Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak X: Combat Racing

  12:00aktualizováno  12. října 4:39
Schéma, podle něhož se hrdinové úspěšných plošinovek po třech dobrodružných dílech objevují v závodní hře, dnes již nikoho nepřekvapí. Překvapit tak může jedině samotná závodní hra.

Jak X: Combat Racing Jak s Daxterem si už za několik posledních let své odhopsali, a tak není divu, že jim přijde vhod se nyní v něčem pohodlném i povozit. K tomu mají nyní možnost v rámci hry Jak X: Combat Racing, nicméně je potřeba podotknout, že se rozhodně nebude jednat o romantickou vyjížďku do malebné přírody. Budou totiž muset nasazovat vlastní krky v sérii závodů na život a na smrt a to čistě jenom proto , aby si zachránili právě onen život. Jakova partička totiž byla úkladně otrávena jedem, který působí velmi pomalu, takže mají před sebou přesně tolik času, aby vyhráli právě startující sezónu smrtících závodů, v nichž neexistují vůbec žádná pravidla.

Méně slov chvály ale najdeme pro model kolizní.

Absence pravidel tak naznačuje, že nepůjde pouze o závodění jako takové, ale ke slovu přijdou i nejrůznější zbraně. A Jak X: Combat Racing čistě jen aby nedošlo k omylu: nejedná se o zlomyslné pistolky či olejové skvrny, ale o „stříkačky“ pořádných kalibrů. Tady si totiž nevyjel Mario s uťápnutou Peach na výlet k jezírku na motokárách. Tady se rajtuje v pořádných buginách a střílí se tu ostrými. Zbraně jsou tak zde nedílnou součástí taktiky, protože s mírumilovnou férovou jízdou se zde nedostanete ani do druhé zatáčky, natož abyste zvítězili. Arzenál klasicky funguje jak na ty, kteří vám unikají, tak samozřejmě i na ty, kteří vás dohánějí. Samozřejmě ale na bugině nemáte tankovou věž, kterou byste mohli otočit do protisměru, a tak jsou „přední“ zbraně odlišeny od zadního pokladače min, a to zejména tím, že k aktivování každé z těchto zbraní je potřeba sebrat Eco jiné barvy.

Barevná Eca slouží ale i k jiným věcem. Modré kousky se vyplatí sbírat, jelikož vám doplňují množství boostu, jenž je i zde velmi zásadní komoditou a Eca zelená se pak hodí v těch nemnohých chvílích, kdy vaše bugina i s posádkou přežije některý ze zákeřných útoků soupeřů, jelikož jejich sebráním vaši buginu opravíte. Moment napětí a překvapení navíc spočívá v tom, že podle Jak X: Combat Racing barvy poznáte akorát typ zbraně, který jste sebrali, o jaký konkrétní model se bude jednat, se ale dozvíte až po chvíli, kdy vám hra sama něco „vylosuje“.

Velmi potěšitelná je i pestrá paleta herních režimů.

Celkově musíme velmi kladně ohodnotit velice slušnou hratelnost, kdy se na obrazovce neustále něco děje a prakticky až do cílové pásky není nikdy předem rozhodnuto o konečném pořadí. Neustále zde něco vybuchuje, každou chvíli někdo boostuje a nebo za vaší buginou aspoň v každé ostřejší či krkolomněji zvládnuté zatáčce vlaje Daxter :-). Mimochodem, ač se hra jmenuje podle Jaka, prim zde jednoznačně hraje opět naprosto dokonalý Daxter. Víceméně kterákoliv meziherní animace s ním stojí a padá, i kdyby v ní třeba neřekl ani slovo. Stačí uvidět intro, které víc než cokoli jiného připomíná úvod filmu Desperado. Místo Steva Buscemiho ovšem na baru přednáší Daxter a tématem není „největší Mexikánec na světě“, ale řeční o tom, jak by byl Jak Jak X: Combat Racing bez něj poloviční řidič.

Hraní je velmi příjemné, ovšem jedním dechem je potřeba dodat, že Burnout je zkrátka nepřekonatelný, a tak Jak X i přes svůj nesporný důraz na akci ztrácí v tomto ohledu první body vlastně již na startovní čáře. Slušně zvládnutý je i jízdní model, který samozřejmě není nikterak realistický, ovšem u tohoto typu her bychom takový zaprvé ani nečekali a za druhé ani nechtěli. Důležité ovšem je, že se autorům jízdní model podařilo slušně vyvážit tak, že má své jisté zákonitosti, kterými je možné se řídit a vaše vozítka se tedy nechovají nijak nahodile, což je jistě velmi příjemné i přesto, že jisté rozdíly mezi jednotlivými buginami charakterizovanými několika základními vlastnostmi samozřejmě vystopovat lze. Nejde ale o nic zbytečně překombinovaného, takže se to hraje opravdu příjemně.

Základní otázka

Při hraní Jak X: Combat Racing jsme si položili jednu zajímavou otázku. Jak je možné, že motokáry a buginy jsou mezi hrami poměrně velmi populární, přestože se jedná pouze o arkádové hry a realistická alternativa k nim sice existuje, ale s její úspěšností je to pod bodem mrazu? Nebo si snad někdo vzpomene, kdy hrál naposledy realistický motokros či motokárovou simulaci? A pokud ano, vzpomene si někdo, jak se ona hra vůbec jmenovala? Asi jen velmi málo kdo. Důvodem bude pravděpodobně v prvé řadě relativně malá popularita těchto odvětví v reálné podobě stejně jako jezdců, kteří zde závodí. Ve hrách je to ale jiné. Zatímco o motokárách běžný jedinec ví tak maximálně to, že se v nich letos stal mistrem Evropy Jarek Janiš, populární herní postavičky posazené za volanty těchto vozítek zná doslova celý svět.

Jak X: Combat Racing Méně slov chvály ale najdeme pro model kolizní. Ten je totiž v mnoha situacích poněkud podivný a při lecjakém karambolu e vaše vozítko zachová hodně překvapivě. To by teoreticky nemuselo u arkádových závodů vůbec vadit, ale pokud si uvědomíme, že se tady bojuje o každý metr, o každou sekundu a o každou pozici, může mít jeden podivný karambol vcelku zásadní následky. A to je určitě škoda, protože po bouračkách po některém z velkých skoků se akorát naštvete, když nebudete tušit proč jste se dostali do kotrmelců po ne úplně ideálním dopadu. Na druhou stranu by ale bylo zákeřné tvrdit, že díky ne zcela perfektnímu koliznímu modelu je hra špatná či snad frustrující. Spíše se chce říci, že by mohla být evidentně ještě o kus lepší.

Velmi potěšitelná je i pestrá paleta herních režimů, které se snaží z tématu závodních bugin se zbraněmi vyždímat, co to jen jde. Vedle klasických závodů a jejich modifikací se zde objevují i různé deathmatche v arénách či jiné režimy zaměřené v

Klady a zápory

Plus Velmi příjemná hratelnost
Plus Dokonalý Daxter
Plus Vcelku pestrá náplň

Mínus Trochu podivný kolizní model
Mínus Nevtáhne vás okamžitě

prvé řadě na střelbu. Velmi zajímavý je ale jeden mód v němž musíte v daném časovém limitu při jízdě na okruhu sestřelit co nejvíce jiných bugin. Vtip je ale v tom, že celé toto klání je omezeno časovým limitem, ale zároveň je počet bodů za sestřeleného soupeře v druhém okruhu zdvojnásoben a ve třetím ztrojnásoben. Výsledné hodnocení (klasika zlato, stříbro, bronz) je pak dáno celkovým počtem nasbíraných bodů a v tomto okamžiku nastává dilema: jet v klidu a precizně střílet každého na potkání nebo to zpočátku ohulit naplno tak, abyste se v daném časovém limitu stihli dostat až do druhého či třetího kola a body si nahrabat tam?

Připočteme-li k tomu všemu i množství tratí v různých lokacích, standardně slušnou grafiku, povedený dabing a místy možná až překvapivě tvrdý soundtrack, vychází nám velice slušná závodní arkádička, jejíž největší slabinou je v prvé řadě existence Burnoutu a v řadě druhé trochu menší důraz na to, aby vás hned od první chvíle pořádně vtáhla.

Jak X: Combat Racing
Výrobce/Vydavatel Naughty Dog/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 984 kB
Verdikt: Velmi slušně hratelná závodní akce, navíc s nepřekonatelným hláškařem Daxterem ve vedlejší roli.
Hodnocení: 80% (info)Témata: dabing, jízdné, Vtip

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Najdete na iDNES.cz