Jakub a Terezka

  8:43aktualizováno  9. července 2001 4:55
Jakub a Terezka
Jakub a Terezka

Aneb návod jak přestat nebo začít brát drogy.

Boj proti drogám se v posledních letech stává velmi frekventovanou záležitostí. Žijeme v době, kdy se setkáváme s drogami téměř na každém kroku a někteří z nás neodolají pokušení a některou z nich zkusí. Pokud jde třeba o Mariánku, tak to ještě není tak kritické, ale když se někdo dostane do styku s tvrdou drogou jako Heroin nebo Kokain, je zle. Jenže člověk je od přírody zvědavý a zajímá ho jaké to asi je když si to píchne (ne že bych snad hovořil z vlastní zkušenosti). Snahy všemožných protidrogových agentur a léčeben mají sice jisté výsledky, ale žádné zázraky to nejsou. V poslední době vzniklo několik projektů, které mají především nezletilé potenciální nakromany od drog odradit. A věřte nebo ne, Jakub a Terezka je jedním z těchto projektů.

Jakub a Terezka

Společnost JRC ve spolupráci s Českou Spořitelnou se rozhodla vytvořit nenáročnou počítačovou hru s protodrogovou tématikou. Hra pojednává o 18ti letém klučinovi Jakubovi, který se přistěhoval do nového města kvůli studiu na střední škole. Poznává zde nové přátele ale hlavně se zamiluje do půvabné blondýny (i když to chce vzhledem ke grafice hry trochu představivosti) Terezky. Během léta ale Jakub odcestuje na brigádu do Francie a když se po dvou měsících vrátí, nachází terezku zdrogovanou ve společnosti zfetovaných individuí. Jeho cílem tedy bude Terezku odvést zpět do jejího bytu a pak ji pokud možno zbavit závislosti na drogách, konkrétně na Heroinu.

Abych pravdu řekl, celá tato hra je pro mě velkým překvapením. Vzhledem k účelu, za kterým byla vytvořena, je distribuována zcela ZDARMA na samostatném CD a nebo na Cover CD herních časopisů (moje kopie pochází z Cover CD GameStaru). Jakub a Terezka Tato skutečnost mě přivádí k pochybnostem, jesti se vůbec sluší takovou hru zrecenzovat. Ale nakonec proč ne?

Jakub a Terezka spadá do specifické kategorie "česká adventura". Splňuje pro to všechny předpoklady - podprůměrné technické zpracování a velmi nízká rozsáhlost. Ale v tomto případě se vyjímečně není čemu divit. Ručně kreslené pozadí a obzvláště animace postav jsou na nízké úrovni, zato dabin a hudba jsou poměrně kvalitní. O nadabováni se postarali profesionální herci a hudební doprovod je okořeňen několika originálními českými rokovými nahrávkami. Musím říct, že jsem tím byl příjemně překvapen. Třaba onen dabing je o pár tříd kvalitnější než v gigantickém Dreamlandu!

Celá hra se odehrává v malém městečku, přesněji řečeno na náměstí městečka a jeho blízkém okolí. Navštívíte pouhých 10 lokací, sesbíráte jen asi 8 předmětů a pokecáte si s necelou desítkou postav. Navíc je hra velmi jednoduchá a lineární, takže je to záležitost asi tak na jednu hodinku pařby. Ovládání hry je klasické - levé myšítko vykonává úkoly a pravé prozkoumává. Inventář pojme 8 nebo 10 předmětů a je uschován v dolní části obrazovky.

Jakub a Terezka
Výrobce: JRC Interactive/ČS a.s.
Distributor: JRC Interactive
Minimální konfigurace: P120, 32MB RAM, 110 MB HDD, W95, zvuková karta
Doporučená konfigurace: PII/233, 64MB RAM, 110 MB HDD, W95, zvuková karta
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Netradiční projekt firmy JRC a ČS na podporu ochrany mládeže proti drogám. A proč není ohodnocen? Přečtěte si recenzi!
Hodnocení ?/10

Jakub a Terezka je postaven na enginu CPAL od firmy Centauri Production (známé prvním českým dungeonem Rytíři Grálu - 1996). Na stejném enginu poběží i Horké Léto 2 a můžu vám říci, že je to znát (třeba hlavní menu je naprosto stejné jako v demu HL2). Bohužel, stejně jako demo hry HL2, i taho hra občas spadne nebo zatuhne. To je vzhledem k nemožnosti uložit si pozici rozehrané hry fatální nedostatek a něž jsem hru dohrál do konce, musel jsem ji spouštět asi desetkrát a hrát ji celou znova. Hold je vidět, že engine CPAL ještě není vyveden k absolutní dokonalosti. V Horkém Létu 2 by ale už mělo být vše v pořádku.

Co říct na závěr. Kdyby se tohle normálně prodávalo v obchodech, považoval bych to za obrovskou drzost a troufalost od výrobce i od distributora. Hra by dostala maximálně 3/10 a byla by zcela zavržena. Jenomže je to vlastně jakýsi humanitární projekt a navíc je úplně ZADARMO, takže by to byla zase MOJE troufalost udělit hře takovéto hodnocení. Proto jsem se rozhodl hru číselně neohodnotit a pouze slovně konstatovat, že i za tento technicky nekvalitní a krátký projekt patří ČS a JRC poděkování. No řekněte, kdo vám dneska dá něco zadarmo. A možná, že hra skutečně splní svůj účel a zachrání několik bílých oveček před drogovým nebezpečím.

Autor:
Témata: dabing, Drogy, Hodinky

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Dal pěstí feministce v Red Dead Redemption 2, YouTube mu odstavil kanál

Red Dead Redemption 2 - hlavní hrdina mlátí aktivistku

Youtuber vystupující pod přezdívkou Shirrako zveřejnil video, v němž ve hře Red Dead Redemption 2 dá ránu pěsti...

KOMENTÁŘ: Jak Red Dead Redemption 2 zastínil Assassin’s Creed: Odyssey

Red Dead Redemption 2 versus Assassin’s Creed Odyssey

Assassin’s Creed Odyssey a Red Dead Redemption 2 jsou dva nejnovější přírůstky do rodiny akčních příběhových her v...

World of Warcraft Classic je trip pro nostalgiky. První dojmy

World of Warcraft Classic

Návštěvníci akce Blizzcon, ale i majitelé virtuální vstupenky, si vyzkoušeli, jak se hrál World of Warcraft v době...

RECENZE: Legendární Larry se vrátil a je oplzlejší než kdy dříve

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry

Od nového Larryho jsme moc nečekali a také jsme toho mnoho nedostali. Jde jen o zastaralou adventuru plnou nelogických...

Další z rubriky

RECENZE: Temnou tahovou strategii Space Hulk: Tactics srážejí nedodělky

Space Hulk: Tactics

Nebezpečné mimozemské potvory, rozpadající se kosmický koráb a horda po zuby ozbrojených elitních vojáků a není to...

RECENZE: Co říká na počítačové závody Dakar 18 skutečný závodník?

Počítačová hra Dakar 18

Tentokrát jsme ponechali recenzi na opravdových profesionálech. Co na ambiciózní simulátor Dakar 18 říká expert na...

Jen kvůli příběhové kampani si Battlefield V nekupujte. I když je skvělá

Battlefield 5

Navzdory zpackanému oznámení a mizerné betě to vypadá, že letošní Battlefield je možná ten vůbec nejlepší v historii...

Najdete na iDNES.cz