Just Cause 2 vás naučí, jak si dobýt vlastní ostrov

aktualizováno 
Svrhnout tyranského diktátora, to dokáže pobavit. A Rico Rodriguez to zvládá na jedničku.
85

Just Cause 2

Platforma: PC
Výrobce: Avalanche Studios

  • Sympatický hlavní hrdina
  • Chytlavá hratelnost
  • Spousta misí
  • Rozmanitost ostrova
  • Někdy pokulhávající umělá inteligence
  • Dobývání vesnic může začít nudit

Skvěle vypadající pokračování předloňského akčního hitu ve stylu GTA. Arkádové prvky přispějí k nesmírně dynamické a zábavné hratelnosti.

Herní karta

Just Cause 2

První Just Cause se předvedl jako hodně slušná variace na GTA a pokud jste jí přišli na chuť, tak vás druhý díl rozhodně nezklame. Nepřináší přehršel revolučních změn, ale hratelnost je stále chytlavá jako rozlitá tuba vteřinového lepidla.

Just Cause 2Švédští Avalanche Studios tentokráte posílají hlavního hrdinu Rica Rodrigueze na fiktivní ostrov zvaný Panau, který se nachází v jihovýchodní Asii. Není ostrov příliš velký, ale vynahrazuje si to svou důležitostí, spousta lidí s ním totiž má své plány. Jedním z nich je i krutý despotický Pandak Panay zvaný Baby, o kterého se má Rico postarat. Ale není překvapením, že se zaplétá do mnohem rozsáhlejší polízanice.

Pokud chce Rico plnit své cíle, musí provokovat vládní složky a to co nejlépe. Je pro něj důležité slovo "chaos". Čím více ho způsobí, tím lépe pro něj. Všechno v Just Cause 2 se točí kolem chaosu. Pokud se vám ho daří vyvolávat, nabízejí se vám nejen nové mise, ale také předměty u vašeho dodavatele zbraní. Nehraje se tu na tiché útoky ze zálohy, ale na přímé ataky, které končí desítkami mrtvol, vybuchujícími auty a řítícími se sochami diktátora.

Nevíme, jak přesně způsobí paniku, když zmizí krabice.

Mise jsou tu rozděleny do několika skupin. Příběhové, úkoly pro jednotlivé frakce Just Cause 2a Strongholds. Příběhové mise jsou pravděpodobně nejpromyšlenější, jsou dobře navrženy a nesklouzávají ke stereotypu. Někdy přepadnete hotel, ve kterém sídlí důležité osoby, jindy osvobozujete spojence ze zajetí zločinců, kterým dluží "pár kaček" a podobně. U těchto úkolů rozhodně nudou neusnete.

Mise pro tři frakce, které na ostrově bojují za své vlastní cíle jsou také různorodé. Například musíte dostat do bezpečí dívku poněkud divokých mravů, která má důležité informace, přepadnout konvoj a osvobodit vězně, zlikvidovat útočící helikoptéry nebo ukrást vyleštěné vojenské auto.

Just Cause 2Úkoly zvané Strongholds už tak variabilní nejsou. Jde v nich o to, abyste dobyli důležitá místa, respektive pohlídali technika, který se snaží ovládnout počítačové systémy dané lokace. Vy musíte zajistit, aby se dostal tam, kam potřebuje a ještě ho pohlídat, aby náhodou neschytal kulku do čela.

Přestože za tyto mise jsou nejlepší odměny (peníze, body k chaosu, součástky pro zbraně a vozidla), nebudete u nich pravděpodobně trávit většinu času. Na mapě se objevují postupně až poté, co se dostatečně naplňuje váš ukazatel chaosu.

Toho docílíte tak, že juknete do svého PDA, kde máte podrobnou mapu, na které najdete vše, co potřebujete. Nejen místa, kde vám budou zadány úkoly, ale také dva druhy barevných "lentilek", modré a žluté.

Modré označují místa, kde jsou předměty, které můžete shromažďovat, avšak podstatnější jsou pro nás žluté, které označují vesnice, města nebo telekomunikační body. Když tam dorazíte, ukáže se vám, kolik chaosu jste tu Just Cause 2způsobili. Vaším cílem je dostat se na 100 % a toho se dá docílit tak, že zničíte vládní majetek nebo že posbíráte všechny bedny, které obsahují součástky pro zbraně, vozidla, peníze a štíty.

