Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký čipset k Pentiu 4?

  12:00aktualizováno  19. prosince 11:04
Včerejšek byl dnem, od kterého Intel oficiálně povolil výrobcům vynést na světlo motherboardy s čipsetem i845D. Na tyto základní desky jistě čeká mnoho zájemců o koupi systému s Pentiem 4, aby získali ryze intelovskou platformu, od níž si slibují bezproblémovost a dobrý výkon. Jak se Intelu jeho první vstup do království DDR povedl? Uvidíte.

Není ještě tak daleko doba, ...
... kdy Intel vládl světu čipsetů pro základní desky železnou rukou a koupit si motherboard s čipovou sadou od jiného výrobce většinou znamenalo si koledovat o inferiorní výkon a/nebo potíže s kompatibilitou. Dnes můžeme s příjemným pocitem správně nastoleného konkurenčního prostředí směle prohlásit, že časy se výrazně změnily. V tchajwanských firmách VIASiS vyrostla Intelu taková konkurence, že o nějakém spaní na vavřínech si už může nechat jen zdát. Jinými slovy, stala se zde jistá obdoba toho, co předvedla Intelu v oblasti procesorů společnost AMD: podíl intelovských řešení na trhu se snižuje a s rostoucím zastoupením neintelovských platforem také roste jejich podpora ze strany softwarových firem. Testovací procedury, které podstupují výrobky tchajwanské provenience, už jsou velmi rigorózní, a i když se stále občas s nějakou podstatnější chybou setkáme (viz kauza southbridge VIA 686B), stabilita už prakticky úspěšně zkonvergovala k tomu, na co jsme zvyklí u Intelu.

Pentium 4 a jeho souputníci
Procesor Pentium 4, který si už dnes můžete koupit za relativně rozumné peníze, byl od začátku své existence spojen s čipsetem i850 a paměťmi RDRAM. Tato kombinace je i dnes velmi výkonná a stabilní, ale Intelu se přesto nepodařilo zbytek světa přesvědčit o tom, že by měl přesedlat na paměti firmy Rambus. Nyní je už pravděpodobně zřejmé všem, že RDRAM bude vykázáno místo mimo hlavní proud, a Intel pravděpodobně svých exkluzivních smluv s Rambusem hluboce lituje, neboť ho stály zpoždění masivního nástupu Pentia 4 a tím pádem i nemalé zisky a podíl na trhu. Tak či onak dnes konečně přicházejí základní desky s prvním intelovským DDR čipsetem, který nese název i845D – tento název však dosud není oficiální, tj. posvěcený Intelem. Jak si tento čipset vede v současné tvrdé konkurenci?

Hlavními konkurenty i845D, o kterých stojí hráči současných her za to uvažovat, jsou VIA P4X266A, SiS645Intel 850. Kromě nich na trhu najdeme ještě původní verzi i845, která však podporuje pouze dnes již „odcházející“ pomalé paměti SDRAM, a VIA P4X266, což je předchůdce P4X266A s pomalejším řadičem pamětí – tyto čipsety nelze z hlediska výkonu a budoucího potenciálu doporučit. Podívejme se nejprve, jaké výsledky obdrželi při porovnávání kolegové ze serveru Tom’s Hardware Guide. Použito bylo Pentium 4 2000 na základních deskách s čipsetem P4X266A (referenční deska VIA), i850 (ASUS P4T-E) a SiS645 (referenční deska SiS). Zajímavým a nepříliš příjemným jevem je fakt, že výrobci ve snaze docílit v porovnávacích testech co nejlepších výsledků začínají své základní desky přetaktovávat již „z výroby“ – např. referenční deska VIA P4X266A provozovala výše zmíněné Pentium 4 na 2035 MHz místo na nominálních 2000 MHz.

Tom & spol. docházejí k závěru, že momentálně nejlepší platformou pro Pentium 4 je VIA P4X266A, čipset, který se zanedlouho objeví na základních deskách i s podporou nových standardů USB 2.0 a ATA/133. i850 stále poskytuje vysoký výkon, a to zejména při (de)kódování videa, ale jeho cena spolu s cenou pamětí RDRAM je velmi odrazující. Čerstvě představený i845D je sice poměrně výkonný a stabilní, je ovšem pomalejší a dražší než jeho konkurenti ze stájí VIA a SiS.

Server Tech Report dochází ze svých zkušeností k podobnému závěru – vyjadřuje zklamání z i845D a doporučuje některý z čipsetů SiS645 a VIA P4X266A. SiS645 se díky své podpoře pamětí DDR333 projevil ve většině benchmarků z reálného světa jako nejrychlejší – příkladem budiž Quake 3 Arena:

Q3A

Co si vybrat? Intel asi ne...
Chcete-li svému Pentiu 4 poskytnout prostor k tomu, aby skutečně ukázalo, co umí, je dobrou volbou základní deska s čipsetem VIA P4X266A nebo SiS645. Naskytne-li se vám možnost koupit za dobrou cenu motherboard s i850 a paměti RDRAM, lze samozřejmě uvažovat i o této kombinaci, i když se jedná už o rok starý čipset. Nováček i845D svým výkonem (ani poměrem cena/výkon) neprokázal, že by byl hoden se ocitnout v počítači náročného hráče.

Zdroje: The Tech Report, Tom’s Hardware Guide

Autor:


Témata: Asus, Intel, Zisk

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz