Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jessie's Wild West Rodeo - svět hraček

  12:00aktualizováno  9. července 4:57
Slovo rodeo má většina z nás spojené s krocením divokých mustangů na Divokém západě. Málokdo si ale uvědomuje, že opravdové rodeo se skládá z mnohem více disciplín. Některé z nich nám představí tato hra, do které společnost Disney dosadila oblíbené postavičky z filmu Toy Story.

Jessie's Wild West Rodeo Valná většina z her, které se nám dostávají při recenzování do rukou, jsou určeny pro starší hráče (tím máme na mysli věkovou skupinu od 15ti let výše). Nelze však zapomenout na skutečnost, že počítačové hry jsou určeny i pro děti mladší - věku školního, ba i předškolního. A právě těm nejmladším je evidentně určen tento titul od společností Disney a Pixar. Sice může svým způsobem pobavit i starší hráče, ty však k sobě dozajista nepřipoutá tak silně, jako naši drobotinu. Ta u Jessie's Wild West Rodeo naopak vydrží celé hodiny.

Takže kam nás vůbec tato hra zavede? Pokud patříte mezi alespoň částečné znalce, ihned zjistíte, kde jste se to ocitli. Ano, opravdu se jedná o starý známý Příběh hraček, nebo chcete-li, Toy Story. Ovládáte malinkatou kovbojku Jessie, která se rozhodla stát se nejlepším koňákem na světě, pročež musí vyhrát všechny závody a získat všechny trojefe. Je jen vaším úkolem, abyste jí k tomu dopomohli.

Hned na začátku hry si zvolíte, o jakou trofej byste chtěli hrát. Na výběr jich máte celkem dvanáct - od krumpáče a petrolejové lampy až po kytaru, ostruhy či býčí lebku. Stačí jen kliknout na libovolnou z nich a přenést se do závodů. Jakmile uděláte to, objeví se vám malý, na tři kousky roztržený obrázek dětského pokojíčku. Každá z těchto částí představuje jednu disciplínu. Kliknutím na některou z nich se přenesete do samotné hry.

Jessie's Wild West Rodeo Jak vidno, disciplíny jsou pouze tři. Ani zdaleka to však neznamená, že byste mohli získat trofej během několika minut. Každá soutěž má totiž celkem deset úrovní a vy musíte projít všechny, abyste mohli být považováni za vítěze. Je přitom pochopitelné, že zatímco první úrovně jsou velice jednoduché na splnění, ba dokonce prostinké, s postupem času nám začíná trošku přituhovat. To jste ale jistě tušili, takže přejděme k zajímavější části - popisu jednotlivých rodeových disciplín.

Jako první zde máme soutěž nazvanou Barrel Bonanza. V ní musíte se svým koníkem objet všechny sudy, ze kterých kouká praporek. Jakmile kolem sudu obkroužíte kolečko, praporek spadne a vy můžete dál. V prvních úrovních nejste nijak časově omezeni a je jedno, v jakém pořadí budete sudy objíždět, protože praporek vlaje nade všemi. Později se přidá časový limit, a ke konci tu máme ještě jedno ztížení - praporkem je označen vždy jen jeden sud a další se zdvihne až ve chvíli, kdy předchozí spadne. Nemůžete tedy vědět, kam povedou vaše další kroky a nemůžete si naplánovat co nejefektivnější postup.

Druhým kláním je zahánění ufounků do létajících talířů, což tvůrci hry nazvali UFOK Corral. Ufounci se chovají vyloženě jako hloupé ovce - potulují se sem a tam po ohradě a bezcílně bloumají kolem. Jakmile se ale ocitnete v jejich blízkosti, snaží se dostat se od vás co nejdále. Tímto způsobem je musíte dotlačit k rampě vedoucí do létajícího talíře. Jakmile se ocitnou v její Jessie's Wild West Rodeo blízkosti, sami za nespokojeného reptání nastoupí. Zpočátku je váš úkol opět velice jednoduchý. Zaháníte totiž pouze modré ufounky do modrého létajícího talíře, aniž byste byli limitováni časem. Za chvíli však již budou stopky nemilosrdně tikat a odkrajovat tak drahocenné vteřiny. To vám však příliš vadit nemusí, protože ufouni jsou tvorové společenští a pokud mají možnost, drží se pohromadě. Bohužel to platí bez ohledu na jejich zabarvení, což vám poněkud zkomplikuje život za malou chvíli - kromě modrých mimozemšťánků se totiž budete muset ještě postarat i o červené, kteří pochopitelně patří do červeného talíře. A v čem je onen problém? Pokud máte pohromadě červeného a modrého ufounka, tak vám do talíře nenastoupí žádný z nich. Musíte je od sebe nejprve odtrhnout, k čemuž se výborně hodí klávesa Space. Jakmile ji stisknete, zakřičíte, mimozemšťánci se leknou a rozutečou se na všechny strany. Abyste si však nemysleli, že jejich zahnáním do vesmírných plavidel vaše honácké útrapy končí, musíte si dávat pozor i na to, aby vám z nich ufounci neutekli. Ono se jim totiž uvnitř opravdu nelíbí, a tak se snaží dostat se zpátky do ohrady a vám tak přidělávají zbytečnou práci...

Poslední disciplínou, na kterou v Jessie's Wild West Rodeo narazíte, je chytání do lasa, neboli Wrangler's Run. Se svým koníkem uháníte po jakési trojproudé cestě, po níž utíkají uprchlé postavičky. Vaším úkolem je chytit jich do lasa předepsaný počet a nenarazit do žádné překážky, které se na cestě tu a tam objeví. Samotné chytání probíhá velice Jessie's Wild West Rodeo jednoduše - jakmile se k úprchlíkovi přiblížíte na odpovídající vzdálenost, stisknete mezerník a pokud jste měli dobrý odhad, smyčka se semkne kolem neposlušné hračky a vy si připisujete na své konto bodík navíc. Musíte ale dávat pozor, zda chytáte opravdu úprchlíka a ne náhodného kolemjdoucího. Úprchlíci mají modré klobouky, ostatní mají pokrývky hlavy v barvě rozkvetlých pampelišek. Samozřejmě, že čím dále postupujete, tím je překážek více a více, zvyšuje se i počet hraček, jež máte polapit, ty před vámi začínají uhýbat, sem a tam se proti vám rozjede i větrem hnaná překážka a vy musíte co nejrychleji uhnout.

Tak, a tím bychom měli popis soutěží za sebou. Jakmile splníte všech deset úrovní v každé z nich, získáte za odměnu modrou stužku, a jakmile máte všechny tři, dostanete i vytouženou trofej. A zde narážíme na první nedostatek hry. Trofejí je sice dvanáct, ale získáte je pokaždé naprosto stejným způsobem - vítězstvím ve výše popsané trojici disciplín. Rozdíly zde nejsou naprosto žádné, ani ty nejmenší. Jedná se tedy jen o jedno - o umělé prodloužení minimální doby potřebné pro dohrání celého titulu. Takovéto nastavování je ve Jessie's Wild West Rodeo ostatně ještě jedno. Jakmile totiž získáte modrou stuhu z nějaké disciplíny, můžete si ji celou zopakovat a chytat zvířátko, které se může, ale nemusí v herním poli objevit. A až když jej chytíte, máte už vše, co vám může hra nabídnout... pochopitelně pouze co se jedné série týče. Takže ačkoliv zde jsou jen tři soutěže, každou si projdete čtyřiadvacetkrát, než hru opravdu zakončíte.

Jessie's Wild West Rodeo Měli bychom se ale také alespoň trošku podívat na technickou stránku titulu. Grafika je na poměrně slušné úrovni a dobře odpovídá filmové předloze. Postavičky jsou roztomilé a jejich animace jsou také povedené. Většina objektů by šla popsat slovek „kulisy“, což ostatně také jsou - obrázky nakreslené na kousku papíru a porůznu umístěné na hrací plochu. V jiné hře by to možná vypadalo křečovitě, ale k Toy Story se to docela dobře hodí. I zvuková stránka je povedená. Postavičky jsou namluvené příjemnými hlásky a v pozadí zaznívají nevtíravé westernové melodie.

Jessie's Wild West Rodeo nabízí dokonce i hru pro dva. Sice jen v jediné disciplíně, v objíždění sudů, ale hlavní je, že ji zde najdeme. V tomto případě je druhou figurkou kovboj Woody, který se snaží objet barely rychleji než vy. Komu prvnímu se podaří získat deset bodů, ten vyhrál.

Jaký nám tedy z toho všeho plyne závěr? Jessie's Wild West Rodeo je hrou výhradně pro ty nejmenší. Její obtížnost je velice malá a ačkoliv se herní doba počítá na desítky hodin, o nějaké pestrosti úkolů zde nejde hovořit. Přesto by se u drobotiny mohl setkat s úspěchem. Nebude za to však vděčit rozsáhlosti, ale spíše komiksovému zpracování.

Jessie's Wild West Rodeo
Výrobce: Pixar
Vydavatel: Disney
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: hra nemá homepage
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 32 MB RAM, 65 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 233 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Zdlouhavá a nepříliš pestrá hra určená malým dětem, jejíž největší devizou je roztomilé grafické zpracování.
Hodnocení 43%

Autor:


Témata: hračky

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...Najdete na iDNES.cz