Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Justice League Heroes – konkurence X-Menů?

  12:00aktualizováno  9:16
Je to pták? Je to letadlo? Ne, je to Superman. A není sám. I když je zvyklý zachraňovat svět dennodenně, tak tentokrát na to nestačí. Musí zasáhnout celá Justice League.

Justice League Heroes Každý, kdo trošku vidí do světa komixů, ten ví, že mezi největší nakladatelství patří Marvel a DC Comics. Tyto dvě megaspolečnosti si dýchají na krk jak to jen jde a každá má v rukávu pěknou řádku trumfů. Objektivně řečeno, Marvel jich má o něco víc. Kromě kreslených sešitů boduje i televizními seriály, filmy a samozřejmě videohrami. Máme tu bojovky (X-Men: Next Dimension, X-Men: Mutant Academy atd.), akce (X-Men 2: Wolverine´s Revenge, X-Men: The Official Game) a především RPGčka (X-Men Legends, X-Men Legends II: Rise of Apocalypse), která se zaslouženě dočkala vysokých hodnocení. A v DC Comics se rozhodli, že se nenechají zahanbit a předvedou, že elektronická zábava jim také není cizí.

Přestože hrdinů je k dispozici více než deset, hraje se pouze ve dvou.

Justice League Heroes Inspirací pro hru se jim stala úspěšná komixová série, která se objevila někdy v šedesátých letech minulého století a dává dohromady některé z největších jmen, které má DC Comics k dispozici. Přestože tento komix u nás není asi známý, někteří superhrdinové, kteří v něm vystupují, jsou proslulí po celém světě. Je to samozřejmě Superman, ale také Batman a nebo Wonder Woman. Ostatní zúčastnění u nás už tak „profláknutí“ nejsou, takže asi nebudete tušit, kdo vlastně jsou. Ne že by to nějak vadilo, nemusíte znát detailní biografii všech charakterů, abyste mohli hrát, ale trošku to hře ubírá na atraktivitě, alespoň v našich končinách.

Justice League Heroes vytvořili vývojáři ze Snowblind Studios, kteří mají na kontě například Baldur´s Gate: Dark Alliance. Její kvality Justice League téměř dosahuje, ale ničím výjimečným ji nepřekonává. Hlavní devizou hry je tedy hlavně svižná hratelnost a nenáročný RPG systém, který je velmi (skoro až moc) jednoduchý.

Justice League Heroes Příběh je takový, jako byste u něčeho, co má kořeny v šedesátých letech dvacátého století, čekali. Přehnaně hrdinský a naivní. To neberte jako výtku, ale jako pochvalu. Je zde totiž jasný záměr vyvolat úsměv a nostalgickou náladu. Humor tu je nedílnou součástí dialogů a animované scény jsou plné popichování mezi hlavními postavami. Ano, nemusíte se ani snažit hádat, opět jde o záchranu světa. Tento úkol na sebe bere dobrovolně skupina superhrdinů, kteří si říkají Justice League. Proti nim stojí největší zloduchové celého vesmíru, od vzbouřených Marťanů až po včelí královnu. Vaši nepřátelé tak jsou skutečně zajímavou partou. Roboti a vojáci, to není nic, co byste neviděli v jiných titulech, ale bojovat proti mluvícím gorilám nebo obřím žábám, to je dost bizarní. Nesmíte prostě hraní brát tak úplně vážně.

Jediný skutečný neduh, kterým hra trpí, je délka.

Justice League Heroes Přestože hrdinů je k dispozici více než deset, hraje se pouze ve dvou. Pokud jste na paření sami, tak druhého ovládá umělá inteligence, jestliže seženete dalšího člověka, který by si rád zahrál, tak samozřejmě vezme vládu nad druhým charakterem on. Kdykoliv můžete mezi oběma postavami přepínat stisknutím směrové šipky nahoru. Prvních několik levelů si dokonce nemůžete vybrat, které dva šťastné na cestu za záchranou vesmíru vezmete, ale v pozdějších fázích hry už si volit smíte. Rozdíly mezi superhrdiny nejsou příliš veliké, ale jsou. Všichni jsou přizpůsobeni tomu, aby byli dobří v boji beze zbraně, ale také aby zvládali časté využívání svých superschopností. Můžete ovlivnit to, v čem nakonec bude která postava lepší a to ve chvílích, kdy budete přerozdělovat získané schopnosti.

Kdo je kdo

Někteří hrdinové vám budou známí, další už tolik ne, tak se ve zkratce podíváme, kdo se nám tu vedle těch notoricky známých rozhodl zachraňovat svět.

The Flash – je nejrychlejším mužem planety. Disponuje nadlidskými reflexy a je stěží zachytitelný lidským okem.

Green Lantern - člen intergalaktické policie je vlastníkem mocného prstene, jehož schopnosti jsou omezovány pouze fantasií jeho držitele. Lze díky němu například létat nebo vrhat na nepřátele energetické výboje.

Martian Manhunter – pochází z Marsu a jeho schopnosti zahrnují možnost létat, extrémní sílu, výdrž a speciální mód vidění. Dokáže taktéž měnit tvar, stát se neviditelným a je také telepatem.

