Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jade Empire - Kterak Xbox dostal RPG

  12:01aktualizováno  3. srpna 3:42
Chybělo vám na Xboxu pořádné RPG? Tak ho právě máte. Jade Empire je hra, od které nevstanete, tedy pokud vám nevybuchne televize nebo osudný přívodní kabel k Xboxu :-)

BonusWeb HIT Jade Empire Microsoft se snaží. Na svůj Xbox 360 se mu podařilo protlačit megahit takového jména jakým je Resident Evil 5, jedná se Square-Enix, zkrátka ze všech sil se pokouší získat nejlepší hry pro svůj next gen systém. Kupodivu ale nezapomíná ani na původní Xbox, na kterém velmi příjemně překvapil Doom 3, dorazí na něj Half Life 2 a o pozdvižení se postaral titul, při jehož hraní mi nezbývalo než valit oči, totiž špičkově propracované RPG s půvabným názvem Jade Empire.

Titul Jade Empire, za kterým stojí legendární tým BioWare, je skutečně úchvatná hra. Je propracovaná do nejmenšího detailu jak po stránce herního designu, tak z hlediska grafiky, herní komponenty jsou přitom dokonale provázané a RPG prvky nedělal žádný diletant. Když k tomu přidáme vynikající dialogy, které obsahují staré čínské moudrosti, fantastickou hudbu, je to jako dostat automobil, kde na každé části pracovali nejlepší odborníci a zkompletování pak řídil největší mistr.

Jade Empire Pokud někdo říkal, že Xbox nemá dostatek RPG a nepřesvědčily ho ani KOTORy, Jade Empire je jednoznačně hrou, která se směle může postavit těm nejlepším japonským RPG. Ono není divu, vypůjčuje si velice nenápadně, kde je to jen možné (Shenmue by přesto mohla vyprávět), kombinuje, vylepšuje, piluje až původně surový diamant získává stále více blyštivých plošek a jeho hodnota roste a roste.

Pohled na okolí ukazuje fantastickou detailnost vlnící se trávy, poletující listy a květy.

Obdivuji starou Čínu jako skutečnou kolébku kultury a civilizace, která v Evropě nebývá dostatečně doceněna, je vidět, že v BioWare existuje spřízněná duše. Jade Empire sice není možné zařadit do nějakého reálného období některé z dynastií, svět je příliš fantasy, ale tu zapůsobí krásná architektura, tam nádherné zahrady a pochopitelně postavy, na kterých si někdo hodně šikovný pořádně vyhrál. Můžeme si blahořečit, že do hry je implementovaný pohled vlastníma očima. Sice se najdou důvody, kdy ho nutně potřebujete při samotném hraní, ale tak trochu BioWare podezřívám, že byl zařazen kvůli možnosti kochání se Jade Empire scenériemi.

Začínáte ve speciální, škole bojových umění, vyberete si charakter a než se stačíte vzpamatovat, jste vrženi do víru děje ne jako obyčejná nula, ale jako nejnadějnější žák (žačka) slovutného mistra. Stačíte tak akorát pochopit jednotlivé barevné ukazatele u vaší postavy a již je škola přepadena bandity. Boj se nevede jen klasickými údery, vyberete si sečné zbraně a k dispozici je i svérázná magie, která umožňuje například zpomalit čas a vytvořit speciální štít. Jenže to jste na pouhém začátku, kdy se z banditů vyklube předvoj (dobrá, tohle ještě prozradím) duchů, kteří nemohou najít klid, a tak se toulají po světě s fatálními následky.

Je zajímavé pozorovat, jak se vaše skutečné chování rozchází s ideálem, který jste si zvolili.

Jade Empire Příběh s vámi bude zmítat ze strany na stranu, je propracovaný a kdyby mi někdo řekl, že za ním stojí Yu Suzuki, klidně bych mu to byl ochoten věřit. Opravdu, ze Shenmue si hra vypůjčuje více než dost. Bohužel i s některými chybami. Když nejste obklopeni nepřáteli, tlačítka pro boj náhle otevírají mapy a podobně, stejně jako Ryo Hazuki nemůžete předvádět, co jste se naučili, jen tak nanečisto. A v boji se s vámi opravdu nikdo nepárá. Je trochu svazující, nebo zavazující (podle povahy), že na začátku okolo vás až na jednu výjimku všichni poskakují, jaká jste hvězda, největší naděje školy, a vy si občas připadnete jako trotl. Inu svérázná motivace, páni programátoři.

Výhled do budoucna

Se zájmem sleduji zprávy, které kmitají internetem a snaží se čtenáře přesvědčit o tom, že BioWare chystá pro next gen Xbox 360 Jade Empire 2. Nechtěl bych je přikrmovat, ale rozhodně si neodpustím malou modlitbičku za to, aby se to ukázalo být pravdou. Protože stejně jako geniální Morrowind evolvoval do zázračného Oblivionu, s výkonem Xboxu 360 by Jade Empire 2 mohla být supernova.

Jade Empire Kapitola sama pro sebe je pak grafika. Už jsem si poměrně zvykl, že na Xboxu se objevují skutečně nevídané věci, zvláště takový Doom 3 by mohl vyprávět, ale při pohledu po okolí vlastníma očima mě detailnost vlnící se trávy, poletující listy a květy přece jen zarazily. Samozřejmě, všechno má své meze, ale pro hru jakou je Jade Empire je grafika na skutečně nejvyšší možné úrovni. Nerad se opakuji, ale postavy jsou opravdu dokonale vystižené, jejich pohyb i bojové údery jsou autentické, hra nikde nezpomaluje a ani propad framerate jsem nezaznamenal. Samozřejmě k tomu přispívá skutečnost, že svět okolo působí tak krásně magicky, že to třeba umožní nějaké chybky přehlédnout, ale nějak mě nelákalo chovat se právě u této hry jako hloupý šťoura.

Asi teď poněkud zasáhnu FFF (Final Fantasy Fanatiky), ale co se propracovanosti týká, Jade Empire jednoznačně s přehledem sráží k zemi oba poslední díly, tedy FF X a její nepříliš povedený datadisk FF X-2. Samozřejmě na příběhy jsou ve Square mistři, ale celkový dojem ze hry mluví pro Jade Empire. Jsem docela zvědavý, jak si tato hra povede v okamžiku, Jade Empire kdy nastoupí do ringu chystaný titán Final Fantasy XII. Paradoxně tu bude několik prvků shodných, například boj s konkrétními nepřáteli, možnost rozhlížet se po světě pohledem vlastních očí, skutečný obří svět k prozkoumávání, lišící se od dosavadní taktiky FF. Ačkoliv císařské zahrady v Jade Empire jsou lahůdkou pro oči, nedomnívám se, že by FF XII bylo možné tímto, byť mistrovským, kouskem, zastavit. Paradoxně v neprospěch Jade Empire mluví ono cílení na akčnost titulu. Jistě, jsou tu nesčetné možnosti, takové morfování se do zvířat je pozoruhodné, ale zkrátka nevěřím (a Vagrant Story to dokazuje), že by bylo možné Square porazit na jeho vlastní půdě.

To, jak se BioWare podařilo namixovat velmi kvalitní RPG, nechám na vás, až si Jade Empire sami zahrajete, ale nedá mi, abych nezmínil několik skutečně zajímavých momentíků. Například mě zaujala fiktivní řeč "starých", kterou hovoří některé osobnosti zdejšího světa. Působí neuvěřitelně autenticky, pracovali na ní lingvisté a hře dodává pozoruhodnou autenticitu. Propracované jsou i diskuse, kdy máte možnost ovlivňovat vývoj svého charakteru tím, jak kulturně/arogantně se chováte k ostatním. Není to

Klady a zápory

Plus Nádherná grafika
Plus Originální prostředí
Plus Vynikající RPG systém

Mínus Možná příliš akční styl bojů

sice nic nového pod sluncem, ale až se na začátku seznámíte s filosofií školy, která mluví o dvou cestách bojovníka, můžete pozorovat, jak se například vaše skutečné chování rozchází s ideálem, který jste si zvolili. Je to zajímavé křivé zrcadlo, které každému nakonec ukazuje, jaký je, i když by třeba chtěl být jiný. Výborný nápad.

Hra je vynikajícím způsobem ozvučena, postavy mají skvělý dabing, který vyjadřuje jejich emoce, scény jsou podmalovávány vynikající hudbou, nic nebylo ponecháno náhodě. Bez obav se můžete vydat do světa zaplaveného duchy (a nejen jimi) prožít dobrodružství, které na Xboxu dosud nebylo k vidění. Málem bych zapomněl na zajímavou minihru ve stulu R-Type (ano, vážně létání) a pokud byste si pořídili speciální Limited Edition, dostanete postavu navíc. Což mi připomíná, že jsem opomněl podotknout, že v Jade Empire nechodíte jako osamělý vlk (vlčice), ale stále okolo sebe máte různě početnou skupinu přátel.

Jade Empire
Výrobce/Vydavatel BioWare/Microsoft
Platforma Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Konečně RPG pro Xbox, které se vyrovná japonským megahitům.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

Díky změnám na Steamu bude utrácení ještě o něco jednodušší než dříve

Steam

Na Steamu započalo další kolo slev. Díky změnám ve struktuře wishlistu se tentokrát můžete v akcích zorientovat mnohem...

Warhammer: Vermintide 2 vyjde již počátkem března

Warhammer: Vermintide 2

Pokračování skvělé kooperativní akce Warhammer: Vermintide 2 vyjde již 8. března.

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Najdete na iDNES.cz