Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak X – první dojmy

  12:00aktualizováno  28. srpna 5:35
Jak s Daxterem, populární to hrdinové známé série plošinovek, už mají evidentně dost neustálého hopsání a pobíhání po svých, a tak si pořídili pořádné buginy, aby v nich mohli oblbovat kočičky. Nejprve si ale musí zachránit život.

Jak X: Combat Racing Stejně jako v dobách PSone i na PS2 si na nás hoši od Naughty Dog po třech vynikajících plošinovkách připravili arkádovou závodní hru s populárními postavičkami z jejich stáje. Tentokráte ovšem nepůjde o závody roztomilých motokár, ale o soupeření pořádně nabouchaných bugin, které jsou samozřejmě vyzbrojeny i nějakým tím zbraňovým systémem. Poté, co nám do redakce přišla americká preview verze této hry, pojaly nás poněkud zvláštní rozpaky, ale poíté, co jsme si pár závodů zahráli, jsme zjistili, že odtrhnout se na chvíli od Gran Turisma a Burnoutu nebude vůbec na škodu.

Těžiště hry spočívá v režimu Adventure, jehož příběh začíná tím, že jsou naši hrdinové otráveni, a tak musí úspěšně závodit v nejprestižnějším závodním seriálu planety, aby se dostali k protilátce. Myšlenka a nosnost tohoto příběhu je sice přesně taková, jakou bychom u takovéto hry čekali (tudíž téměř nulová), ale pokud vezmeme v úvahu časté meziherní filmečky, které jsou dosti vtipné zejména díky opět naprosto excelentnímu Daxterovi, jsme ve výsledku velmice rádi, že zde nějaká ta story je.

Jak X: Combat Racing

Vyjma vysoké jízdní rychlosti dokáže hra udržet i velice příjemným ovládáním.

Co se táýče samotné hratelnosti, jedná se o klasickou variaci na arkádové cartové závody, takže hledat zde nějaký realismus by bylo samozřejmě naprostým šílenstvím. S vaším vozítkem tak můžete nejen ukrutně rychle jezdit, ale dokonce i skákat. Vedle toho, že se tak budete snažit jet pokud možno neustále na plný plyn, bude potřeba na trati sbírat i nejrůznější power-upy, bez nichž se k dobrým výsledkům propracujete jen velmi těžce a dá se říci, že spíš i náhodně. Ostatně náhoda zde docela přichází ke slovu i tak, jelikož jak už to v podobných hrách bývá, čas od času se vám stane, že vás někdo sestřelí z prvního místa v poslední zatáčce před cílem. Na druhou stranu ale stejnou možnost máte i vy, takže se teoreticky dá i v poslední rovince ještě vyhrát zdánlivě ztracený závod.

Jak již bylo řečeno, vaše vozítka mohou vypálit i nějakou tu ničivou střelu, ovšem nejprve se k tomu musíte Jak X: Combat Racing dopracovat. A jak jinak než sebráním příslušného power-upu. Pokud ale nějaký seberete, nevíte jakou zbraň jste to vlastně sebrali a musíte chvíli čekat, co že vám to hra na vaší buginu přihodí a vy akorát podle barvy poznáte, o jaký typ vylepšení se bude jednat. Žlutá barva označuje zbraně, kterými můžete útočit na soupeře před vámi, sebráním červeného Eca můžete zatopit dotírajícím soupeřům za vámi, modrá barva označuje zrychlující boost a sebráním zeleného křížku vaši buginu za jízdy opravíte. Tento element tak vnáší poměrně slušnou dávku taktického náboje do jinak prudce arkádové hry a to i přesto, že v podstatě jediné, co vás bude zajímat, je upalovat co nejrychleji dopředu ať se děje, co se děje. Asi nejlevnějším zbožím z výše uvedených komodit je zcela jistě zrychlující boost, který totiž mimo sebráním modrého Eca můžete získat i projížděním zatáček smykem nebo dostatečně dlouhým letem po některém ze skoků. K jejich prodloužení navíc slouží ona zmiňovaná možnost odrazit se s celým vozítkem, což vám při správném načasování odrazu na správném místě může do nádrže přilít značné množství nitra.

Odtrhnout se na chvíli od Gran Turisma a Burnoutu nebude vůbec na škodu.

Jak X: Combat Racing Vyjma vysoké jízdní rychlosti dokáže hra udržet i velice příjemným ovládáním, kdy sice budete muset chvilku věnovat tomu, abyste si zažili funkce postranních tlačítek, ale samotná jízda je naprosto bez problémů a řízení levou analogovou páčkou je velice pohodové a přesné, takže abyste se dostali do té správné závodní náladičky, vám bude stačit několik málo prvních závodů. Kvalitní je i technické zpracování, kdy hra celkově samozřejmě stejně jako tři předchozí plošinovky vypadá poněkud komixově, ale množství nejrůznějších výbuchů a efektů zbraní jasně ukazuje, že grafici z Naughty Dogu jsou chlapi na svém místě. Navíc můžeme i předpokládat, že evropská verze hry bude vypadat ještě o něco lépe a ostřeji. Pokud v nás tedy zpočátku hlodaly pochybnosti, že by hra Jak X: Combat Racing mohla být pouze nastavovanou kaší cílenou na lukrativní vánoční trh, nyní jsme již přesvědčeni, že to bude fajnová závodní arkáda.

Index očekávání: 85%

Autor:


Témata: jízdné

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Americký politik chce zavést vyšší daň na násilné hry

Grand Theft Auto 5

Po střelbě ve škole na Floridě se opět objevují návrhy na omezení prodeje videoher.

Jaký způsob ukládání her vám vyhovuje nejvíc?

Resident Evil 7 Biohazard – Banned Footage vol. 1

V další víkendové anketě se ptáme, který způsob ukládání vám ve hrách vyhovuje nejvíc. Na vaše zkušenosti a postřehy se...

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Najdete na iDNES.cz