Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Juiced – první dojmy

  12:00aktualizováno  12:22
Na blízké období se chystá masivní ofenzíva arkádových závodních titulů, které jsou navíc všechny inspirovány městským prostředím. Většinou se jedná o zavedené série, mezi nimiž se bude snažit prosadit i jeden nováček.

Juiced Závody z městského prostředí jsou dnes v módě. A v dohledné době nás mezi nimi na PlayStation 2 čeká solidní válka. Proti sobě se postaví nové díly ze sérií Burnout, Need for Speed a Midnight Club, ale něco úspěchu si pro sebe zcela jistě bude chtít urvat i nováček na tomto poli – hra Juiced. Podrobili jsme tedy její preview kód menšímu rozboru, abychom zhodnotili její šance na vítězství v nadcházejícím souboji. Jak to tedy vypadá.

Důraz na realismus jízdní fyziky je patrný již od prvních metrů.

Při prvním hraní jsme se neubránili menšímu zklamání, jelikož hra rozhodně není tak arkádová a živelná, jak bychom čekali. Od prvních okamžiků je totiž patrné, že Juiced ještě o něco více rozdrobí dav příznivců pouličního závodění. Zatímco Burnout vždy exceloval v rychlosti a grafice, tak NFSU se snažilo zachytit atmosféru ilegálních závodů včetně tuningu závodních vozů a Midnight Club zase sázel na možnost volného projíždění městem a volby trasy dle libosti. A teď se do toho přimíchá Juiced a může nabídnout ještě něco jiného? Ano, může. Konkrétně tedy možnost nasávat odér závodů v ulicích měst a zároveň krotit vozidla chovající se mnohem realističtěji nežli v ostatních výše jmenovaných titulech.

Juiced Ano, auta se zde totiž chovají o dost jinak než v konkurenčních titulech. Důraz na realismus jízdní fyziky je patrný již od prvních ujetých metrů. S auty rozhodně nemůžete švenkovat jak se vám zlíbí a pokud v některé ze zatáček přeženete důraz na plynovém pedálu, tak buď okamžitě míříte do bariér, a nebo v případě, že jste se unáhlili při výjezdu ze zatáčky, vyseknete prvotřídní hodiny. Rovněž zde člověk neuspěje s klasickou arkádovou taktikou předjíždění všemi možnými či nemožnými způsoby – nutnost držet stopu alespoň částečně se blížící té ideální, je zde také dosti evidentní. Takže pokud si již někdo podomácku vyráběl olověnou cihlu, kterou v Juiced hodlal umístit na plynový pedál, může toho klidně nechat. S důrazem na realismus, u takovéhoto typu her poměrně velice nečekaným, pak koresponduje i nabídka reálných a poměrně dosti věrně ztvárněných vozů, které se ale po trati neprohánějí nadzvukovými rychlostmi a příznivci WipeOutu by si zde mohli připadat jako ve zpomaleném filmu. Juiced se prostě snaží tvářit realisticky ve všech ohledech.

Můžete sledovat závod z perspektivy jezdce, na nějž jste si vsadili.

Hra bude nabízet samozřejmě řadu nejrůznějších režimů, přičemž největší pozornost si dle očekávání zaslouží velice dobře pojatý režim hlavní. Začínáte v roli naprostého nováčka za pár šlupek si koupíte svoje první auto. Samozřejmě, že se Juiced nebude jednat o naboostovaný Nissan Skyline, ale o sériové malé městské autíčko. S ním se účastníte závodů a získáváte respekt ostatních členů závodní komunity a peníze na vylepšování vašeho vozítka, případně na nákup strojů nových. Rozpis závodů vám udává velice přehledně pojatý kalendář, z nějž se i dozvíte, kterých závodů se můžete či nemůžete zúčastnit. Zpočátku vás do mnoha prestižních závodů nepřipustí ani jako diváka a aktivně se budete moci zúčastnit pouze mizivé hrstky. S rostoucím respektem a výkonností se ale vaše pole působnosti začne samozřejmě rozšiřovat. Možná jste v předchozích větách pochytili náznak toho, že některé závody můžete sledovat jen jako diváci. To je dosti zajímavá věc, zvláště pokud se zkombinuje s možností sázení na výsledek. Podle informací dostupných v předstartovní tabulce (výkon auta a hlavně sázkový kurs) si vyberete svého oblíbence a vsadíte na něj obnos z vašeho účtu. Je to poměrně slušná příležitost, jak zvýšit své finanční rezervy. Vsazením to ale nekončí. Poměrně sympaticky působí možnost zhlédnout celý závod v reálném čase a u toho si můžete libovolně přepínat kameru, která se zavěsí vždy za jednoho z účastníků závodu. Můžete tak sledovat závod z perspektivy jezdce, na nějž jste si vsadili, a nebo se neustále přepínat na toho, kdo je poslední, a zezadu sledovat vše co se děje mezi ostatními jezdci.

NFS opisuje!

Všechny čtyři hry, které již brzy vstoupí do závodního souboje, mají leccos společného, ale z jistého úhlu pohledu jsou zase dosti různé. Každá se snaží jít svou vlastní cestou, což se ale momentálně nejméně daří té s největší tradicí. NFS: Underground totiž opustila myšlenku superrychlých sporťáků a nechala se inspirovat nočními ilegálními závody v ulicích měst u konkurenční série Midnight Club od Rockstaru. Nyní to podle všeho vypadá, že NFS okopíruje i myšlenku volnějšího pohybu po městě. Začíná to vypadat, že tvůrcům NFS po šesti dílech začala docházet invence, a tak není divu, že EA pro jistotu koupili svého hlavního konkurenta – sérii Burnout.

Juiced Jako jediný vyloženě vážný nedostatek tak vidíme grafické zpracování. To sice není nijak odpudivé, ale přeci jen je dosti často patrná neatraktivní zubatost a celková grafická jednoduchost. Verze pro Xbox na tom bude patrně o poznání lépe, ale ani tam asi nebude sahat po trofeji za nejlepší technickou kvalitu grafiky. Vyloženě směšně pak působí diváci okolo tratí, kteří dají starším hráčům pocítit závan nostalgie. Animace diváků totiž připomíná reakce publika okolo arén ve Street Fighteru II. Na druhou stranu je ale potřeba shovívavě uznat, že ne každé závody mohou vypadat jako Gran Turismo. Pokud tedy patříte k vyznavačům realistické jízdy, ale chtěli byste si zkusit zažít i onu svéráznou atmosféru závodů v ulicích měst, možná už si stříháte metr do září, kdy by měla Juiced vyjít a kdy se zde zase sejdeme nad její recenzí.
Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Může ďábel plakat? Kolekce Devil May Cry vám to ukáže

Devil May Cry 3

Stylová řezačka Devil May Cry se vrací na PC, PlayStation 4 a Xbox One v obsáhlé HD kolekci zahrnující původní herní...

VIDEO: Sestavení autíčka či robotí oblek. Sledujte v akci Nintendo Labo

Nintendo Labo

Vyzkoušeli jsme kreativní stavebnici Nintendo Labo, která pomocí konzole Switch oživuje různé kreace z papírového...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...Najdete na iDNES.cz