano, napište nám pod článek do diskuze,...

OBRAZEM: Retro PlayStation vás přenese dvacet let zpět. První dojmy

PlayStation Classic

Retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde 3. prosince a obsáhne dvacet předinstalovaných her bez...

Najdete na iDNES.cz