Zatanna – je mocná kouzelnice. Hranice jejich schopností jsou zatím neznámé. Dokáže svou silou obnovit celá města, je taktéž vynikající iluzionistka. Je i zkušenou bojovnicí.

Během hraní se také naskytne možnost otevřít další postavy jako je Aquaman, Green Arrow, Hawkgirl nebo Huntress.

Justice League Heroes Možností do čeho je investovat není moc. Jsou tu bojové atributy, zdraví, energie potřebná k použití nadlidských schopností a rychlost regenerace. Pokud se vám nechce utratit bodíky za tyto čtyři atributy, tak můžete zlepšovat superschopnosti, kterých má každý hrdina několik. Po stisknutí L1 můžete použít další tlačítka pro speciální útok. Veškeré vlastnosti jsou upgradovatelné do pátého levelu, ale tím to nekončí. Z nepřátel vypadávají nejen zelené orby (znázorňující zkušenostní body), ale také vylepšení (rychlost, štěstí, síla útoku a podobně). Jejich účinnost můžete ještě zvyšovat v kombinátoru, kde můžete zkoušet slučovat různé vlastnosti a poté je můžete darovat vybrané postavě. Lze docela slušně experimentovat, ale ve své podstatě jde o velmi jednoduchý systém, který neskrývá nic revolučního.

Nepřátele budete obvykle likvidovat jen s pomocí pěstí a kopů, a proto jsou tu samozřejmě komba. Není jich ale zrovna oslnivé množství, takže si s nimi příliš srandy neužijete. Kříž a čtverec reprezentují údery, trojúhelník skok, kolečko je Justice League Heroes akční tlačítko a R1 je blok. Pokud se vám daří mlátit do nepřátel dostatečně intenzivně, naplňuje se vám speciální ukazatel. Čím plnější je, tím jsou vaše útoky silnější (aniž byste museli tuto schopnost zvlášť aktivovat). Další dva ukazatele představují zdraví a speciální energii. Oba se doplňují automaticky, pokud se dostanete z víru boje do bezpečí a nepohybujete se,

Náplň hraní je krystalicky jednoduchá – dostat se na konec úrovně, aniž by vás někdo zabil. Pokud se tak stane a druhá postava přežije, stačí jen vyhledat nejbližší checkpoint, kde je mrtvý okamžitě vzkříšen. Málokdy se po vás chce něco jiného než jen bezhlavé bušení do protivníků. Někdy sice musíte osvobodit pár civilistů nebo rozmlátit generátor, ale to jsou jen výjimečné případy. Menším zpestřením je práce s počítači, kdy musíte za určitý čas namačkat žádanou kombinaci kláves. Levely jsou přímočaré a zabloudit v podstatě nelze. Vyplatí se ale prohledat každý kout, protože se tam mohou skrývat štíty, za něž lze nakoupit alternativní kostýmy nebo nové postavy pro hraní.

Justice League Heroes Po vizuální stránce Justice League Heroes připomínají zmíněný titul Baldur´s Gate: Dark Alliance. A jestliže v něčem převyšuje konkurenci, pak je to právě v grafickém ztvárnění. Prostředí je detailní, postavy jsou sice malé, ale propracované a slušně rozpohybované. Animace na tom už nejsou tak dobře, jsou naprosto průměrné, ale jak bylo zmíněno, díky povedeným dialogům si je vychutnáte. Navíc se dabingu ujaly vcelku známé filmové hvězdy jako Ron Perlman (Hellboy) nebo Michael Jai White (Lovec policajtů), kteří ví, jak vdechnout svým postavám ten správný náboj. Rytmus nechybí ani hudebnímu doprovodu, takže vaše uši si přijdou na své.

Jediný skutečný neduh, kterým hra trpí, je délka. Pokud řekneme, že se nakonec dostanete za nějakých osm hodin, budeme trošku přehánět. Justice League Heroes lze v klidu dohrát za jeden den. Je sice pravda, že se ani minutu nebudete

Klady a zápory

Plus Hratelnost
Plus Jednoduchý, ale zábavný RPG systém
Plus Vtipné dialogy

Mínus Nepříjemně krátké
Mínus Vizuální zpracování animací

nudit, ale pár hodin navíc by rozhodně bylo ku prospěchu.

To, že postavy, které ve hře vystupují, nejsou u nás tak známé, hru trošku znevýhodňuje, ale nemění to nic na tom, že jde o velmi slušné akční RPG. Je očividné, že jde o konkurenci pro Marvel: Ultimate Alliance, ale na tuto hitovku Justice League Heroes hodně ztrácí. Jinak ale jde o nadprůměrnou „komixovku“, která na pár hodin dobře zabaví.


Justice League Heroes
Výrobce/Vydavatel Snowblind Studios/Eidos
Platforma PlayStation 2, Xbox, PSP
Multiplayer: 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 500 kB
Verdikt: Slušně zábavné akční RPG, která pobaví, ale než se rozkoukáte, tak jste na konci.
Hodnocení: 74% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Marketingový specialista - Praha

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz