Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Interstate `82 - drsný život piráta silnic

  12:01aktualizováno  9. července 2001 4:45
Kdo by neznal Interstate 76. Tato ve své době naprosto originální hra se stala zanedlouho po svém vydání naprostým hitem. Nyní, když vychází její druhé pokračování a letopočet z názvu hry se o pár let posunul, si klademe dvě hlavní otázky. Podaří se Interstate 82 zopakovat úspěch svého předchůdce? A hlavně: Co bude nového?

Interstate 82Tak nám unesli Grooveho Championa! Po postrachu všech silničních pirátů z minulého dílu se náhle slehla zem. Jeho sestra Skye mě žádá o pomoc. Po osmi letech spořádaného života opráším staré řidičské rukavice, vyzbrojím nový vůz a peklo na nekonečných silnicích může opět začít.

Zdlouhavě zábavná instalace
Každá počítačová hra začíná instalací. V případě hry Interstate `82 stojí za to, zmínit se i o této proceduře. Instalace je neuvěřitelně zdlouhavá. Tvůrci hry zřejmě moc dobře věděli, proč je její průběh zobrazován na desetiny procenta. Jinak byste měli pocit, že se váš počítač odebral k zimnímu spánku. Spusťte tedy instalaci a klidně si odskočte k sousedům na kafe, a nebo raději ne. V průběhu instalace hraje totiž perfektní hudba, která na to, že pochází z 80. let není ani notoricky známá ani nevkusná. Prostě fajn muzika. Při jejím poslechu a prohlížení kreslených obrázků, které se na obrazovce svižně střídají, mě napadlo, jak daleko je asi doba, kdy nám bude v průběhu půlhodinové instalace nabídnuto zahrát si pár levelů z některého předešlého dílu právě instalované hry...

Úvodní film a odpudivé menu
Poté co nainstalované soubory pohltily 450 - 650 MB z našeho harddisku, se pohodlně usadíme do křesel a zatáhneme rolety a shlédneme úvodní intro.

Interstate 82V opuštěné maringotce, daleko od jakékoliv civilizace, přichází k našemu dobře známému hrdinovy z minulého dílu Groovemu Championovi dvoučlenná návštěva. Muž a žena, jak se na správnou návštěvu sluší, nepřijdou s prázdnýma rukama. Revolvery, které v nich drží, naznačují, že půjde do tuhého. Překvapený veterán silničních bojů Groove odvážně vyskakuje oknem maringotky, nasedá do auta a pokouší se co nejrychleji zmizet... Úvodní poznámka o zatažení rolet a detailní popis děje této filmové sekvence, nebyly zcela bezdůvodné. Pro všechny filmy v I`82 je totiž charakteristická tma. Častokrát budete zblízka mžourat na monitor snažíce se uhádnout, který z pohyblivých stínů patří Taurusovi, Groovemu či Skye.

Po shlédnutí úvodního intra se ocitáme v menu, kterému vévodí modrá barva. Po levé straně se nachází několik tlačítek s klasickými herními volbami. Přes polovinu obrazovky zabírají různé neidentifikovatelné budíky. Naivně jsem se domníval, že budou po několika odehraných misích něco ukazovat - například počet zničených vozů protivníků, splněných misí či množství spotřebovaného benzínu. Nic takového. Jelikož menu nikoho opravdu nenadchne, budeme se podrobnému průzkumu všech jeho možností věnovat později a zvolíme hned první misi z nabízené kampaně.

Interstate 82Držte si klobouky - začínáme
Náhle se ocitám v ozbrojeném voze a z intra, které, jak později zjistím, předchází každé hře, se dozvídám, že se mám dostavit na schůzku do jednoho zapadlého baru ve městě. Pohled se přepíná na můj vůz, který projíždí městem. Chci přidat plyn klávesou se šipkou nahoru a nic, zkouším joystick - také nic, pohybuji se setrvačností vpřed, ale auto na mé ovládání nereaguje. Ještě 5 minut se pokouším zjistit, jak že se to vlastně ovládá. Veškeré snahy jsou však marné. Na příčinu problému přicházím v menu ovládání. Ačkoliv plyn se přidává podle standardního nastavení šipkou nahoru ("keyboard up"), počítač s nainstalovanými Windows 95cz zjevně nerozumí. Po předefinování ovládání na "klávesa nahoru" je problém vyřešen. Obdobně je samozřejmě nutné přiřadit i k ostatnímu ovládání české názvy kláves. Prostě prkotina, která vám znepříjemní první minuty této hry. Vracím se zpět do mise a dojíždím k baru. Uvědomuji si, že bude nutné vystoupit z vozu, jelikož v automobilu se bary většinou nenavštěvují. Možnost opustit svůj vůz, vyměnit ho v průběhu hry za jiný nebo plnit část úkolu jako chodec, je jedna z největších změn oproti minulému dílu. Kdybych si jen pamatoval, jak z auta vystoupit. Rezignuji podruhé, vracím se do menu a hledám mezi jeho volbami trénink.

