Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je Logitech G15 král nebo lépe zpracovaný průměr?

  12:00aktualizováno  20. září 2:34
Od myší výrobce Logitech ze série „G“ jsme se dostali i ke klávesnici G15. Je v kombinaci například s G5 vraždícím nástrojem číslo 1? Naše recenze vám dá odpověď.

Logitech G15

Od myší výrobce Logitech ze série „G“ jsme se dostali i ke klávesnici G15. Je v kombinaci například s G5 vraždícím nástrojem číslo 1? Naše recenze vám dá odpověď.

Balení

Samotná klávesnice je robustně provedená. Z tohoto důvodu tedy musíme čekat i robustní krabici. Ta je vyvedena, pro značku Logitech již tradičně, v odstínech zelené barvy. Na čelní straně je kromě obrovského fota klávesnice též i nalepený štítek s informací, že hra Brothers in Arms: Earned in Blood plně podporuje tuto klávesnice, resp. její LCD panel. O něm ale až v další kapitole. Všechno příslušenství i klávesnice jsou chráněny ochrannou folií v další kartónové krabici. A co že se příslušenstvím myslí? Odnímatelná předložka pod zápěstí k lepší ergonomii, kompaktní disk s ovladači a samozřejmě menší manuál.

Instalace

Výrobce v manuálu výrazně doporučuje nejdříve nainstalovat ovladače před samotným připojením klávesnice k počítači pomocí USB portu. Pokud to ovšem uděláte ve sledu opačném, nic se nestane. Autorun disku vám kromě oficiálních ovladačů nabídne instalaci dalšího softwaru, jenž obsluhuje mimojiné hraní her po internetu. Jmenujme Ricochet Lost Worlds, GameSpy Arcade, Roger Wilco nebo jen klasický Adobe Acrobat Reader. Po instalaci se již můžete plnou rychlostí vrhnout na vlastní konfiguraci. O tom více níže.

Bližší pohled

Nejspíše první věc co vás na klávesnici zaujme nebude výrobcem opěvovaný a komunitou kritizovaný displej, nýbrž velikost celé klávesnice. Ano, je skutečně velká, její rozměry jsou toho důkazem: šířka 54,5 cm x délka 22,5 cm x výška 2 cm v pozici vedle Enteru na NumPadu; v horní části se výška rovná 3,5 cm; se zvednutými nožičkami pak 5 cm. Na samotných rozměrech dozajista přidávají „G“ tlačítka na levoboku a multimediální panel v horních partiích. Pokud šetříte na stole každým cm2, nedoporučuji tuto klávesnici.

Barevná stránka klávesnice není nijak slavná. Okraje jsou gumové a černé (stejně tak i předložka), většina kláves, též černých, je s průhlednými písmenky kvůli modrému podsvícení. Zbytek je šedý. Modré podsvícení skutečně podsvicuje všechna tlačítka, až na pár vyjímek na horním panelu a mezerníku. Máte možnost volit mezi dvěmi intenzitami podsvícení, které si určíte tlačítkem se žárovkou napravo od multimediálního panelu. Zvlášť hezky podsvícené jsou čtyři klávesy multimediálního panelu s LCD, který díky tomuto přímo dominuje celé klávesnici. Najdeme zde ještě jednu barvu podsvícení – oranžovou. Ta je ale použita pouze u „M“ kláves a u indikace „LOCK“ kláves nad NumPadem.
Celkově design může působit maličko futuristicky díky tvaru a zaoblení šedivého plastového krytu společně s dvěma otvory po horních stranách. Ty však neslouží k uchycení do ruky jak si někteří mohou myslet, ale jednoduše „na parádu“.

Hlavním lákadlem G15-ky je určitě první displej na světě takto použitý v klávesnici. Ten najdeme, jak již bylo řečeno, uprostřed nad funkčními klávesami spolu s multimediálním panelem. LCD se ovládá jednak softwarově, ale jednak i hardwarově. Pro ovládání například POP3 Monitoru (což je oficiální program určený k informování o nově příchozí poště) slouží čtveřice nepodsvícených tlačítek hned pod displejem, které vypadají jako malé fazolky. Vedle nich je však ale ještě jedno kulaté tlačítko. To má na starost hardwarové procházení mezi jednotlivými spuštěnými programy určených pro zobrazení na LCD. To ale vůbec nemusíme využívat, jelikož se dá v ovladačích nastavit, aby LCD sám střídal příslušné programy. Ovladače verze 1.02.218 obsahují tyto prográmky: LCD POP3 Monitor, LCD Clock, Performance Monitor, Media Display, LCD Countdown Timer a nakonec Keyboard Profiler. Pro zajímavost – ty běží ve Správci úloh jako samostatné procesy, nikoliv pod ústředním ovladačem. Jednotlivě si ty nejzajímavější přiblížíme:

LCD POP3 Monitor – Jak je z názvu patrné, jedná se pouze o monitorování příchozí pošty. Displej v nastaveném intervalu kontroluje schránku a hlásí počet nepřečtených mailů, těm může posléze číst pouze předmět, nikoliv samotné tělo s textem. Pro práci s tímto programem se používají čtyři „fazolky“.

LCD Clock – Pouze informuje o datumu a aktuálním čase jak analogovou, tak i digitální formou. Analogové hodiny lze měnit díky dvanácti přednastaveným podobám.

Media Display – Slouží jako doplněk ke službám multimediálního panelu. Zobrazuje informace o právě přehrávaném videu či zvuku. Konkrétně interpreta, název a uplynulou dobu trvání. Po změně hlasitosti díky kolečku umístěnému uprostřed tohoto panelu též i stupeň hlasitosti.

LCD Countdown Timer – Vskutku praktická funkce. Funguje ve dvou módech – jako odpočítávání nastaveného času či jako stopky. Naráz můžete vykonávat tyto dvě funkce či obě stejné, to je jen na vás. Více detailního nastavení najdete v ovladačích, spuštění odpočtu stejně tak i jeho zastavení a vynulování se provádí fazolkami pod displejem.

Pod LCD panelem jsou tlačítka pro správu multimedií. Nic inovačního, pouze klasické Play/Pause, Stop, Rewind, F. Forward a kolečkový ovladač hlasitosti. Za zmínku stojí pouze jejich důrazné podsvětlení, ve tmě dominují společně s LCD celé klávesnici. Zezadu klávesnice po obou stranách najdeme po vzoru Apple dva USB porty. G15 tedy slouží i jako plnohodnotný hub.
Po pravici nalezneme další dvě tlačítka. Jedno s přeškrtnutým reproduktorem slouží jak jinak než ke ztlumení veškerých zvuků, druhé se žárovkou pak ke změně intenzity podsvícení včetně jeho úplného vypnutí.
Po levici tu máme osamocené posuvné tlačítko. To má za úkol jediné – v pozici s ikonkou počítače je klávesnice plnohodnotná, kdežto v pozici s ikonkou joysticku je klávesnice ochuzena o klávesy Windows a příslušných klávesových zkratek. Tuto funkci využijí pravděpodobně všichni ti, kteří mají problémy s nechtěným zmáčknutím právě oné klávesy Windows.

Na úplném konci levého křídla G15-ky najdeme Mekku customizerů – 18 programovatelných tlačítek s možností třech modů (celkem se tedy dostáváme na 54 různých klávesových zkratek pro jeden profil, resp. pro jednu hru) a vytváření klávesových maker přímo z klávesnice.
Programovatelná tlačítka, chcete-li „G“ tlačítka, jsou postavena ve třech blocích po 6 tlačítkách. Nad nimi jsou v takovém menším žlábku ony „M“ klávesy, s pomocí kterých skáčete mezi jednotlivými módy určitého profilu. Po pravici je ještě jedno opuštěné tlačítko s nápisem „MR“, které zajišťuje vytváření rychlých klávesových maker bez potřeby lézt do ovladačů.

Zadní strana G15-ky také nepřišla zkrátka. Novinkou jsou 2 kanálky pro vedení kabelu ať už připojeného digitálního fotoaparátu do klávesnice pomocí USB či něčeho úplně jiného. Jeden ústí po levé straně, druhý naopak přímo u vašeho zápěstí, resp. dole u mezerníku. Pokud však používáte přibalenou předložku pod zápěstí tak se nemusíte ničeho bát. Ta má totiž přímo u ústí kanálku maličký otvor pro vedení kabelu.

Předložka se ke klávesnici přicvakává pomocí dvou jednoduchých mechanismů. Proti prokluzování na stole ji chrání čtveřice gumových nožiček.

Postřehy z používání

Za ten necelý týden jsem stihl pochytit pouze dvě věci, které za zmínku rozhodně stojí.
Hodně užívané klávesy již po druhý den nesly známky „ojetiny“. Tím mám na mysli hrubost povrchu tlačítek, která se po dni užívání ztrácela. Při hledání faktu, zda-li tato klávesnice netrpí zvětšenou náchylností ke „sjetí“ tlačítek, jsem narazil na diskusní fórum g15forums.com, kde v jednom threadu nespokojení uživatelé dokonce zaslali fotky ojetých kláves po pár týdnech užívání.
Dalším postřehem, ovšem již ne tak závažným kdy by se měl bortit celý svět, je nerovnoměrnost podsvícení některých kláves. Podsvícené totiž není celé tlačítko, nýbrž pouze jeho středová část. Problém se tedy projeví jen u nějakých kláves (písmen), je jich ale v podstatě poskrovnu.
I tento fakt by se měl odrazit ve vašem nákupním košíku, chcete-li G15 zakoupit.

Ovladače

G15-ka si díky 18 programovatelným tlačítkům a displeji vyžádala kompletně nové ovladače, jelikož SetPoint jednoduše nejsou pro tyto funkce stavěné. Vznikly tedy G-series Keyboard Profiler, které již klávesnici dokáží nakrmit potřebnými instrukcemi. Tento ovladač bych rozdělil na dvě části, kdy se první stará o různé profily a přiřazené akce jednotlivým programovatelným tlačítkům a druhá naopak obstarává LCD.
Věnujme se nejdříve 18-ti programovatelným tlačítkům. Jak jsem se zmínil, každé může mít přiřazenou různou klávesovou zkratku, tzv. makro. To můžete nahrát přímo v Makro manažeru, který je nedílnou součástí těchto ovladačů, nebo pomocí klávesy MR, kdy makro nahrajete s pomocí samotné klávesnice. Takto máte možnost používat nejen hodně používané klávesové kombinace ve hrách, ale i ve Windows a v různých programech. A jak klávesnice pozná, kdy má použít ten a ten profil? Vskutku jednoduše. Při vytváření vlastností profilu nastavíte i cestu k aplikaci, pro kterou se má daný profil aktivovat. Pokud je tedy spuštěná aplikace, tak i profil.
Přejděme ale už k LCD panelu. V aktuální verzi ovladačů nalezneme 6 oficiálních programů, které jsem jmenoval o kousek výše. Další máte možnost stáhnout na diskusním fóru g15forums.com. Jednotlivé programy lze nakonfigurovat přímo v ovladačích. Displeji lze také nastavit jas a kontrast.

Ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Programovatelné klávesy: Ano, 18x
LCD panel: Ano
USB hub: Ano
Barva: černo-stříbrná
Orientační cena: 2 260,- Kč s DPH (na alza.cz dne 21.8.2006)

Závěrem

Po dlouhém výčtu vlastností a parametrů speciálně pro hráče navržené klávesnice Logitech G15 jsme konečně až na konci. Hlavní otázkou testu je otázka, zda-li je klávesnice lépe zpracovaným průměrem či skutečným králem. Dopracoval jsem se k odpovědi, která nesplňuje ani jednu ze zadaných. G15-ka je zlatý střed mezi lepším průměrem a králem. Do průměrných produktů prodávaných na trhu má skutečně daleko, ovšem má i své chybky a nedotaženosti, které nedovolí přezdívat ji králem. Samozřejmě, jmenujme displej, 18 kusů programovatelných tlačítek, USB hub, aj., ovšem díky ceně bych raději oželel tyto „vychytávky“ a ušetřil na další progaming vybavení.

Za zapůjčení produktu Logitech G15 děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz