Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kane and Lynch 2: Dog Days vás nechá střílet ve špinavé Šanghaji

aktualizováno 
První díl byl prototypem dospělé hry, dvojka chce jít s brutalitou a nevybíravostí ještě dále.

Hry už dávno nejsou doménou mladší části populace. Naopak, stále více zajímají také tu dospělou. Typickým zástupcem této skupiny je titul Kane and Lynch od zkušeného dánského studia IO Interactive, od kterého něco podobného nakonec zase tak nepřekvapí. Vždyť má na svědomí celou sérii s nekompromisním nájemným zabijákem Hitmanem.

Ani v Kane and Lynch se brutalitou nešetřilo, ba přesně naopak. Doslova se jí tu plýtvalo. Na někoho to mohlo působit samoúčelně, na jiného stylově. Pravdou je, že to byla hra hodně svébytná, a zřejmě proto si vyslouží filmové zpracování. Pravdou ale také je, že ani zdaleka nebyla dokonalá. Ovládání nebylo úplně nejlepší a co do obsahu, také tady jsme čekali více. Byla to ale hra úspěšná a tak už vzniká pokračování s podtitulem Dog Days.

Příběh bude víceméně navazovat na jedničku, ale nijak zásadně. Tudíž kdo si sedne hned ke druhému dílu, bude poměrně rychle v obraze.

Důležité je, že po několika letech se s typičtí antihrdinové Kane a Lynch opět schází, tentokrát v čínské Šanghaji. Psychopatický Lynch tu má nevyřízené Kane and Lynch 2 účty, a přestože není s Kanem zrovna nejlepší kamarád, vzpomene si, že jim to tenkrát docela klapalo, a přizve ho proto do akce. Samozřejmě ne zadarmo. Kane si od zakázky slibuje nějaký ten peníz na přilepšenou pro svou dceru.

Problém je v tom, že Lynch je především blázen a rozhodně ne nějaký myslitel, takže jeho plán není po všech stránkách tak úplně dokonale ošetřen, slušně řečeno. Proto se hned na začátku cosi pokazí a povedená dvojice se z celé šlamastyky bude muset hezky po staru prostřílet. Na konci možná bude ještě ráda, že zůstala živá, ale kdoví, třeba se jí povede obstarat i kýžený balík peněz.

Autoři opatrně naznačují, že v otázce hratelnosti nemáme čekat převratné změny. Z logiky věci jde opět o takzvanou "buddy-game", kdy zábava do značné míry závisí na synergii ústřední Kane and Lynch 2 dvojky. Ta nejenže si v akci dokáže vypomoct, o což by se standardně měla postarat umělá inteligence v případě Kanea, zatímco hráč bude ovládat Lynche (dojde tedy k prohození oproti jedničce), ale měla by fungovat i po stránce chemie. Oba hrdinové se budou neustále špičkovat dosti drsnými hláškami, a to třeba i v průběhu líté přestřelky.

Ostatně, Dog Days budou jednou velkou přestřelkou, respektive cestou z jedné přestřelky do druhé. Z tohoto pohledu je třeba dodat, že by hratelnost měla být nejen dynamičtější, ale také mechanicky propracovanější. Platí to hlavně o krycím systému, jenž v originále nefungoval zrovna nejlépe a byl příčinou jisté frustrace. To by se mělo určitě změnit a krytí bude fungovat nenásilně a automaticky. Není třeba dodávat, že pro střílečku z pohledu třetí osoby je tento faktor zásadní.

Kane and Lynch 2 Šanghaj je rozhodně velmi zajímavou volbou pro zasazení herního děje. Připravte se tak, že se podíváte nejen do typických ulic této metropole, ale také do nejrůznějších klubů či kancelářských mrakodrapů. V interiérech jistě využijete možnost vyklánět se zpoza rohů.

Někdy se také stane, že pod náporem nepřátelské střelby budete muset skočit vzad a skončit tak na zádech na zemi. Tehdy se buď můžete odškrábat za roh, nebo plni odhodlání vstát a pustit se do možná beznadějného odporu.

Až na různá technicistní vylepšení by se mohlo zdát, že Dog Days budou jen odvarem prvního dílu a snahou vylákat z kapes zákazníků další peníze pouze již osvědčených konceptem. Zčásti to může být pravda, ale především velmi odlišná stylizace nám říká, že autoři se s jednoduchým odvarem nespokojí.

Kane and Lynch 2 Vizuální filozofie IO Interactive v Kane and Lynch 2 může být pro někoho nepochopitelná. Zatímco jiní tvůrci se snaží o co nejautentičtější a nejrealističtější ztvárnění a ohánějí se pojmy, jako je fotorealističnost, Dánové jdou přesně opačnou cestou.

Chtějí, aby hra vypadala surově, špinavě a nedokonale. Tak trochu, jako kdybyste si události natáčeli na foťák. Připravte se tak na filtr s obrazovými artefakty. Občas se také stane, že nějaký efekt se záměrně zobrazí tak nedokonale, až vás to trkne do očí.

To vše by mělo hrát do karet atmosféře. Uvidíme, nakolik podobný přístup uspěje. Trochu je z toho ale vidět záměrná snaha o využití určité nedokonalosti ve vlastní prospěch. IO Interactive totiž nikdy nedělalo graficky opulentní hry, stačí se podívat na první díl Kane and Lynch. Možná k tomu nemají technologie, možná to není jejich parketa, ale proč se trápit mezi takřka dokonale vypadající konkurencí, když to jde zastřít?

Kane and Lynch 2 Podstatnou součástí hry je multiplayer. V první řadě ten kooperativní, kdy se ústředního dua chopí dva hráči a mohou si takto projít celým příběhem. Vrátí se ale i kompetitivní mód Fragile Alliance, v němž se proti sobě postaví poldové a zločinci. Ti druzí se přitom mohou zrazovat a těžit z toho. Ovšem zrazení spoluhráči se následně respawnují na straně policie, takže zrádci to mají pořád těžší.

Kane and Lynch 2: Dog Days možná opět nebude zářivým hitem, byť autoři udělali několik vylepšení, aby cesta za tímto titulem byla snadnější. Mnohem více to ale vypadá na poctivou, drsnou a záměrně obhroublou akci s velmi specifickou atmosférou. A to není málo.

Autor:


Témata: Mrakodrap

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...



Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.



Najdete na iDNES.cz