Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak probíhá reklamace počítačových her

  12:00aktualizováno  21. června 11:14
Spousta z vás jistě zažila na vlastní kůži problémy při reklamaci jakéhokoliv výrobku v jakémkoliv obchodě jídlem počínaje a obuví konče. Stejně jako cokoliv jiného se však dají reklamovat také počítačové hry. A jak taková reklamace vypadá?

Spousta z vás jistě zažila na vlastní kůži problémy při reklamaci jakéhokoliv výrobku v jakémkoliv obchodě jídlem počínaje a obuví konče. Stejně jako cokoliv jiného se však dají reklamovat také počítačové hry. K tomu dochází zpravidla poté, co si nejprve v příslušné prodejně zakoupíte počítačovou hru, u vás doma ji však nespustíte a jdete ji vrátit zpět do obchodu s požadavkem, aby vám za ni dali nazpět i těžce vydělané a za nefungující titul utracené peníze. Ani v obchodech s počítačovými hrami však nebudou z vašeho požadavku zrovna dvakrát odvázaní.

Kdy tedy máte právo hru reklamovat? Odpověď je prostá - vždy, když vám nejde spustit na vašem počítači, případně je-li na ní poznat zjevné poškození média ať už přímo z výroby či způsobené vinou distribuce. A co se tedy děje přímo při následné reklamaci? "Zákazník přijde do prodejny, kde hru nainstalujeme na náš počítač a následně ji vyzkoušíme. Pokud hra funguje bez problémů, reklamaci považujeme pochopitelně za neoprávněnou. Je-li vadné médium přímo z výroby, provedemevýměnu za jiné médium s totožnou hrou. Zde je však nutné podotknout, že samozřejmě neuznáváme CD poškozená špatným zacházením (čili poškrábaná nebo pošpiněná média, na nichž jsou jasně zřetelné například otisky prstů). Pokud hra nefunguje ani na našich počítačích, nabídneme výměnu za jiný titul, případně vrátíme peníze," informoval nás Jan Maisnar, vedoucí prodejny JRC Megastore na nám. I.P.Pavlova.

Zeptali jsme se tedy: jaké hry bývají nejčastěji reklamovány a kolik reklamací je posouzeno jako oprávněných a tudíž prodejcem uznáno? "Většinou dochází k reklamaci starších her, které jsou určeny pro operační systém MS-DOS. Zákazníci mají většinou korektně nainstalované Windows 98, ale již nemají správně nainstalován samotný MS-DOS. U novějších her bývá zase problém v tom, že hra vyžaduje nové ovladače ke grafické nebo zvukové kartě. Těch oprávněných reklamací tudíž moc není, i přesto se však vždy snažíme zákazníkovi pomoci a poradit, navíc může využít také naši hotline na telefonním čísle 02/24942505," dodal Maisnar.

Jak tedy vidíte, ani prodejci počítačových her se do reklamací jimi prodávaných titulů nikterak nehrnou a upřímně řečeno se není čemu divit. Starosti, které s reklamovanými produkty jejich prodejci mají, bych totiž rozhodně nechtěl zažívat. Na druhou stranu - domníváte-li se, že je vaše reklamace oprávněná, rozhodně se nenechte odbýt. A máte-li chuť, můžete nám v diskusním příspěvku pod článkem zanechat vaše názory na to, jaké máte vy osobně zkušenosti s reklamací počítačových her v České republice.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz