Just Cause - tropické GTA

  12:08aktualizováno  30. dubna 6:55
Na odkaz skvělého Grand Theft Auta se snaží navázat mnoho her, zatím bezúspěšně. Just Cause si dělá podobný zálusk a zatím to nevypadá, že by se za něj jeho vývojáři měli stydět. Podaří se?

Just Cause Ambice překonat nebo alespoň dosáhnout úspěchu multiplatformového hitu Grand Theft Auto má kdekdo. Musíme si ale rovnou říci, že ačkoliv pokusů již několik proběhlo, žádný se posvátné aureole skvěle prodávané gangsterky ani nepřiblížil. Selský rozum a naše bohatá zkušenost však říkají, že jednou se to přece povést musí. Tak proč ne zrovna u Just Cause, nadějném titulu ze Švédska, odkud jsme si zvykli inkasovat velice kvalitní kousky? Inu, pár důvodů, jako třeba nezkušenost vývojářů či omezenější zdroje, by tu byla, ale nač si kalit radost ještě před výsledkem. Kdoví, třeba si nyní čtete o jednom z největších trháků tohoto roku. Papírový potenciál k tomu rozhodně má.

V průběhu celé hry potkáte mnohé dobře vykreslené NPC charaktery a odepřen by vám neměl být ani románek v James Bond stylu. Samozřejmě jen v případě, že budete mít zájem.

Co byste řekli na ojedinělou příležitost zahrát si za tajného agenta CIA? Ať jdeme do háje? Tak to máte tedy smůlu, protože hlavní hrdina, podle jména Španěl nebo Jihoameričan, Rico Rodriguez si právě toto povolání zvolil za své. A na nedostatek úkolů si rozhodně stěžovat nemůže. Naopak, je to jasná jednička, nejlepší člověk, kterého CIA má. Tak proč ho nenasadit na akci na malebnémJust Cause jihoamerickém ostrůvku San Esperito, jenž je ovládán samozvaným diktátorem, který si ke všemu neváhal opatřit něco arzenálu s přízviskem „hromadné ničení.“

Základem každé free-form hry ve stylu GTA, je jednoznačně rozsáhlý svět, v němž se lze bez viditelných omezení pohybovat. Ostrov San Esperito a přilehlé lokace nebudou výjimkou, a pokud bychom brali výměru jako bernou minci kvality hry, umístila by se zřejmě na samém vrcholu. Hlavní ostrov nabídne města, vesnice, pláže, letiště, kasino, fabriky i těžko prostupnou džungli, nicméně tím to rozhodně nekončí – když překonáte moře, ať už lodí nebo nějakou poletuchou, ocitnete se na ostrůvkách menších, kde se dá rovněž užít spousty legrace.

Just Cause je kupodivu celkem příběhově orientovaným dobrodružstvím, Just Cause přestože tomu samotný koncept hry nenapomáhá. Základní dějová linka čítá přibližně dvacet dlouhých misí, přičemž pro dosažení cíle, tedy likvidaci nepříjemného autokrata, stačí splnit jen je. Ovšem pokud se tak rozhodnete, budete muset žít s pocitem, že jste o dobrou polovinu, možná i větší část hry, přišli. Na ostrovech totiž působí hned několik různě znepřátelených frakcí, které nemají na práci nic lepšího než vymýšlet vám vedlejší úkoly, jejichž splnění samozřejmě nezůstane bez náležité odměny. Ta se pak dá dobře využít při další práci, kterou výrazně zjednoduší. V průběhu celé hry potkáte mnohé dobře vykreslené NPC charaktery a odepřen by vám neměl být ani románek v James Bond stylu. Samozřejmě jen v případě, že budete mít zájem.

Úkoly se dají plnit odlišnými způsoby, ať už to je odvislé od politické příslušnosti, nebo způsobu hry – vždycky se najde několik diametrálně se lišících variant.

Prostředí hry je rozděleno na 34 provincií, přičemž v každé z nich existují různé pořádky, lépe řečeno převládá některá z mocenských frakcí, s nimiž budete mít co do činění. Vašimi hlavními spojenci jsou vzbouřenci, jež je zapotřebí připravit k převratu, ale i s ostatními se vyplatí být za dobře, byť spojenectvím s narkobarem není zrovinečka morálně na výši. Zabrané provincie se dají nejrůznějšími způsoby zabírat,Just Cause což je rozhodně doporučeníhodné, jelikož pak budete mít lepší výchozí body do dalších bojů či jiné bonusy. Vaše integrace do zdejší společnosti a snad i politiky dosáhne takového stupně, že budete sami vytvářet aliance nejrůznějších spolků a pěkně intrikařit. Nehledě na to, že úkoly se dají plnit odlišnými způsoby, ať už to je odvislé od politické příslušnosti, nebo způsobu hry – vždycky se najde několik diametrálně se lišících variant.

Autoři si jsou jasně vědomi toho, že nemohou přijít s hrou obsahově horší, než je Grand Theft Auto, pročež se náležitě činí a připravují tuny zajímavých strojů. Celkové číslo již překročilo stovku a další kousky dále přibývají. Limuzíny, sporťáky, veteráni, autobusy, kamiony, traktory, motorky, tanky vrtulníky, stíhačky, motorové čluny, větší lodě i ponorky – to všechno ve hře naleznete a budete moci použít. Navíc nebude zapotřebí se s ničím učit kdovíjak dlouho zacházet, v rámci jednoduchého, ale přesto všeobsažného ovládání, zvládnete kočírovat i ty zdánlivě nejsložitější stroje.Just Cause

Na Rica Rodrigueze budeme nahlížet pohledem třetí osoby, což umožní i spoustu vylomenin, jako je kupříkladu skok padákem nebo vyskočení z vozu za jízdy či letu. Grafika vypadá na obrázcích skvěle, ale jak to v takovýchto případech bývá, bude ještě zapotřebí vyladit poměr mezi kvalitou efektů, textur, dohlednosti i dalších aspektech grafiky a optimalizací pro běžným smrtelníkům dostupné mašiny. Snad to dopadne ke spokojenosti všech – zatím vypadá souostroví přímo malebně, nádherná vegetace s přírodními krásami ponořenými do červánků možná působí trochu kýčovitě, ale příjemnou hratelnost jedině podpoří.

Limuzíny, sporťáky, veteráni, autobusy, kamiony, traktory, motorky, tanky vrtulníky, stíhačky, motorové čluny, větší lodě i ponorky – to všechno ve hře naleznete a budete moci použít.

Na Just Cause se tedy velice těšíme a domníváme se, že by mohlo jít o titul, na který budeme dlouho vzpomínat. Třeba nepřekoná Grand Theft Auto, ale jak se říká – nemusí pršet, stačí když kape. A v tomto případě zřejmě bude kapat hodně silně. Zatím není úplně jasné kdy, ale hratelné verze rozesílané zahraničním novinářům dávají tušit, že to už nebude tak dlouho trvat.

Index očekávání: 90%

Autor:


Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

Další z rubriky

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...

Zahráli jsme si Assassin's Creed Odyssey, letošní díl je celkem ukecaný

Assassin’s Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey se hraje podobně jako loňský Origins ze starověkého Egypta, téma starověkého Řecka a prostředí...

Začala beta NHL 19. Schválně jestli najdete nějaký rozdíl oproti NHL 18

NHL 19

Na první pohled se nic nezměnilo, ale pokud si hru zahrajete, určitě oceníte daleko přesnější ovládání. Čas na...Najdete na iDNES.cz