Jak upgradovat AMD K6-2 (2. část)

  • 11
V předcházející části článku o upgradování systému s procesory K6-2 a K6-3 jsme se zabývali významem rychlosti procesoru a velikosti operační paměti, v této druhé a závěrečné části se podíváme na záležitosti související s pevným diskem a videokartou a vyslovíme závěrečná doporučení.

(První část článku najdete zde.)

Upgrade pevného disku
Výměna pevného disku za rychlejší se samozřejmě projeví příznivě jen v tom případě, že daný program na disk často přistupuje (např. při swapování kvůli nedostatku operační paměti). Když byl do základní sestavy dán nový disk WD ATA-66 se 7200 ot./min, ovlivnilo to ze všech testů pouze benchmark Winstone 2000, který se základními 64 MB RAM musel swapovat, a to bylo samozřejmě na rychlejším disku svižnější (o 19 %).

Upgrade videokarty
Na kancelářské benchmarky tento upgrade neměl žádný vliv. Zcela jiná situace samozřejmě nastala u 3D her: ukázalo se, že s výměnou karty alespoň za TNT2 Ultra dojde vždy k významnému zrychlení, a také že nemá cenu brát výkonnější karty než GeForce2 MX, protože těm již CPU nestačí dodávat dostatečně rychle data. Samozřejmě že výkonnou videokartu je vhodné doplnit i výkonným procesorem. Počet dosažených FPS ve hře Quake 3 Arena demonstruje následující graf:

Q3A

Jinak je tomu u Unreal Tournamentu, který je znám svou notorickou závislostí na videokartách s čipsetem 3Dfx - od Voodoo3 po Voodoo5, všechny to zde jakékoli NVIDII natřou. Pokud budete hrát většinou hry na unrealovském enginu (řekl bych, že spíš ne :-), upgradujte na nějaké Voodoo3 nebo 4.

S kartami Voodoo4 a 5 se pojí ještě jedna zajímavá věc. Voodoo5 není v kombinaci s K6-2 ani K6-3 rychlejší než Voodoo4, i když hrubý výkon použité Voodoo5 5500 se zhruba rovná dvojnásobku výkonu Voodoo4 4500. Z toho plyne, že jeden z procesorů Voodoo5 (jedná se o dvouprocesorovou kartu) prakticky není využit. Proto když zapneme funkci 2x FSAA (celoobrazovkový antialiasing), nemělo by dojít k žádnému poklesu rychlosti! Samozřejmě, pokud byste si z nějakého důvodu koupili ke K6-2/3 videokartu GeForce2 GTS nebo dokonce Ultra, vyplatí se vám si s FSAA také zaexperimentovat - měli byste dosáhnout "bezhrbolnaté" rychlosti na úrovni TNT2 Ultra až GeForce2 MX.

Pozor na AGP
S některými staršími motherboardy Super7 se pojí jedna nepříjemnost: nejsou schopny dodávat novým videokartám přes slot AGP dostatek energie. GeForce256 a GeForce2 vyžadují podstatně silnější napájení než jejich předchůdkyně, a pokud jim ho základní deska nedodá, můžete se setkat s různými problémy - od absolutní nečinnosti (černá obrazovka) až po zamrzání 3D her. Jak zjistit, jestli máte tu smůlu a jste vlastníkem takové desky? Inu, těžko. Jediný spolehlivý postup je zapůjčit si kartu, na kterou máte zálusk, od známého, několik dní ji honit v různých 3D hrách a pozorovat, jak jí váš motherboard svědčí. Lze dokonce najít i benevolentní prodejce, kteří vám novou kartu poskytnou na "účelovou půjčku", ale moc jich není. Zmíněný problém s napájením ovšem zcela odpadá u videokarty Voodoo5 5500, protože ta není napájena přes slot, nýbrž separátním konektorem, který jí zajišťuje dostatek energie. Nemáte-li možnost si kartu půjčit a neradi riskujete, Voodoo5 je pro vás jistotou.

Závěrečná doporučení
Pokud nehrajete 3D hry, a požadujete tedy zrychlení 2D aplikací a/nebo her, je na místě upgrade procesoru a paměti. Kupte si nejrychlejší K6-2 nebo K6-3, které za rozumnou cenu seženete, a doplňte je pamětí SDRAM PC100 o velikosti alespoň 64, ale nejlépe 128 MB. Pro nákup paměti je nyní příhodná doba, procesor ovšem nemusí být tak snadno k sehnání. Nejlepší poměr cena/výkon nyní podle mých informací poskytuje K6-2 500 nebo 533.

Není vhodné se snažit suplovat malou operační paměť rychlejším pevným diskem; pokud vám startování programů trvá dlouho, při práci či hraní často svítí kontrolka disku a chod je nepříjemně bržděn, zvětšete RAM. Po větším (a případně i rychlejším) pevném disku sáhněte jen tehdy, cítíte-li reálný nedostatek prostoru.

Příznivci 3D her samozřejmě potřebují co nejrychlejší procesor, velkou paměť (nešel bych pod 128 MB) a výkonnou videokartu. Co se té týče, nemá na platformě Super7 cenu chodit výkonnostně (ani cenově :-) výš než k naší oblíbené GeForce2 MX, ledaže byste chtěli nadbytečný výkon použít k "antialiasování". Možných problémů s nedostatečným napájením se vyvarujete, koupíte-li si Voodoo5 5500 - to je však celkem drahé řešení. V každém případě přeji šťastnou ruku při výběru komponent a na konci všeho rychlý a spolehlivý počítač.

Zdroj: AnandTech