Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jacked - řádění na motorkách

  12:02aktualizováno  14. února 11:21
Jak se hraje akční motorkářská arkáda, kde neváháte použít pro vítězství v závodě hrubou sílu a případně i soupeřovu motorku, to se dozvíte v dnešním článku.
50

Jacked

Platforma: PC
Výrobce: Sproing Int.

Herní karta

V Jacked, které se notně inspirovalo stařičkou klasikou jménem Road Rush, Jacked si do syta užijete nekalé motorkářské závodění. Dřívější název Torque: Jacked, jež byl, jak vidíte, osekán, naznačuje, že hra bude o tom samém, o čem byl filmový brak Torque: Ohnivá kola. S nadějemi, že Jacked nebude takový šmejd jako film, který patří přesně do té kinematografické škatulky, kterou vůbec nemusím (popcornové bezmyšlenkovité brainwashe), vkládám CD do mechaniky, pouštím instalaci a posléze hru.

Označení arkáda se Jacked drží jako švec svého kopyta. Jacked Jinak si neumím vysvětlit naprosté nedodržování fyzikálních zákonů, kdy se s motorkou vysekáte, jak se sluší a patří a ona neutrpí ani škrábnutí. Absence jakéhokoli destrukčního modelu naznačuje, že s nějakými odlišnými vlastnostmi a chováním různých typů biků taktéž nelze počítat. Rozdíly mezi jednotlivými motorkami zde ale přeci jen nějaké jsou. Se závodním žihladlem se daleko lépe zorientujete na asfaltové silnici, než na blátivé lesní cestě. Na tu se hodí spíš dirt bike, pro kterou je jak stavěný.

A o co tedy jde? Vžijete se do kůže drsného motorkáře (můžete si vybrat ze šesti karikaturovaných avatarů a pojmenovat postavu jak chcete), jehož život se skládá z pachu motorového oleje, nelegálních závodů a adrenalinového boje o vlastní život. Celá hra se skládá z klání v různých nápaditých prostředích – ať už ve vyprahlých pouštích, Jacked amazonském pralese, vysokohorských silnicích nebo urbanizované krajině.

"Dřívější název Torque: Jacked, jež byl, jak vidíte, osekán, naznačuje, že hra bude o tom samém, o čem byl filmový brak Torque: Ohnivá kola."

Jenomže se nejedná o úplně klasické závody dle zažitých pravidel. Tady se může podvádět. Ne – tady se MUSÍ podvádět! Srážení soupeřů z motorek je na denním pořádku, bez toho se neobejdete. Samozřejmě, že to vše jde ruku v ruce dohromady s drsným násilím. Kromě holých rukou (pardon, samozřejmě v rukavicích) lze použít již trochu více praktičtější zbraně, od golfových holí a ocelových tyčí, přes brokovnice a granáty až po elektrošokové paralyzéry a motolotovy koktejly. Poté, co se vám podaří soupeře z motorky shodit, můžete na jeho motorového oře nasednout, čímž obvykle získáte výhodu v podobě lepší mašiny. Pokud s ní navíc úspěšně dojedete do cíle a ještě ke všemu jako první, můžete si na karosérii či stupačkách, hardcore pařani na klávesnici, udělat symbolicky další zářez, protože vám zůstane. Jacked Tím ale vaše práce nekončí. Překvapivě dobrá AI zajistí, že při vašem dalším setkání vám krádež budou chtít oplatit, což se okatě projevuje v jejich zaujatosti a snaze vás co nejvíce „zpacifikovat“.
Mlátit okolo sebe ale není jediný způsob, jak zdravý dojet do cíle. Za různé kaskadérské kousky s motorkou (skoky, přemety) se vám doplňuje nitro. Mně, jakožto nepříliš velkého fandy jednostopých vozidel, toto zůstává záhadou. Kam by se sakra ty nádrže schovaly? No to je jedno, hrajeme přeci arkádu. S aktivací nitra a obrovským zrychlením pak ledabyle dojedete do cíle. Efekt nitra pak ještě po okrajích obrazovky doplňuje motionblur známý z NFS a dalších tuningových počinů.

Protože by čistokrevné závodění s dávkou „unfair-play“ byla dost nuda, tak tvůrci do hry přidali ještě dalších šest módů. V Jack It jde čistě o kradení motorek (jack je slangový výraz pro krádež). V Time Attack závodíte na okruhu a snažíte se zajet rychlejší a rychlejší kola. Jacked V zajímavém a opět takřka neférovém módu Gang Battle pomáháte svému gangu získávat body proti soupeřům. Při závodění v Drop-Outu je na konci každého kola vyřazen ten, který projede cílovou páskou jako poslední z pole závodníků. V nejadrenalinovějším Survivalu je jediným vaším úkolem přežít nápor krvelačných protivníků. A konečně, v posledním módu, Timed Assaultu, jsou protivníci vašimi primárními cíli (oběťmi).
Všechny tyto módy nejsou přístupné od začátku, ale odblokovávají se vaším postupem a úspěchy ve hře.

Co bych na Jacked pochválil, je vcelku dobré grafické zpracování, pokud si ho tedy v Options nastavíte na nejvyšší detaily (v opačném případě vypadá ohyzdně). Již zmíněný motionblur, jemné rozmáznutí obrazu i bez nitra dává hře aspoň trochu šmrnc. Možná až kýčovité vyobrazení jednotlivých prostředí pak dokresluje arkádovou atmosféru.

Verdikt:
Problémem Jacked je,

Klady a zápory

Plus Zajímavý nápad ušitý pro arkádové pojetí
Plus Celkem 7 herních módů

Mínus Monotónní a občas zdlouhavá hratelnost
Mínus Příliš málo nápadů

že se zaměřuje na příliš úzký záběr a suchou formou, takže se po pár chvílích celkem ohraje. Jo, pokud by ve hře byl přítomen fyzikální engine, hned by to bylo o něčem jiném. Sledovat Havocem generované bouračky, kolize a odlétávání kusů karoserie z motorek by tomuto dílu hned přidalo šťávu. Nebo nechat současnou koncepci nepříliš košér závodů na motorkách, ale zaobalit jí do poutavého GTA stylu. Představte si, jak stoupáte v hierarchii rodiny s motorkářským organizovaným zločinem „v krvi“! Ale nic takového se bohužel nekoná. Nezbývá mi nic jiného, než Jacked zařadit mezi průměrné tituly. A to tím nejprůměrnějším hodnocením.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 60 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....Najdete na iDNES.cz