Interstate 82Menu - podruhé a naposledy
Menu hry I`82 nabízí standardní výběr, který neurazí, ale zároveň ani ničím nepřekvapí. Kromě voleb Training, Instant Action a Trip, což je již jednou zmiňovaná kampaň, je možné volit i nastavení a multiplayer. O multiplayeru se dozvíte více na jiném místě recenze, takže přejděme k volbám nastavení. Zvolit je možné hlasitost zvuků a hudby, ovládání včetně podpory force feedbacku, grafické rozlišení, detaily a obtížnost, která se dělí na tři stupně. Vybírejte ji s rozvahou, jelikož některé mise si i na nejjednodušší obtížnost zopakujete mnohokrát.

Trénink - nesplněná očekávání
Trénink je v I`82 rozdělen do 3 samostatných misí. Nejdříve si otestujete své řidičské schopnosti na vaší základně a na nedalekém cvičném okruhu. V následujících misích vám bude umožněno vyzkoušet si různé druhy střelných a později i raketových zbraní. Testování střelby začíná vždy na cvičné cíle v podobě dopravních kuželů a je zakončeno likvidací jedoucích automobilů, které váš útok ale nikterak neopětují. Skutečné souboje se tedy od toho, co vám je při tréninku nabídnuto značně liší. Stručně řečeno - tréninkové mise jsou nedotažené a pro hráče, kteří znají minulý díl jsou naprosto zbytečné. Je to škoda, jelikož v mnoha jiných Interstate 82titulech tvoří právě tréninkové mise tu nejzábavnější část hry. Poté, co si protrpíte všechny tři tréninkové mise, s radostí a úlevou zvolíte "Trip", neboli novou kampaň.

Trip - výlet za ztraceným přítelem
Výprava za ztraceným Groovem Championem a jeho vysvobození tvoří jen zlomek ze 40 misí, které si pro nás tvůrci I`82 tentokrát připravily. Na několika prvních misích si ukážeme rozmanitost úkolů, zpracování jízdy a soubojů, nové nápady a vylepšení a také hlavní nedostatky I82, které se ani této hře nevyhnuly.

Pátrání po zmizelém příteli začíná v baru na předměstí, kde se Taurus setkává se svou přítelkyní, sestrou uneseného, Skye. Už samotný příjezd na místo schůzky je náplní první mise. Velmi záhy si osvojíte jednoduché ovládání auta, které se při rychlejším zatáčení celkem věrně naklání. Realističnost fyzikálních modelů je však nutné brát v I`82 se značnou rezervou. Ačkoliv se svými jízdními charakteristikami od sebe jednotlivé vozy odlišují, ovládání bylo značně zjednodušeno. Vzhledem k tomu, že je tato hra především střílečkou a ne automobilovým simulátorem, není toto zjednodušení vůbec na škodu. Nepřátelé, které během prvních misí potkáte, vám mnoho škody ani práce nenadělají. Úvod hry je skutečně pohodová projížďka a peníze, Interstate 82které dostáváte za zničení nepřátelských vozů, vám příjemně naskakují na konto. Jediná starost, která vás v úvodu potká, bude volba pohledu, z kterého budete hru sledovat. Na výběr máte z výhledu řidiče bez přístrojové desky a pohled seshora za autem. První varianta nabízí autentičtější pocit a lepší zaměřování, druhá zase větší výhled. Třešničku na dortu představuje pohled z výšky po vzoru GTA, při kterém je I`82 naprosto nehratelná.

Další naprosto nevyužitelnou součástí hry jsou vaši spolubojovníci. Velmi záhy zjistíte, že vaše partnerka vám v soubojích příliš nepomůže. Krouží se svým pick-upem kolem vás, a když už náhodou vystřelí, tak cíl bezpečně mine. Naštěstí alespoň trochu inteligence, které se Skye bohužel nedostalo pobrali vaši protivníci. Zpočátku jsou sice jen trošku nepříjemní, ale to nejhorší teprve přijde.

Možnost měnit svůj vůz lze ve hře využít na mnoha místech. V opevněném sídle mocného zbohatlíka, kam se vydáte pokračovat ve svém pátrání, jich stojí na parkovišti hned několik. Po zuby vyzbrojená ochranka vám dá rychle zapomenout na primitivní amatéry, proti kterým jste až do této chvíle bojovali. Nastává období misí, které si zopakujete ještě mnohokrát. Na scéně se objevují i první hádanky. Interstate 82Koho by napadlo, že vytrvalou střelbou do maringotky, postavené u nepřekonatelné zdi, se z ní stane ideální skokanská rampa. Zajímavým nápadem je oproti tomu možnost umístit na svůj vůz výbušný nárazník, který po přímém zásahu do protivníkova vozu promění jeho automobil v hromádku šrotu. Takto vyzbrojeným vozům se raději zdaleka vyhýbejte.

Co se týká typů výzbroje, těch je v této hře opravdu nepočítaně. S naprostou většinou jste se však mohli setkat již v předešlém díle. Pouze několik nadčasových zbraní, jejichž zařazení do 80. let naprosto nechápu tvoří vyjímku, jejíž existenci bych si raději odpustil. Jednu poznámku si v této chvíli neodpustím. Vzhledem k neměnnému schématu všech misí kampaně (vyzbrojení auta, úvodní film, intro v enginu hry a hra samotná) vybíráte výzbroj vašeho vozu dříve, než se dozvíte jaká bude náplň nové mise. Tento postup je naprosto nelogický a nutí vás mnohdy ihned po zadání úkolu rozehranou hru opustit a začít příslušnou misi znovu. V uzavřených prostorách nevyužijete stoupající rakety a v mnoha případech není pro splnění úkolu potřeba žádná výzbroj a její místo je lépe nahradit účinným pancéřováním.

Interstate 82

To co si na druhé straně zaslouží jednoznačnou pochvalu je rozmanitost misí a úkolů v nich obsažených. Kromě opakujících se přestřelek narazíte na nové nápady, které hru znatelně zpestřují. Typickým příkladem je mise, ve které dostanete za úkol zamezit přesile ozbrojených nájezdníků příjezd k vaší provizorní základně. Nejprve vyhodíte do vzduchu most, poté spěcháte zničit pilíře tunelu a nakonec zničíte stožáry vysokého napětí, za účelem přehrazení poslední zbývající cesty.

Pokud bych měl tedy stručně charakterizovat kampaň, kterou I`82 nabízí, pochválil bych především rozmanitost misí, skvělá intra a poměrně zajímavý děj. Poněkud hůře působí zdlouhavé nahrávání, nemožnost vyzbrojit auto na základě znalosti úkolu následné mise a nízká inteligence vašich spolubojovníků. Poslední výhodou "Tripu" je to, že všech 40 misí, které nabízí, nám vydrží opravdu dlouho. Pokud je všechny splníte a máte pocit, že jste neporazitelnými králi silnic, připraví vás o iluze bezesporu to nejzábavnější, co I`82 nabízí - totiž multiplayer po internetu.