Sice si nejsme jisti, jak přesně způsobí paniku to, že zmizí krabice, ale budiž. Pokud chcete dostat odměnu za zabrání daného místa (chaos body a peníze), tak musíte zničit všechno, co náleží vládě a sebrat všechny bedny.

Někdy je to záležitost pár minut, protože některé vesnice čítají několik domů a tím to hasne, takže není problém hledat. Ale jindy, když se snažíte získat například přístav, to už je horší. Věci můžou být dost daleko a není vůbec neobvyklé, že zběsile pobíháte a hledáte, kde je ten zatracený zásobník plynu nebo generátor elektřiny.

U beden je situace zjednodušena tak, že máte k dispozici ukazatel připomínající ikony pro sílu signálu mobilního telefonu. Čím blíže jste bedně, tím více čárek se objevuje, takže dlouhé bloudění je v podstatě vyloučeno.

Just Cause 2Just Cause 2 je jako exotická dovolená na tropickém ostrově, jen místo fotoaparátu máte v ruce kulomet.

Samozřejmě, vojenské jednotky nebudou jen tak koukat, jak jim před nosem vyhazujete do vzduchu antény nebo boříte nadživotní sochy jejich vůdce, takže dříve nebo později se objeví. Vy se buďto můžete schovat a čekat, až jejich pozornost opadne nebo zbaběle prchnout, popřípadě je zlikvidovat, protože mrtvý voják už otravný není.

Dobývání těchto bašt se nevyhnete, protože jsou hlavním zdrojem chaos bodů. Je pravda, že po pár hodinách už to není až tak chytlavé a některá místa jsou opravdu zbytečně roztahaná, ale frustrující to není v podstatě nikdy. Jen to po čase ztratí kouzlo.

Další možností, jak si přivydělat, jsou závodní mise, kde se buďto po svých, v autě, na motorce, ve člunu, v letadle nebo helikoptéře musíte dostat v daném časovém limitu přes všechny cheickpointy. Když se vám to podaří, dostanete Just Cause 2slušnou odměnu. Pokud ne, nic se neděje, nikdo vám za to ruce lámat nebude.

Dopravní prostředky tu opět hrají více než důležitou roli. Ukrást můžete v podstatě cokoliv, co vidíte. Od skútru, až po dopravní letadlo. Možností je opravdu hodně. Jednotlivé kusy se samozřejmě liší v atributech jako je odolnost, rychlost, ovladatelnost a podobně. A některé kousky není úplně jednoduché zvládnout (například stíhačky), ale zanedlouho si zvyknete na ovládání všeho.

Pokud zatoužíte po vozidle, které vlastní civilista, zmůže se jen na peskování a následně už letí na silnici a vy v jeho autě svištíte pryč. Jestliže ale bude vaše srdce volat po nepřátelském vehiklu, pak se musíte zbavit posádky drsnějším násilím. Nad hlavou se vám například bude vznášet útočný vrtulník, který se vám přesně hodí k novému revolveru. Vystřelíte na helikoptéru hák na laně, který máte neustále u sebe, vytáhnete se k vrtulníku, zhoupnete se na předek, zastřelíte kopilota a pak kombinací tlačítek vyhodíte i pilota. Pohrávat si můžete i s ostatními dopravními prostředky, skákat z jednoho na druhý, skočit na Just Cause 2nárazník, prostě se pořádně vyblbnout.

Zmíněný hák je hodně důležitá věc. Nejen, že se s jeho pomocí dá šplhat na budovy, zavěsit se na auta nebo letadla nebo s ním chytat nepřátele, ale také je možné například strhávat různé objekty. Lze totiž zaměřit dva cíle. Takže například zmíněnou sochu a auto a zbytek vám asi dojde.

Další vybavení, bez kterého se neobejdete, je padák. Na spoustu míst se nejlépe dostanete ze vzduchu a asi byste nechtěli z výšky desítek metrů dopadnout jen tak, takže můžete v podstatě kdykoliv použít padák. Například i ve chvíli, kdy jedete v autě, z něj není problém okamžitě vyskočit a vznášet se.

Arzenál vás asi nepřekvapí. Rico u sebe může mít dvě jednoruční zbraně (lze je použít i současně), jednu dvouruční, dále pak výbušniny a komunikační zařízení, s nímž přivolává obchodníka se zbraněmi. Nabídka zahrnuje pistoli, revolver, kulomety, brokovnice, odstřelovací pušku, granátomet nebo raketomet. Nic, co by vás asi oslnilo. Jednotlivé kousky buďto sbíráte od zabitých nepřátel nebo Just Cause 2můžete kdykoliv nakupovat. Ale není to levná záležitost.

Dealer vám kromě zbraní, dokáže sehnat také motorky, auta, letadla, čluny a helikoptéry, takže pokud není v dosahu vozidlo, které by se vám hodilo, můžete si ho pořídit, což jistě mnohokráte použijete, protože není problém narazit na oblast, v níž široko daleko žádný dopravní prostředek není. A obchodník nabídne vám ještě jednu velmi podstatnou službu. Pokud se vám zrovna nechce zdlouhavě cestovat z místa na místo, stačí ho zavolat a na mapě mu označit místo, kam byste rádi.

Vzhůru na Panau
Tropický ostrov Panau je sice smyšlený, ale tvůrci se mu rozhodli poskytnout reálný základ. Respektive vymyslet ho vcelku detailně. Nacházet se má mezi jihovýchodní Asii a Austrálií a našel svou inspiraci na Havaji a Novém Zélandu. Osídlení je tvořeno množstvím chudých vesniček a pár městy. Kromě nich tu naleznete i architektonicky oslnivé chrámy plné mnichů v tradičních oranžových oděvech a s vyholenou hlavou. Po pár hodinách na ostrově jistě poznáte, že má své kouzlo a je ztvárněn velmi dobře a nezuřit tu neustálé konflikty, dala by se tu strávit pěkná dovolená.

Just Cause 2Panau je hodně zajímavé místo. Není to jen tak nějaký ostrov, je to ostrov kouzelný. Najdete tu totiž jak chudé vesničky, tak ultramoderní města, jak vysoké horské masivy poseté sněhem, tak vyprahlé pouště, jak útulné pláže, tak divoké džungle. Je to zvláštní, že pár minut běháte v hlubokém sněhu a za moment už hopsáte v dunách písku, ale důležité je, že prostředí je variabilní.

Scenérie jsou pěkné, ale žádá si to svou daň. Pokud se zahledíte do dálky, svět je poněkud rozostřený. Ale útěchou budiž to, že slovo "loading" tu uvidíte jen minimálně, takže vás neustále nezdržuje načítání dat.

Tvůrci se chlubili tím, že umělá inteligence nepřátel byla přepsána tak, aby protivníci prováděli během přestřelek různé akce, ale že by se vojáci zrovna vytáhli, to ne. S taktizováním si hlavu nelámou. Sem tam se za něco schovají, ale jinak mají ve zvyku bez rozmýšlení mířit přímo k vám a zmůžou se maximálně tak na střílení.

Just Cause 2Just Cause 2 nabízí adaptabilní obtížnost, takže pokud budete mít někdy až moc horké chvilky, mělo by dojít k nápravě, ale přiznáváme se, že jsme v tomto ohledu nějak výrazné změny nezachytili.

Hra se očividně inspiruje u akčních "béčkových" filmů, takže kromě standardně používaných postav (svůdné, ale nebezpečné krásky, oplácaný vtipálek v havajské apod.), se nesmíte divit, když se najednou na scéně objeví třeba ninjové. Je to příjemné osvěžení, protože rozmanitost nepřátel není zrovna extrémní.

Herní dobu velmi výrazně ovlivníte sami. Pokud budete chtít plnit co nejvíce misí a nejen naplňoval ukazatel chaosu do bodu, kdy se vám zpřístupní další příběhový úkol, můžete si zážitek prodloužit v řádu hodin. Panau nabízí dostatek příležitostí jak se zabavit.

Oproti prvnímu dílu možná nedošlo k revolučním změnám, ale k drobná vylepšení hraní zpříjemní. Pár výtek by se našlo, ale s ohledem na propracovanost hry se dají s klidným srdcem přehlédnout. Just Cause 2 je skvělá nelineární střílečka, která je jako exotická dovolená na tropickém ostrově, jen místo fotoaparátu máte v ruce kulomet.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 491 čtenářů

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

RECENZE: Legendární Larry se vrátil a je oplzlejší než kdy dříve

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry

Od nového Larryho jsme moc nečekali a také jsme toho mnoho nedostali. Jde jen o zastaralou adventuru plnou nelogických...

RECENZE: V Darksiders 3 hrajeme za jezdce apokalypsy na lovu sedmi hříchů

Darksiders 3

Pokračování vynikající akce Darksiders je na první pohled stejné jako předchozí dva díly, pod nepříliš působivým...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz