Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak s námi manipulují herní společnosti

  12:00aktualizováno  12:36
České herní společnosti nemají na růžích ustláno. Kupní síla obyvatelstva je malá, pirátství u nás kvete, firmy ovšem hry prodávat musí. Stává se tedy, že některé z nich manipulují s fakty a snaží se prostřednictvím médií obelhat své potencionální zákazníky podle hesla „stokrát opakovaná lež je pravdou“. Na co si tedy dávat pozor?

Jednou jedinou tiskovou zprávou se nám prokazatelně podařilo na hruškách nachytat českou herní společnost CD Projekt, která dokázala, že vhodně sestavené žebříčky prodejnosti jsou účinným marketingovým nástrojem. O tom, že se herní společnosti do reálného pořadí deseti nejprodávanějších her za uplynulý měsíc, které se nám pravidelně objevuje v emailu, sem tam pokoušejí zamíchat i titul, kterého se potřebují zbavit či jehož prodej potřebují podpořit, jsme spekulovali již dříve, CD Projekt však ve své tiskové zprávě číslo 68/2002 naše úvahy definitivně potvrdil, minimálně ve svém případě.

CD Projekt manipuluje s fakty, důkaz č. 1:
Původní znění tiskové zprávy, kterou někteří kolegové bezmyšlenkovitě vystavili na svůj server mezi ostatní redakční aktuality, znělo následovně:

CD Projekt TOP 10 původní
 1. Heroes of Might and Magic IV
 2. Trainz
 3. Might and Magic IX
 4. Simon the Sorcerer 3D
 5. Disciples II
 6. Steel Beasts
 7. Darkened Skye
 8. Gothic
 9. Next Generation Tennis
 10. Pro Soccer Cup 2002


Společnost CD Projekt dnes oznámila TOP 10 nejprodávanějších titulů za září v České republice a na Slovensku. Svou pozici jedničky si stále drží nejprodávanější kompletně lokalizovaná hra na trhu Heroes of Might and Magic IV. Hned za ní následuje vlakový simulátor Trainz. Pozice Trainzu se pravděpodobně ještě upevní po zpřístupnění české verze SP3. Na třetí příčce je další stálice Might and Magic IX. Do pořadí zřejmě zanedlouho promluví Simon the Sorcerer 3D s panem Milanem Šteindlerem v hlavní roli. Říjnové pořadí prodejnosti neovlivní česká verze nejlepší RPG tohoto podzimu Icewind Dale II, protože její evropská premiéra byla posunuta na 1.11. 2002.

Vzhledem k tomu, že se CD Projekt stále neobjevuje ve všech prodejních kanálech a prodejní síť dominantní Cenegy je mnohem rozvinutější se nám nezdálo pravděpodobné už tvrzení v první větě, kdy se marketingový manažer Pavol Galko podepsaný pod touto tiskovou zprávou snažil navodit, že jde o TOP 10 nejprodávanějších titulů za září v České republice a na Slovensku. My i vy si domyslíme, že jde o žebříček této společnosti, myslíte ovšem, že stejně domýšliví budou i žurnalisté z obecných médií či magazínů typu Reflex, Týden, ABC, MF DNES, Lidové noviny, Právo, Blesk a dalších, které se hrami zabývají pouze okrajově? A co teprve jejich čtenáři? Maminka z Horní Dolní půjde v dobré svému synáčkovi koupit Steel and Beasts coby pátou nejprodávanější (pro laika tedy i nejlepší) hru v ČR a SR, celá šťastná mu ji dá, on však po instalaci bude pouze dštít síru, co mu to ta matka zase koupila za křáp.

Druhou nesrovnalostí pak bylo samotné pořadí. Fakt, že béčkový Steel Beasts, na jehož prodejnost si ještě na Invexu, tedy před týdnem, CD Projekt i jejich výhradní distributor AT Computers stěžoval, předstihl v záříjové prodejnosti Gothic, by se dal za určitých okolností možná i tolerovat, ale že se na čtvrtém místě v záříjové hitparádě objevil Simon the Sorcerer 3D, nás doslova odrovnal. Byť je Simon s dabingem v podání Milana Šteindlera bezesporu skvělou hrou, být v září čtvrtý je umění, vezmeme-li v potaz, že byl na trh uveden 7. října.

Neváhali jsme proto ani minutu a Pavolu Galkovi jsme adresovali odpověď se dvěma dotazy, které nám o pár minut později zodpověděl výkonný ředitel české pobočky CD Projektu Martin Balhar následovně:


1) Jak je možné, že v TOP 10 nejprodávanějších titulů v ČR a SR za září 2002 jsou jenom hry od CD Projektu. Opravdu není např. MAFIA na CZ a SK trhu prodávanějším titulem?
Jedná se o tiskovou zprávu CD Projekt Czech, z toho vyplývá, že mluvíme o našich hrách a jejich pořadí. Máme na mysli prodejnost našich her a jejich postavení v žebříčku CD Projektu. Navíc, ne vždy se může jednat o absolutně přesné údaje, neboť pracujeme dohromady s objemy distribuovaného množství a skutečně prodaného množství. Údaje o skutečné prodejnosti přicházejí s velmi velkým zpožděním a jsme tudíž někdy nuceni odhadovat prodané množství (a to na základě několika dalších údajů). Samozřejmě se snažíme o co nejpřesnější čísla. Nejsme nezávislá instituce, která by se odvážila vydat žebříček prodejnosti všech her na trhu. Bohužel tady žádná taková instituce neexistuje.

K tomu bych si dovolil jen poznámku, že CD Projekt je jednou z firem, které nám striktně odmítly uvést počet kusů prodaných her, abychom mohli pro BonusWeb a MF DNES vytvořit nezávislý žebříček nejprodávanějších her v České republice i přes slib, že tyto údaje neopustí náš mailbox a i přesto, že některé velké české společnosti již přislíbily k tomuto účelu a za daných podmínek data poskytovat.

2) Jak je možné, že Simon the Sorcerer 3D, který byl na trh uveden 7. října 2002, je v září čtvrtým nejprodávanějším titulem?
Stala se chyba. Obratem dostanete opravený žebříček. Simon měl premiéru 7.10. a nemůže být tedy v žebříčku za září.


CD Projekt TOP 10 opravený
 1. Heroes of Might and Magic IV
 2. Trainz
 3. Might and Magic IX
 4. Disciples II
 5. Steel Beasts
 6. Darkened Skye
 7. Gothic
 8. Next Generation Tennis
 9. Pro Soccer Cup 2002
 10. Wiggles
CD Projekt TOP 10
podle AT Computers
 1. Heroes of Might and Magic IV
 2. Trainz
 3. Might and Magic IX
 4. Disciples II
 5. Gothic
 6. Next Generation Tennis
 7. Pro Soccer Cup 2002
 8. Wiggles
 9. Europa Universalis
 10. Steel Beasts

Poté opravdu Pavol Galko rozeslal opravený žebříček nejprodávanějších her, tentokráte již bez adventury Simon the Sorcerer 3D. Fakt, že jde jen o žebříček her od CD Projektu, což nebylo z původní zprávy patrné a tato mylně informovala o tom, že se jedná o TOP 10 nejprodávanějších titulů za září v České republice a na Slovensku, se však v opraveném emailu nezmínil.

CD Projekt manipuluje s fakty, důkaz č. 2:
Možná by řada lidí mávla rukou i nad touto maličkostí, nás však zaujala ještě jedna věc. Když jsem se po návratu z Invexu dostal k nejprodávanějším hrám za září od Cenegy, požádal jsem v pondělí o žebříček TOP 10 i jejího ambiciózního a asi nejviditelnějšího konkurenta AT Computers. Ta je shodou okolností firmou, která exkluzivně distribuuje hry od CD Projektu, jehož hry tak musí projít evidencí u AT Computers, kde se k nim přiřadí ještě některé další tituly šířené do maloobchodní sítě tímto IT gigantem. A zajímavé je, že ačkoliv by se mělo pořadí her od firmy CD Projekt v obou žebříčcích shodovat, čtvrteční tabulka zaslaná Pavolem Galkem se od pondělního oficiálního žebříčku prodejnosti AT Computers lehce liší v titulech, o nichž alespoň u nás nemáme valné mínění. Konkrétně jde o již výše zmiňovaný Steel Beasts a Darkened Skye, které si podle našeho názoru CD Projekt úmyslně vyvýšil o několik příček nahoru před Gothic, Next Generation Tennis, Pro Soccer Cup 2002, Wiggles a v žebříčku nikde nezmiňovanou starší Europu Universalis II. Pokud by bylo dodrženo původní pořadí, Steel Beasts by se umístilo na desáté příčce, Darkened Skye by se do žebříčku nedostalo vůbec a víc her už česká pobočka CD Projektu na našem trhu nepropaguje. Na dotaz, jak je možné, že AT Computers uvádí jiné údaje než CD Projekt, nám včera večer Pavol Galko nebyl schopen odpovědět, jen mě ujišťoval, že Steel Beasts „není šitový titul. Prodává se úplně jinak, než by sis myslel.“

Proč herní firmy manipulují s fakty?
Situace na domácím trhu počítačových her není nijak jednoduchá. Kupní síla obyvatelstva je v porovnání se západními evropskými státy poměrně malá, v Čechách a na Slovensku je navíc hodně rozšířené pirátství, které stále kvete i přes veškerou snahu softwarové policie a aktivního protipirátského oddělení Cenegy, trh je tak u nás poměrně malý. Světoví vydavatelé to ovšem nevidí nebo nechtějí vidět a nutí české firmy do mnohdy šílených odběrů, jimiž navíc podmiňují budoucí spolupráci. Domácí distributoři tak mají mnohdy nůž na krku a mají na výběr - buďto přijdou o lukrativního zahraničního vydavatele, nebo musejí nakupovat jeho kompletní produkci včetně ne úplně nejatraktivnějších her. A to by mohl být i příklad Steel Beasts.

Naše teorie: V případě Steel Beasts koupil CD Projekt licenci na lokalizaci tohoto titulu a počet vydaných her. Jejich počet neklesá při nákupu licence pod tisícovku, obvykle se přitom pohybuje kolem čtyřech tisíc - podle titulu a konkrétní obchodní politiky světového vydavatelského domu. Steel Beasts však nejsou žádnou hitovkou, mají předpotopní grafiku a jsou rok starým titulem. I přesto je CD Projekt uvedl na náš trh a nyní je zklamán jejich prodejem, jak se ostatně shodli Andrej Balhar z CD Projektu a Pavel Šťastný z AT Computers před týdnem na Invexu. Hry už jsou však vylisované, zaplacené a je potřeba se jich zbavit. Ideálním způsobem v případě, že reklama nepomáhá, je tedy zařazení do žebříčku nejprodávanějších titulů na přední místa. Lidé, kteří o Steel Beasts nikdy neslyšeli a žebříček si prohlédnou, pak mohou snadno nabýt dojmu, že jde o kvalitní hru - vždyť je pátou nejprodávanější hrou v České republice za měsíc září (tedy alespoň podle tiskové zprávy CD Projektu). Zákazník pak sice může své důvěřivosti litovat, peníze mu už ale nikdo nevrátí.

TOP 10 Cenega
 1. MAFIA
 2. Op. Flashpoint: Resistance
 3. Half-life Generation III CZ
 4. Operation Flashpoint
 5. Warcraft III
 6. Křižáci
 7. Lego Harry Potter Creator
 8. Sudden Strike II
 9. Red Shark
 10. Medieval: Total War
TOP 10 Dynamic Systems
 1. Cultures 2
 2. Etherlords
 3. S.W.I.N.E.
 4. Hotel Giant
 5. King of the Road
 6. The Elder Scrolls: Morrowind
 7. Racing World Kart 2002
 8. Monopoly Tycoon
 9. Panzer Elite General
 10. Traffic Giant Gold
TOP 5 GameStore.cz
 1. MAFIA
 2. Op. Flashpoint: Resistance
 3. Trainz
 4. The Elder Scrolls: Morrowind
 5. Half-life Generation III CZ

Jak jsou na tom ostatní hráči na českém trhu?
Nutno také říct, že CD Projekt nemusí být jedinou firmou podobně klamající veřejnost, byť to tak zatím vypadá. V minulosti pravidelně zveřejňovala svůj žebříček pouze Cenega - i u ní jsme měli občas pochyby, ovšem nikdy ne tak silné a nikdy se nám tyto nepotvrdily. Záříjový žebříček navíc vypadá zcela reálně, minimálně u první pětice bych řekl, že byla jasná už dopředu - kralující Mafia, stříbrný Flashpoint Resistance, bronzový Half-life, bramborový Flashpoint a pátý Warcraft 3 jsou vcelku odhadnutelným výsledkem. Šesté Křižáky vydává Cenega a nejsou ani nijak zvlášť kvalitní hrou, na druhou stranu vyloženě špatní taky nejsou a prodávají se kompletně v češtině za pěkných 499,- Kč, takže se zejména v hypermarketech mohou prodávat poměrně dobře, stejně jako sedmý Lego Harry Potter Creator či osmý Sudden Strike 2. Mě osobně se nezdá snad jen devátý Red Shark, který je sice kompletně v češtině za 599,- Kč, ale jinak jde o naprosto otřesnou hru, Medieval Totar War a Battlefield 1942 na dalších místech pak už vypadají poměrně reálně.

A co Dynamic Systems? I jeho pořadí vypadá nezkresleně. Kralují do češtiny kompletně lokalizované hry Cultures 2, Etherlords, S.W.I.N.E., starší Hotel Giant, automobilový King of the Road je sice poměrně neznámý, ale zase levný, Playmaní TES: Morrowind Dynamici jen přeprodávají svým zákazníkům a do hypermarketů, u Schumacher Racing World Kart 2002 láká nízká cena (499,- Kč) a závodníkovo jméno, Monopoly Tycoon, Panzer Elite General a Traffic Giant Gold jsou potom klasikou.

V žebříčcích firem nám tedy chybí jen ostravští TOP Distributor a Playman, ani jeden z nich však tyto údaje zatím nerozesílá, Playman navíc neprodává zboží maloobchodně a tudíž se jeho hry mohou objevit v žebříčcích Cenegy či Dynamic Systems (v případě Raymana M pak i AT Computers), jejichž prostřednictvím tato firma dopravuje zboží ke koncovým zákazníkům.

A jak je to s vámi? Sledujete žebříčky prodejnosti? Inspirujete se jimi při výběru počítačových her? Myslíte si, že manipulace s pořadím jednotlivých her může být účinná a firmám prospěšná? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři, diskuse pod tímto článkem je vám plně k dispozici.

Autor:
Nejčtenější

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Další z rubriky

Phantasmagoria (PC)
Hrajete někdy retro? Co jste si pustili naposledy?

Vracíte se ještě ke starým hrám, nebo se naplno věnujete hraní současné produkce?  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

SNES Classic Mini
Skvělý dárek pro každého (chlapa)? Retro konzole SNES Mini

S retro konzolí SNES Classic Mini se vracíme do devadesátých let a éry 16bitů. Většina z 21 předinstalovaných her však není jen pro nostalgiky, jsou skvěle...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.