Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Israeli Air Force

  10:41aktualizováno  9. července 2001 4:43
Israeli Air Force
Mig-25 se po zásahu z palubního kanónu tak trošku rozkládá ve vzduchu...

Egyptské letectvo kompletně zničeno na zemi během tří hodin. Sto syrských stíhaček sestřeleno bez ztráty jediné vlastní. Bojové nasazení od roku 1948 do současnosti. To jsou Izraelské letecké síly - jedny z nejsilnějších, nejnebezpečnějších, nejzkušenějších a nejlépe vyzbrojených na této planetě. A právě jejich součástí se můžete stát prostřednictvím simulátoru Israeli Air Force (IAF) od legendární firmy Jane's.

Simulátor IAF byl uveden na trh v loňském roce, a to právě k padesátému výročí izraelského letectva. Pro našince, který obvykle nemá příliš velké povědomí o mezinárodní situaci v okolí Suezského průplavu a Golanských výšin, se zaměření titulu může zdát poměrně odtažité. Kupodivu, mezi Českou republikou (tedy spíše mezi bývalým Československem) a izraelským letectvem existují jisté vazby. Byli jsme to mimo jiné i my, kdo v roce 1948 po vzniku Izraele pomáhali s vytvořením jeho letectva, a to dodávkou pětadvaceti stíhaček Avia S 199 (vycházela z Bf-109). Zanechme ale historie a vraťme se zpět do posledních let, kdy Izrael bojoval proti sousednímu Egyptu, Sýrii, Iráku, Jordánsku... to je totiž těžiště hry.

Co obsahuje black box
Černá krabice s přitažlivým grafickým zpracováním ukrývá dvě "placky", osmdesátistránkový český manuál, čtyřstránkový popis rozložení funkčních kláves a referenční příručku pro instalaci. Na jednom CD-ROMu je vlastní hra, na druhém encyklopedie, která popisuje historii Izraelských vzdušných sil, jednotlivé válečné konflikty a používaná letadla. Hráč, který není poznamenán syndromem "sundám cokoli s jinými výsostnými znaky, co kolem mě proletí", právě zde najde vysvětlení, za co a proč vlastně bojuje.

F-16 nad zasněženými horami

Samotná instalace hry probíhá bez problémů, a nabídne i nainstalování DirectX pětky (tu už v současnosti asi nikdo nezvolí - vzhledem k tomu, že aktuální je verze 6.1) a ovladačů Intel Indeo nutných pro přehrávání videosekvencí.

Sbohem rozlehlé pláně na harddisku
Systémové požadavky jsou poměrně vysoké, jako u všech soudobých leteckých simulátorů. Skutečné minimum je dle výrobce P200 MMX, 32 MB RAM, 4 MB videopaměti, zvuková karta a osmirychlostní CD (cituji český návod, na krabici je video 2MB). Dodal bych k tomu ještě čtyřtlačítkový joystick s ovládáním plynu. Hrát letecký simulátor pomocí klávesnice je poměrně velká stupidita. Širé pláně na pevném disku vezmou po plné instalaci za své - zabere totiž 650 MB (minimální instalace je úspornější - 250 MB). Navíc musíte hře nechat ještě 100 MB volného místa na swapování. Na běžném třígigovém disku tedy ubude místa poměrně razantně. Pokud jde o grafiku, hra podporuje Direct3D i 3Ddfx.

Jane's je poctivá firma - simulátor je i na stroji s minimální konfigurací opravdu hratelný, zobrazovací frekvence jsou natolik svižné, že se hra "necuká". Samozřejmě je přitom nutné stáhnout detaily povrchu a objektů na minimum, i pak ale vypadají velice dobře. Majitelé high-end systémů se navíc mohou těšit na obdivuhodné detaily krajin, mraků a efektů (srovnání s Falconem 4.0 však přece jen nesnesou).

Grafické rozhraní - logické a snadno pochopitelné

You are clear to take off
Po spuštění a úvodním videu čeká na hráče přehledné, logické a rychle chodící grafické rozhraní, které mu umožní přihlásit se do seznamu pilotů, nastavit parametry hry a vybrat si z řady tréninkových misí nebo válečných kampaní.

Pro virtuálního pilota je připravena pěkná řádka stíhaček s ďábelsky chytrými zbraňovými systémy (A-4E, F-15, F-16, F-4E, F-4 2000, Lavi, Mirage a její klon Kfir). V jejich zaměřovačích se objevují zbraně převážně ruské provenience - tedy různé Migy, bitevní vrtulníky (např. známý Mi-24) a spousta pozemních cílů - pevných i pohyblivých. Letové modely jednotlivých strojů připomínají jiné kvalitní simulátory a vzhledem k tomu, že na tvorbě kromě expertů Jane's spolupracovali přímo i izraelští piloti, budou zřejmě i velmi realistické. (Jinak těžko soudit, ke kniplu skutečného Kfiru či F-16 se není tak lehké dostat ;-). Avionika i zbraňové systémy jsou velmi propracované a chce to trénink, než je člověk do detailů zvládne.

Krajina, nad kterou se létá, je vytvořena s využitím satelitních map a je opravdu pěkná. Člověk má někdy chuť nechat na chvíli mise, vykašlat se na kamarády ve zbrani a jen tak bez cíle chvíli bloumat například nad zasněženými horami. Textury krajiny se neopakují a je pořád na co se dívat. Velice dobře vypadá také texturovaná obloha.

Zmínka o československé AVII S-199 v encyklopedii k 50 letům izraelského letectva

Uměle "inteligentní" šprýmař Jonatán
Pilot, který právě vstoupil do Izraelských vzdušených sil, nejspíš nejprve trochu potrénuje a pozná stroje. Základní tréninkové mise zahrnují rolování, vzlet, přistání a seznámení se způsoby střelby na vzdušné i pozemní cíle. Výcvik řídí instruktor - kanadský žertéř jménem Jonathan, jehož inteligence je je vskutku "umělá".

Hošíka, kterému zpod letecké kukly ještě ukapává mateřské mléko, Jonatán pěkně potrápí. Škodolibě počká, až se ztratí při rolování na pojížděcích komunikacích nebo při okruhu kolem letiště a pak zarytě mlčí jako pařez a neporadí jak dál, ani kdybyste ho zabili. Což se mu také často stane - například když se greenhorn ztratí nad horami či mořem, dojde mu palivo a spadne.

Na zkušeného pilota má Jonatán jinou fintu. Nestačí mu, že dotyčný obletí okruh a stíhačka se dotkne letiště lehounce jako pírko. Přistání neuzná a zarytě vyžaduje, aby s ním pilot nejprve obletěl ukázkový okruh. Uměle stupidní instruktor (inteligencí se jeho chování určitě neřídí) je ale vlastní téměř každému leteckému simulátoru, který si tuto figurku najme do svých služeb (například v MS Flight combat simulatoru je také jeden podobný) a Israeli Air Force bych ho nijak zvlášť nevyčítal. Ta hra totiž není o nácviku vzletů a přistávání, ale o vzdušném boji. A právě v tom je dost dobrá.

Poměrně složitá avionika a propracovaná krajina, to je IAF od Jane's

Proti všem
Izrael má nepřátele všude kolem sebe, takže se pilot nemusí bát, že nebude na co střílet. Po tréninkových misích se může pustit do obligátního "scramble", které ho uvrhne do boje bez dlouhých cavyků. Bohužel, nemůže si vybrat ani typ letadla, ani druh či počet protivníků - vše je nastaveno ve hře předem. Splní-li pilot jednu scramble misi, už se k ní nelze vrátit a čeká ho složitější (celkem 7). Pokud chcete hrát znovu první scramble misi, musíte se "zalogovat" jako nový pilot.

Kampaní, které jsou v každém leteckém bojovém simulátoru hlavní věcí, je v IAF celkem šest. Tři historické s tři hypotetické, odehrávající se v současnosti či blízké budoucnosti. Mezi historické patří "Six Days War" (1967, proslulá likvidace egyptského letectva), Yom Kippur War (1973, ani jednomu nepříteli se nepodařilo narušit vzdušný prostor Izraele) a "Lebanon War" (IAF sestřelilo 100 syrských letadel bez ztráty vlastního). Hypotetické kampaně se odehrávají poněkud pesimisticky v roce 1999 (tedy letos) a jsou nazvány "Syrská fronta", "Irácká fronta" a "Libanonská fronta".

Každá kampaň má sedm misí. U historických kampaní lze vybrat a hrát kteroukoli ze sedmi misí, u hypotetických je úkoly nutno řešit postupně. Mise se účastní více letek a tomu, kterou si vyberete, odpovídá i úkol, který musíte splnit. Dynamické kampaně, ve kterých se úkoly mění v závislosti na splnění či nesplnění úkolu, ve hře nejsou.

Součástí IAF je i editor pro vytváření vlastních misí. IAF lze hrát i po síti, tuto možnost jsme však netestovali.

Israeli Air Force
Výrobce: Jane´s Combat simulations
Distributor: Electronic Arts
Minimální konfigurace: P 200 MMX, 32 MB RAM, 4 MB SVGA, 251 MB na HD, CD-ROM (8x)
Doporučená konfigurace: P266 MMX, 64 MB RAM, 3Dfx, 635 MB na HD, CD-ROM (16x)
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Výborný letecký simulátor s vyváženým poměrem mezi realističností a hratelností.
Hodnocení 8/10

IAF - skvělý bojový simulátor
Jaké je celkové hodnocení? Na jednu misku vah je třeba položit množství kladů: kromě jiných velmi dobrou hratelnost, uspokojivou funkci na slabších systémech, možnost létat ve strojích, které v jiných hrách nejsou (Kfir, Lavi), realisticky modelovanou krajinu, dobrý fyzikální letový model a vyvážený poměr mezi realističností a akčností. Na misce negativ se jako výrazná postava krčí prakticky jen hloupý instruktor. Osobně považuji za jistý nedostatek i omezené možnosti scramble a absenci dynamických misí, ale nikomu tento pohled nevnucuji, je to totiž především otázka osobních preferencí. A navíc - spousta velice dobrých simulátorů se špičkovou hratelností dynamické mise nemá.

IAF přinese hodiny skvělé hry zejména virtuálním pilotům, kteří už mají se simulátory jisté zkušenosti. O ovládání letadla a avionice je přece jen lepší něco vědět už předtím, než si hru pořídíte. I když má silně akční náboj, v žádném případě nejde o "střílečku v leteckém kabátě". To by ale od Jane's jistě nikdy nikdo nečekal. Poslední slovo: jde o vydařenou věc.

Nejčtenější

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Další z rubriky

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.