Japonsko

Japonsko

Japonské děti moc utrácí za sociální hry, operátoři je omezí

  • 2
Sociální hry jsou zábava, ale platby pomocí mikrotransakcí mohou lézt pěkně do peněz, přesvědčuje se stále více rodičů japonských dětí. Začínají se totiž množit případy, kdy dítě utratí obrovskou sumu za herní obsah.

Je známý případ, kdy středoškolák za měsíc hraní nasbíral účet za více než 400 000 jenů (něco přes 96 000 korun) a chlapec ze základní školy utratil za tři dny 120 000 jenů (takřka 29 000 korun). Zatímco ve fiskálním roce 2010 se sešlo 5 stížností na vysoké platby za podobné hry, ve fiskálním roce 2011 to bylo už 58 stížností.

Šest největších provozovatelů sociálních her v Japonsku, mezi kterými jsou i firmy Gree, DeNA a CyberAgent, se rozhodlo zavést měsíční limity plateb pro nedospělé hráče. Gree stanovil limit pro mládež ve věku 18 let a níže na částku 10 000 jenů (kolem  2400 Kč) za měsíc, u hráčů ve věku 15 a méně to má být jen 5 000 jenů (zhruba 1 200 Kč) za měsíc. DeNA na stejné limity přistoupí v červnu.

Dalším problémem tvůrců sociálních her se stává vládní zákaz určitého typu placeného obsahu. Jde o takzvané "kompu gacha". Ve zkratce to je získání bonusu za sesbírání určitého setu kartiček, ovšem kartičky dostáváte za určitý obnos zcela náhodně. Podle úřadů je tento způsob velmi podobný gamblingu. V Japonsku je loterie na podobném principu nelegální.

Jednou z takových her je i "The Idolm@ster Cinderella Girls", mobilní verze velmi populární hry, ve které děláte manažera idolům, mladým zpívajícím a tancujícím děvčatům. V Cinderella Girls si kupujete kartičky, což jsou vlastně děvčata s různými vlastnostmi, při sesbírání daného setu karet získáváte bonusy a speciální kartičky.

Paradoxem zůstává, že on-line hry na principu "kompu gacha" existují už celé roky, ovšem až s raketovým růstem popularity sociálních her si tohoto problému úřady všimly. Následkem zpráv o možné vládní regulaci sociálních her se zásadně propadly akcie velkých herních firem, jako Gree a DeNA. Zakladatel Gree, Yoshikazu Tanaka, který vlastní 49% podíl v Gree, tak prý přišel o závratných 700 milionů dolarů (asi 13, 3 miliardy Kč).


Témata: Loterie