Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kane & Lynch 2 je hra o zlých lidech. Zastřelit můžete kohokoliv

aktualizováno 
Otestovali jsme první čtyři kapitoly pokračování svérázné střílečky. Bez překvapení se to neobešlo.

Kane and Lynch

První rande s novým Kanem & Lynchem v nás zanechalo smíšené pocity. Pohledná grafika, skvělá atmosféra a plynulá hratelnost, to jsou pozitiva. Nelze však přehlédnout, že ledacos podstatného z jedničky zmizelo v koši.

První Kane & Lynch nabídl rozporuplnou zábavu. Na jedné straně průměrnou grafiku a chabou umělou inteligenci parťáků, na straně druhé atmosférický příběh a návykový spád. Prostor ke zlepšení tu byl a nás hodně zajímalo, zda to tvůrci vzali za správný konec.

Oblíbené duo gaunerů se od posledně prakticky nezměnilo. Akorát Kaneovi se už konečně zahojil nos. A Lynch, věřte nebo ne: má holku, Xiu. Parťáci se neviděli od jihoamerického finále předchozího dobrodružství, ale když Kane přilétá do Šanghaje, aby si zabrigádničil u Lynchova šéfa Glazera, žádné zvláštní vítání se nekoná. Jsou to přece tvrdí chlapi. Přesněji: psychopati.

Kane & Lynch 2: Dog DaysTakže i zdvořilostní zájem o zdraví své dcery odbude Kane značně nevrle. Jinak si ale za sebou vleče žlutý kufřík na kolečkách jako ten nejtrapnější turista. Snad aby mu zlepšil náladu, rozjede Lynch jednu menší akcičku ještě dřív, než se kolega ubytuje.

Rozehřívací snaha popovídat si s někým, kdo "moc mluví", samozřejmě skončí hromadami mrtvol. Což by nebylo tak zajímavé, kdyby Kane neodpravil i někoho, kdo měl raději zůstat naživu.

Tohle je hra o zlých lidech

Úvod neoplývá zvláštní komplikovaností, ale svůj účel plní dobře. Zvlášť když mu sekundují atmosférické kulisy nejlidnatějšího čínského velkoměsta. O těch kulisách to bohužel platí opět doslova, neboť ze Šanghaje okusíme jen tradiční koridor se zablokovanými bočními ulicemi i všemi dalšími slibnými odbočkami.

Přesto prostředí vypadá výborně. Továrnička na textil nejen pro české tržnice je skvostná a za zastrčené uličky, hemžící se odpadky a masařkami, by se nemusel Kane & Lynch 2: Dog Daysstydět ani Resident Evil. Živější ulice jsou plné kvalitně vymodelovaných a naleštěných vozidel, jakož i chodců, realisticky reagujících na duo po zuby ozbrojených chlápků.

Zastřelit můžete kohokoli, dokonce i ty, kteří vás prosí, abyste to nedělali. Tohle je totiž hra o zlých lidech. K dispozici je pestrá nabídka palných zbraní, které je radost střídat a sledovat odlišnosti v jejich zvuku i účinku. Nést můžete tentokrát současně dva jakékoli kousky.

Zajímavým prvkem je možnost metat kanystry s benzínem, plynové láhve či hasicí přístroje. Tyto předměty fungují jako regulérní dálkově ovládané nálože, neboť jediným stisknutím tlačítka je hrdina rozstřelí; ať jsou kdekoli, vždycky se trefí.

Úkoly, ač se stále točí kolem krytí a střílení, vyžadují i chránit osobu nebo vozidlo, anebo naopak nějakému vozidlu či osobě bránit ve zmizení ze scény. Nelze se spoléhat jen na pohodlný opatrný postup vpřed.

Kane & Lynch 2: Dog DaysV úvodních čtyřech kapitolách jsme se však nesetkali s ničím frustrujícím. Z prvního dílu nechvalně proslulé helikoptéry nám zatím jen přelétaly nad hlavou, ale nepochybujeme, že dříve či později přiloží rotor k dílu.

Taktika je pryč

Zatím by se zdálo, že pokračování vzniklo pouhým přeleštěním grafiky úvodního dílu. Ale není tomu tak. Jednička se snažila používat taktické prvky a mohli jste přepínat mezi hlavními protagonisty a zadávat parťákovi jednoduché povely. A počet ovládaných postav průběžně rostl.

Možnost to byla sice příjemná, ale nalijme si čistého vína: místy to "fungovalo" až jako parodie. Postavy měly vlastní hlavu a nezvladatelně sebevražedné sklony, takže ti, co vám měli pomáhat, byli často spíš pro zlost.

Proto fakt, že jsme v novince nezaznamenali ani náznak těchto taktických vychytávek, jsme příliš dlouho neoplakávali. Současně jsme ale zjistili, že nelze ani přepínat mezi Kanem a Lynchem. Ve hře jednoho hráče se hraje natvrdo za Kane & Lynch 2: Dog DaysLynche a Kane se zdá být nesmrtelný jako Kostěj. To už opravdu nepotěší, zvlášť ty, co si na oplešatělého "somráka" moc nepotrpí.

Co hůř. Když jste v jedničce padli, parťák přiskočil a nadopoval vás. Nesměli jste se předávkovat, ale jinak to fungovalo dobře a posilovalo to pocit, že v tom nejste sami. Když do vás pálí teď, nejprve vám na obrazovce houstnou krvavé cákance. Příval kulek vás dovede i srazit na zem, ale máte ještě možnost poslední opravy: vstát a snažit se zalézt. No a pak jste tuzí.

Na rozdíl od jedničky se nám tu nepovedlo ani nikoho přiškrtit! Výsledkem je střílečka ohlodaná až na kost. Zjednodušování je přece trendy.

Nechceme ale soudit podle čtyř kapitol. Třeba hra překvapí a spoustu dalších vychytávek na nás vysype později.

Atraktivní online i offline příběhové kooperaci sekundují Kane & Lynch 2: Dog Daysrežimy Fragile Alliance, Undercover Cop a Cops & Robbers. Ty se budou opět točit kolem hrabání peněz a likvidace strážců zákona, případně i "kolegů".

Totéž platí o speciální variantě Arcade, přístupné i offline. Ve třech kolech se vydáte do střeženého areálu, kde sbíráte peníze a bojujete s ochrankou. Daleko snazší, než se pídit po penězích, nám ale přišlo stát se zrádcem a postřílet své spolu-zloděje. Nejnáročnější je dostat se do časového limitu do útěkové dodávky, kam vás ovšem vezmou bez ohledu na míru vaší zrady.

Zmíněné čtyři kapitoly jsme dohráli dvakrát za sebou, takže poutavost se novince upřít nedá. Příklon k masově zjednodušujícímu trendu ovšem nevítáme. Tímhle tempem ořezu by už hypotetický třetí díl mohl konkurovat Moorhuhnu.

Index očekávání: 75%

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!Najdete na iDNES.cz