I`82 po internetu - to nejlepší na konec
Předpoklad, že se internetové bitvy zúčastníte až po splnění všech misí, které pro vás autoři připravily, je téměř jistě mylný. Ti z vás, kteří nemají finanční či rychlostní problémy s připojením, tuto možnost jistě brzy po nainstalování hry vyzkouší. Interstate 82Je perfektní, že poté, co vás poosmé zabijí v nechutně obtížné misi odehrávající se v dole, můžete pověsit zachraňování Groove Championa obrazně na hřebík a změřit své síly s ostatními nadšenci. Nejvíce bylo živo, v období mého testování, na serveru v Kalifornii. Výběr z druhů internetových her byl následující: "Zabij, koho můžeš", "Pojďme si jen tak zajezdit" a "Zmocni se pstruha" - vše samozřejmě v anglických originálech. První dvě volby mě nikterak nenadchly, snad jen závody dragsterů, občas pořádané několika šílenci, by vyhráli cenu za originalitu. Poslední volba - obdoba "Capture the Flag" se pstruhem místo vlajky v hlavní roli, mě však na několik dní naprosto pohltila. Kombinace rychlé jízdy a boje, která se v misích kampaně objevuje jen velmi zřídka, dává této hře nový rozměr. Dovolím si tvrdit, že v tomto ohledu, je I`82 zábavnější než poslední Quake III či Unreal Tournament (fanatické vyznavače těchto dvou titulů prosím o smilování). Nejen, že je nutné prostřílet se k nepřátelské vlajce (v tomto případě skutečně ke pstruhovi), ale následná honička s kořistí po nebezpečných útesech a sebevražedných skocích je opravdu něco skvělého. Poté co poznáte tuto variantu hry a seznámíte se s mapou "Hard Valley", která je pro mód "Capture the Trout" naprosto optimální, nebudete chtít hrát nic jiného.

Interstate 82Technické zpracování a závěr
Grafická stránka hry, která vždy do značné míry ovlivňuje její úspěšnost je jistě patrná z okolních obrázků. Auta jsou vytvořena do nejmenších detailů a hra se svižně pohybuje i na počítačových sestavách uvedených v položce minimální konfigurace. Nejvíce se však grafikům povedla obloha. Je to poprvé, co je ztvárnění oblohy v počítačové hře detailnější a vizuálně dokonalejší než její vzhled ve filmových sekvencích které každé misi předcházejí. Zvuková stránka hry je standardní, překvapí hudba při instalaci a v menu "Credits", která je opravdu dobrá. Za největší chybu ve zpracování považuji nemožnost zopakovat nepodařenou misi bez zdlouhavého nahrávání.

Jaké tedy bude závěrečné hodnocení. Je třeba si uvědomit, že Interstate `82 představuje samostatný žánr. Nelze jej srovnávat s Driverem, Quakem ani s GTA, ačkoliv v této hře mnohé prvky z výše jmenovaných titulů nalezneme. Je to stále hra Interstate, která už tu ale jednou byla. Je lepší než její předchůdkyně, ale zmizela obrovská dávka originality předešlého dílu. Hlavním nedostatkem I`82 je ale fakt, že kromě internetové hry nevyužívá možnosti spojit závodní hru se střílečkou. Její mise jsou buď koncipovány jako střílečka nebo jako závodní hra, nikoliv obojí najednou, což je opravdu škoda. Lepší střílečku i lepší závodní hru totiž na současném nasyceném trhu počítačových her bez problémů naleznete. Lepší kombinaci obojího však zcela určitě ne.

Interstate `82
Výrobce: Activision
Distributor: Activision
Minimální konfigurace: P 233, Win 95/98, 32 MB RAM, 8xCD-ROM, 3D karta 4MB, 450 MB na HD, DirectX 6
Doporučená konfigurace: PII 333, 64 MB RAM, 24xCD-ROM, 3D akcelerátor 16 MB
3D karty: Direct 3D
Multiplayer: ano, TCP/IP
Verdikt: Vydařené pokračování, které překonává svého před-chůdce ve všem kromě originality. Skvělé po internetu.
Hodnocení 80%

Autor:


Nejčtenější

Pornoparodie nejpopulárnější hry současnosti není vtipná ani vzrušující

Pornoparodie na hru Fortinte nazvaná Fortnut

Hra Fortnite, oblíbená především mezi nezletilými hráči, se dočkala své pornoparodie. A výsledek je přesně takový, jaký...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

RECENZE: Hearthstone: The Boomsday Project láká na mechy a spíš nudí

Hearthstone: The Boomsday Project

S The Boomsday Project slaví návrat mechové a nové klíčové slovo Magnetic upravuje dynamiku hry i prostor pro...

RECENZE: V týmové akci Earthfall likvidujeme mimozemšťany po stovkách

Earthfall

Earthfall je v jádru jen kopie kultovní kooperativní akce Left 4 Dead. Ale je tak dobře udělanou kopií, že nám to ani...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...Najdete na iDNES.cz