Jackie Chan Adventures

  12:00aktualizováno  5. října 4:31
Sympatický Jackie se nám probojoval i do světa jedniček a nul. V žádném případě se však nejedná o premiérové vystoupení na konzolích a též je nutno zmínit, že inspirací se stal spíše TV seriál, než známé filmové eskapády!

Jackie Chan Adventures

Původní Jackie Chan Adventures vyšel už před nějakým časem na GBA jako a abych pravdu řekl, moc se mi nelíbil. PS2 verze se opírá o stejné postavy, avšak samotný děj a zpracování hry je jiné. Určitě stojí za to pokračovat ve čtení a prohlédnout si pár obrázků, které vás snad dostatečně navnadí.

Nebudu se pouštět do podrobného rozepisování všeho, co by mohlo zavánět spoilováním, ale přeci jen je pár věcí potřeba prásknout. Jackie je archeolog žijící v čínské čtvrti San Franciska společně se svým strýčkem a malou neteří Jade. Tam mají antikvariát s různými věcmi, co Jackie všude možně posbírá. Po jedné akci v Mexiku, odkud si přiveze trojici talismanů, ho naverbuje do svých služeb šéf Sekce 13 kapitán Black a udělá z něj tajného agenta, který má zabránit zločinci Valmontovi v získání 12-ti talismanů. Díky těmto by pak mohl osvobodit démona Shendu, jenž ovládl Valmontovo tělo. Toto je jen začátek a lehký nástin celého děje a zápletky, doufám, že bez zbytečných spoilerů.

Hra staví na seriálu Jackie Chan Adventures, který je v našich krajích neznámý a pokud ho někdo zná, tak jen díky sledování Cartoon Network.

Jackie Chan Adventures

Nu, konečně mohu začít s trochu zevrubnějším popisem. Hra jako taková má jen málo společného se skutečným Jackie Chanem, i když se ve FMV sekvencích párkrát mihne, ale to je spíš jen pro lepší dojem. Celý děj, zpracování i grafika totiž staví na seriálu Jackie Chan Adventures, který je v našich krajích neznámý a pokud ho někdo zná, tak jen díky sledování Cartoon Network. Ve hře se objeví všechny kladné i záporné postavy, snad jen s výjimkou Daolana. Některé se ohřejí na obrazovce jen chviličku, takže vám ani nepřijde, že by měly nějakou důležitou spojitost s dějem, ale to v tuto chvíli není podstatné. Hlavní je fakt, že hra se snaží být věrná své předloze možná až moc. Jak jsem již napsal výše, Valmont potřebuje k osvobození Shendua 12 talismanů a každý z nich má svou specifickou funkci a vlastnost. Je tu například talisman pro zvýšení fyzické síly, rychlosti, nebo zlepšení skoku. Pak jsou zde talismany, které využijete jen na pár místech, většinou hned po jejich získání - abyste přišli na to, co dělají. To je bohužel jeden z faktorů, který hru trochu sráží a ubírá jí na hratelnosti a obtížnosti. Jinými slovy některé talismany tu jsou jen tak pro kompletaci celé sbírky a jejich funkce je mírně řečeno k ničemu. Navíc nebojové talismany jako například rozdělení fyzického a astrálního těla, nebo přeměny v opici, jdou použít pouze pokud stojíte na příslušném symbolu navíc odlišeném barvou, takže i duševně retardovanému jedinci dojde, kdy co má použít. Dle mého názoru jsou děti natolik inteligentní, že by na to přišly i bez této do očí bijící nápovědy.

Jackie Chan Adventures

Systém útoků je založený na jednoduchém systému dvou tlačítek (ruce, nohy) a dalším pro skok a blok. Série úderů lze provázat do tříčlenných komb, kterých je celkem osm.

K tomu, abyste mohli talismany používat, je nutné mít zásobu mentální síly Chi, kterou si můžete dobíjet buď sebráním zeleného krystalu padajícího ze soupeřů nebo rozbitých věcí.

Důležitým kritériem bojové hry jsou, jak jinak, boje. Systém útoků je založený na jednoduchém systému dvou tlačítek (ruce, nohy) a dalším pro skok a blok. Série úderů lze provázat do tříčlenných komb, kterých je celkem osm. Pokud poslední tlačítko podržíte, udělá Jackie nějakou tu pózu a o jeden dílek se mu navýší jeho Chi. Možná, že se vám zprvu bude zdát učení se komb jako zbytečnost, ale v pozdější části hry vás budou nepřátelé obklopovat ze všech stran a pak se vám bude setsakra hodit poznatek, které že kombo je zakončené vrtulí a zbaví vás soupeřů za zády. S přihlédnutím k věkové skupině, pro kterou je hra určena, není vlastně bojům co vytknout.

Nejlepší na celé hře jsou však jednoznačně bonusové mezihry.

K nebojovým kouskům patří třeba vybíhání po zdi, šplhání po popínavých rostlinách, ručkování, nebo šoupání k tomu určených věcí - prostě vše, co je už takříkajíc standardní.

Jackie Chan Adventures

Nejlepší na celé hře jsou však jednoznačně bonusové mezihry. Například bubnování malé Jade, které lze hrát i skrze periferii EyeToy, nebo kupování věcí na aukcích či v neposlední řadě můj favorit - rybolov. S chytáním ryb jsem strávil podstatně víc času než u hlavního herního módu a budiž to Jackie Chan Adventures připočítáno k dobru, protože od dob už na rybáře nekoukám jako na blázny sedící v přírodě bez GameBoye. Každá lokace má jiné osazení a k tomu, abyste něco ulovili, je také potřeba dostatečně silný prut. Pokud se budete snažit chytit žraloka na základní udičku je jasné, že nepochodíte a vlasec vám rupne - jestliže vůbec ke žralokovi dohodíte. Chytáním ryb se vám navyšuje váš kredit, za nějž nakupujete v aukci, a zkušenosti rybáře. Dovršením titulu mistr rybář se vám odemkne speciální ultimátní prut, se kterým ulovíte i zmiňovaného žraloka - což už je tedy pěkná fuška.

Jedna z miniher, na kterých tento titul staví, jsou karetní duely. Rozbíjením věcí a zabíjením nepřátel získáváte karty, se kterými pak hrajete hru trochu podobnou Magic the Gathering, ale opravdu jen trochu. Nepřišel jsem na to, k čemu vlastně karty jsou, ale aspoň má člověk dobrý pocit z toho, že si hraje. Smutné je, že nám tvůrci nedávají možnost si po dokončení minihry tuto někde zopakovat - musíte Jackie Chan Adventures odehrát k danému místu vždy nanovo. Nicméně pokud se kouknete na oficiální stránky seriálu, pár miniher - vyskytujících se ve hře, tam naleznete.

Jackie Chan Adventures

Celková doba hraní, přehlédneme-li minihry, není nijak slavná. Za tři, čtyři hodiny jste na konci a můžete jet odznova, ale minihry celý projekt výrazně zachraňují před propadem dolů.

Budeme-li hodnotit hru po technické stránce, musíme se na ni dívat dvěma odlišnými pohledy. Jak jsem již podotkl, hra se až moc podobá seriálu, takže její komiksová grafika hodně lidí spíš odradí než nadchne, ale samozřejmě se na to dá zvyknout. Těm, kdo už seriál viděli, přijde zcela normální a zřejmě se nad ní ani nepozastaví. K hudbě toho není moc co napsat, je nenásilná, dobře volená a pro každou lokaci specifická. V Japonsku hrají japonská fidlátka, ve Španělsku jsou taneční rytmy a v Mexiku zase ty mexické:o) Největší zvuková darda přichází bezesporu s dabingem Jackieho Chana, připomínajícího spíše homosexuála kombinovaného s Forrestem Gumpem - pro našince to bude znít víc než komicky;-)

Celková doba hraní, přehlédneme-li minihry, není nijak slavná. Za tři, čtyři hodiny jste na konci a můžete jet odznova, ale minihry celý projekt výrazně zachraňují před propadem dolů. Shrnu-li klady, zápory a tak vše okolo musím říct, že jde o milé zpestření čekání na Tekkena 5, MGS3 a další pecky. Rozhodně u Jackie Chana vydržíte nějaký ten den, možná i týden.

Jackie Chan Adventures
Výrobce/Vydavatel Atomic Planet/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 352kB
Verdikt: Sice krátké, ale tento typ her se dá hrát i opakovaně. Navíc tu je něco zpestřujících miniher.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

RECENZE: Hearthstone: The Boomsday Project láká na mechy a spíš nudí

Hearthstone: The Boomsday Project

S The Boomsday Project slaví návrat mechové a nové klíčové slovo Magnetic upravuje dynamiku hry i prostor pro...

RECENZE: Two Point Hospital je vymodlené pokračování Theme Hospitalu

Two Point Hospital

Po více než dvaceti letech přichází duchovní pokračování legendární strategie Theme Hospital, v níž jsme šéfovali...

RECENZE: Banner Saga 3 láká na špičkové tahové souboje a epický závěr

Banner Saga 3

Každý příběh jednou dospěje do konce a tak to je i s oblíbenou Banner Sagou, která třetím dílem vše v epickém stylu...Najdete na iDNES.cz