Jak vypadá herní ráj na Zemi aneb co všechno je v japonských obchodech

aktualizováno 
Samotnou hrou to pro japonské fanoušky teprve začíná. V obchodech na ně totiž čekají ještě spousty věcí od zubních kartáčků po zbraně v životní velikosti. Navštívili jsme v Tokiu dvě podle nás nejlepší prodejny.

V Konami Style se školačky mohou cítit naprosto bezpečně

Videohry jsou v Japonsku až neuvěřitelně silným fenoménem. Na rozdíl od zbytku světa tu nejsou hry chápány jako "něco navíc", ale jsou naprosto běžnou součástí života. Není tedy divu, že nabídka samotných her je jen částí toho, co herní firmy japonským hráčům a fanouškům podstrkují pod nos.

Figurky a pantofle insprované hrou Okami Figurky z hádankářské série Professor Layton Kuličky z Puyo Puyo v životní a nadživotní velikosti

Pokud má tedy Japonec nějakou oblíbenou hru, může utratit spoustu peněz i za další věci, které nesou favorizovanou značku. Vyjmenovat co všechno se dá koupit, snad ani nejde, takže jen rychlým průletem: trička, figurky nebo hrnky už nikoho nepřekvapí ani u nás, ale tady si můžete koupit třeba bundu, kterou nosí hrdina ve vaší oblíbené hře, jeho zbraň v reálné velikosti nebo ponožky s logem hry.

Přečtěte si naše další články z japonských herních obchodů

- Japonské herní obchody aneb Alenka v říši divů
- Nájezd na tokijské herní obchody

Při návštěvě letošní Tokyo Game Show jsme byli už o něco vybíravější a navštívili jsme prodejny jen dvou velkých japonských vydavatelů: Square Enix a Konami. V jejich případě se dá říci, že ačkoliv obchody s herními "cetkami" by se mohly zdát samy o sobě již značně specializované, zmíněné dvě provozovny jsou ještě specializovanější. Nabízejí totiž zboží svázané s produkty jediné firmy.

Square Enix Shop
Prodejna firmy Square Enix se nachází ve známé tokijské čtvrti Shinjuku. Je ale tak trochu schovaná kousek od dálničního nadjezdu, takže není úplně v centru. Ovšem správný fanoušek pro svou hru udělá cokoliv, takže chvilka hledání s mapou a kompasem je stále naprosto zanedbatelná oběť.

Square Enix Shop Square Enix Shop Plyšový Cactuar ze série Final Fantasy

Průčelí prodejny je celé prosklené a před vchodem jsou židle a lavičky. Vtírá se myšlenka, že tu občas bývají taková množství lidí, že se dovnitř pouští postupně. Jelikož ale prodejna neotevírá zrovna s kuropěním, přišly při čekání vhod i nám.

V první části se nachází víceméně klasická nabídka figurek, přívěšků, hrnků a dalších podobných věcí. Z toho vybočuje příbor s postavičkami ze série Dragon Quest. Hned vedle je sekce s CD a DVD se záznamy hudby z her Square Enixu a přes tu se dostáváme do "zadního traktu".

Slime ze série Dragon Quest stokrát jinak Slime ze série Dragon Quest stokrát jinak Malí Chocobové ze série Final Fantasy

Zde panuje značně potemnělá atmosféra a prostor je osvětlen víceméně pouze vitrínami s figurkami, přívěšky či prsteny ze sérií Final Fantasy nebo Kingdom Hearts. Temnota zde ale má své opodstatnění: v podlaze je prosklený průhled, v němž vidíme v celé své kráse, tedy samozřejmě i v životní velikosti, spočívat Sehirotha, hlavního záporného hrdinu z legendární hry Final Fantasy VII.

Cactuar a Tonberry ze série Final Fantasy v životní velikosti Zde odpočívá Sephiroth, hlavní záporná postava z Final Fantasy VII

Herní soundtracky s možností poslechu Parfém Sephiroth s nezbytným bonusem: přívěskem na cokoliv

Dají se tu ale koupit i figurky z her jiných firem. Velmi hezky vypadal například Dante z rubačky Devil May Cry nebo vyzývavá Bayonetta. Obsluha vám navíc při prohlídce podstrčí dva lístky se vzorky parfémů. Model Cloud Strife voní poměrně žensky, ale varianta Sephiroth už se dá nosit docela dobře. Pokud tedy nevíte jak utratit zhruba 6 500 japonských jenů, tady máte jednu z možností.

Konami Style
Druhou prodejnou, kterou jsme letos v Tokiu navštívili, byla Konami Style ve čtvrti Roppongi. Nachází se v podzemní části velké budovy a dá se k ní přijít rovnou z výstupu metra. Okolo jsou další obchody a Konami Style mezi nimi tak trochu zapadá.

Prodejna Konami Style Model města v prodejně Konami Style Prodejna Konami Style

Zvenčí vypadá tak trochu jako nějaký butik nebo "prodejna čehosi pro ženy", a tak se klidně může stát, že si ani nevšimnete, že už jste kolem ní prošli. Zvláště když v jedné z výloh jsou květiny a ve druhé model města.

Nabídka figurek v prodejně Konami Style K dispozici jsou i stojany s aktuálními hrami Hry, knihy, příručky a další zboží v Konami Style

Zatímco styl Square Enix Shopu by se dal označit za velkolepý, Konami Style působí poněkud účelnějším dojmem. Prostoru sice vévodí Solid Snake ze série Metal Gear Solid, jenž ochraňuje školačky z japonské "šílenosti" Love Plus, ale jinak tu toho na první pohled moc není.

Zdání ale klame, protože regály jsou slušně nacpané jak hrami, tak i různými příručkami, art-booky nebo také CD s hudbou. Faktem ale zůstává, že běžného hráče z "evropské vesnice" osloví Konami Style o poznání méně než Square Enix Shop. Mnoho věcí se navíc váže k titulům, které nám v Evropě neříkají vůbec nic. Zato se ale můžeme vyřádit u stojanů s aktuálními hrami od Konami.

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

Další z rubriky

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Super Smash Bros. Ultimate

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i poslední várka herních novinek. Kromě nich se však řada zvučných jmen...

Soutěž: Vyhrajte Fallout 76 s figurkou a tričkem

Fallout 76

Ve spolupráci s firmou Cenega jsme připravili soutěž o tři kusy hry Fallout 76, k nimž přidáme ještě figurku a trička....

Najdete na iDNES.cz