Ovládání Oculus Touch

Ovládání Oculus Touch | foto: Oculus VR

KOMENTÁŘ: Miliardové odškodné v boji o virtuální realitu není to hlavní

  • 5
Čísla jsou zvláštní věc. Dvanáct a půl miliardy korun je podle většiny měřítek enormní suma. Jenže ve sporu o práva k virtuální realitě není až tak zásadní. Přímo Facebook totiž tvrdí, že výplata odškodného chod firmy nijak neohrozí.

Soud v Texasu začátkem února rozhodl, že Oculus a jeho zástupci porušili dohody se společností ZeniMax. Ta zkoumala virtuální realitu ještě před uvedením přilby Oculus Rift na trh a zakladatel Oculusu Palmer Luckey měl možnost technologii vyzkoušet „za zavřenými dveřmi“.

Co je to Oculus VR?

V roce 2012 založená firma Oculus VR díky komunitnímu financování vytvořila moderní prototyp helmy pro virtuální realitu.

Společnost v roce 2014 odkoupil Facebook za 2,3 miliardy dolarů a v roce 2016 na trh uvedla první komerční model přilby Oculus Rift.

Oculus, Palmer Luckey a bývalý ředitel Brendan Iribe tak kvůli dohodám musí zaplatit celkem půl miliardy dolarů, tedy okolo 12,5 miliardy korun.

ZeniMax navíc na konci února učinil další krok. Cílem je zamezit prodeji hardwaru využívajícího jakoukoliv část kódu, která vznikla v ZeniMaxu. To se vztahuje na software k zařízení Oculus Rift, ale i na vývojářské nástroje a integraci do technologií Unreal a Unity.

Přístroj samotný by sice bylo možné prodávat i nadále, chyběl by však klíčový software. Právě použitý kód byl ostatně jedním z hlavních bodů, kterými se soud zabýval.

12. června 2015

Nezávislý expert tvrdil, že v softwaru k Oculusu lze objevit části kódu dostatečně podobné tomu vzniklému v ZeniMaxu. Označil to za nedoslovné kopírování.

Autor kódu John Carmack to vnímá jako nesmysl. „Když Harryho Pottera trochu zobecníte, získáte Monomýtus od Josepha Campbella. A ten zase můžete dobře propojit se Star Wars a stovkami dalších příběhů. To není porušení autorského práva,“ prohlásil tehdy Carmack na Facebooku (čtěte více).

Pokud by ZeniMax s žádostí o zákaz prodejů uspěl, pro Oculus a vlastně celé odvětví virtuální reality by to představovalo problém. Finanční stránka oproti tomu zásadní není. Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová totiž prohlásila, že miliardové odškodné na Facebook významný vliv mít nebude.

Pokud by však ZeniMax se svou snahou o zákaz prodejů uspěl, může to Oculus Rift ohrozit. Software sice je možné přepsat, zabere to však čas a způsobí nedůvěru v produkt.

John Carmack z dceřinné společnost ZeniMaxu údajně odnesl zdrojový kód ke hře Rage.

Studia pak pro Oculus Rift kvůli jeho nejasné budoucnosti mohou přestat vyvíjet hry i další aplikace. A to vytvoří začarovaný kruh, jaký bylo možné spatřit například u konzole Wii U.

Když se zařízení neprodává, studia pro něj nevytváří nové tituly. Tím se ještě snižuje šance, že si ho lidé v budoucnu koupí, a přístroj se tak točí ve spirále smrti.

Na poli luxusních zařízení pro virtuální realitu přitom v současné době kromě Oculusu působí pouze HTC Vive. Vyřazení jednoho hráče pak vede k eliminaci zdravé konkurence, která tlačí na rychlejší inovaci a snižování cen.

Namítat lze, že stále existuje zařízení PlayStation VR. Jenže to nabízí zážitky nižší třídy a za nižší cenu. Se dvěma hráči na trhu se pak řada vývojářů může omezit na práci na hrách s nejnižším společným jmenovatelem. Jinými slovy budou vytvářet hry na míru PlayStationu 4.

Komerční verze přilby Oculus Rift
Komerční verze přilby Oculus Rift
Komerční verze přilby Oculus Rift

Komerční verze přilby Oculus Rift

Pokud tedy vznikne nedostatek zážitků, které potenciál luxusních přileb dokážou vytěžit, nebude důvod si takové zařízení kupovat.

V lednu vydaný Resident Evil 7 navíc naznačil, že Sony bude na poli virtuální reality usilovat o exkluzivní hry. A čím menší konkurence bude existovat, tím jednoduší bude exkluzivitu získat.

Jaké existují varianty?

Zákaz prodejů Oculusu Rift by pochopitelně nepřinesl trvalé následky. Ohlášené jsou i přilby jiných firem, a vznik výrazné konkurence je jen otázkou času.

Oculus však díky finanční podpoře od Facebooku může do odvětví investovat významným způsobem a klíčová je pro něj až návratnost v dlouhodobém horizontu.

Jeho dotace výměnou za časově omezenou exkluzivitu navíc pomáhají vzniku většího počtu her.

Pro stávající situaci existuje celá řada možných závěrů. ZeniMax u soudu uspět nemusí, v potaz připadá mimosoudní urovnání a soud může Oculusu přikázat vyplácení procent ze zisku. Případný zákaz prodejů by však mohl zpomalit růst celého odvětví.