Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapesní GameEkonom

  12:00aktualizováno  1:45
První dobrá zpráva o N-Gage *** Tiger Woods a FIFA bude v Javě *** ""Truc-akce"" ELSPA nakonec úspěchem *** Nad Accalaimem se zavřela voda, Juiced ale vyplave *** Špatné zprávy o PSX

První dobrá zpráva o N-Gage
Na tuto zprávu se místo několika málo měsíců čekalo rok. Nokia musela dokonce vydat inovovanou a levnější N-Gage, aby výročí tohoto přístroje mohla oslavit tiskovou zprávou s hrdým titulkem: "Nokia rozeslala jeden milion herních zařízení N-Gage". Při samotném "launchi" tedy vypuštění N-Gage do světa Nokia do obchodů a distributorům rozeslala 400 000 přístrojů, které kombinovaly funkce telefonu, hudebního přehrávače, radiopřijímače a herní konzoly. Dodávka, která měla zmizet ze skladů během měsíce se však držela ve skladech dlouho, Nokia zaujala pozici mrtvého brouka a trvalo velice dlouho, než přiznala problémy. Malý zájem se rozhodla zvýšit vydáním N-Gage QD, který je levnější a řeší některé ergonomické problémy, ale zároveň odebrala funkci rádia a hudebního přehrávače.
Důvodem pro odmítnutí N-Gage jako herní platformy mnoha zájemci byl také nedostatek kvalitních titulů. Hry většinou nedokázaly naplno využít potenciál přístroje a nejlépe na N-Gage vypadaly a nejlépe se hrály předělávky starých klasik jako je Bomberman. To není příliš dobrá vizitka pro herní konzolu nové generace. Dech začala nabídka her chytat až v poslední době. Chystané tituly jako Pathway to Glory vypadají docela slibně. Sto tisíc registrovaných uživatelů N-Gage arény je na online službu nakonec slušné číslo. N-Gage ale celkově není pro Nokii žádný drtivý úspěch, který by nadělal vrásky na čele třeba Nintentu. K milionu vyexpedovaných N-Gage ale gratulujeme, víme, co se sluší a patří.
Zdroj: Nokia

Tiger Woods a FIFA bude v Javě
Společnost Electronic Arts, která beznadějně dominuje hernímu průmyslu v Západním světě, oznámila, že rozšíří své zaměření na další platformu – mobilní telefony vybavené podporou Javy. Na mobilní telefony s Javou se tak mají dostat špičkové hry jako FIFA, Tiger Woods PGA Tour a dokonce i Sims. Distribuce Java her od EA má probíhat jak v USA tak v Evropě.
Hry vydávané společností Electronic Arts bude na mobilní telefony předělávat skotské studio Digital Bridges. Příležitost v této spolupráci vidí zejména skotský partner EA, který v tuto chvíli zaměstnává 80 lidí, ale brzy asi bude muset tým rozšířit. Šéf Digital Bridges, ne neprávem, dokonce už nyní přemýšlí o možném převzetí své společnosti EA.
Zdroj: The Scotsman

"Truc-akce" ELSPA nakonec úspěchem
Dvě konkurenční herní show, které se konaly minulý týden zároveň v Londýně, už s předstihem vzbuzovaly obavy a vyvolávaly kritiku směrem k organizaci ELSPA, která se rozhodla uspořádat svou akci věnovanou videohrám v Londýně ve stejném termínu, kdy se koná tradiční ECTS. Někteří komentátoři odsuzovali novou akci ELSPA k zániku a nezájmu, ale nakonec to dopadlo úplně jinak.
Narozdíl od skomírajícího ECTS nabídla akce EGN (European Games Network) doprovázená programem pro hráče Game Stars Live a konferencí o interaktivní zábavě to, co si návštěvníci přáli. Podle účastníků obou akcí byl podnik Asociace vydavatelů zábavného software (ELSPA - Entertainment & Leisure Software Publishers Association) výrazně zajímavější. Kritickým bodem pro úspěch byla právě na veřejnost zaměřená akce Game Stars Live, jenž představila hry hráčům hezky v naleštěné podobě a se vším humbukem, zatímco komerčně zaměřená část EGN sloužila pro jednání vydavatelů a vývojářů.
I přes úspěch nové akce se však ELSPA rozhodla změnit datum příštího ročníku tak, aby s ECTS nekolidovala. Důvodem je obava, že by roztříštění akcí mohlo poškodit pověst Londýna jako města spojeného s herním průmyslem a hlavním stanem videoher v Evropě by se stalo stále úspěšnější Game Convention v Lipsku
Zdroj: Gamasutra

Nad Accalaimem se zavřela voda, Juiced ale vyplave
Kapitola 7 amerického obchodního zákona uplatněná na společnost Acclaim znamená po sedmnácti letech konec pro jednoho z nejvýraznějších herních distributorů a vývojářů her, který se do srdcí fanoušků nezapomenutelně zapsal zejména sérií Mortal Kombat. Společnost má při aktivech 47,3 milionu dolarů uhradit dluhy v celkové výši 145,3 milionu. To znamená, že se prodá všechen movitý i nemovitý majetek firmy, který není chráněn zákonem. Špatné hospodaření společnosti znamenalo ve výsledku ztrátu práce pro 600 lidí v USA a Velké Británii.
Za poslední ukončený účetní rok Acclaim zaznamenal ztrátu ve výši 56,4 milionu dolarů, obrat společnosti meziročně klesl o téměř třetinu na 142 milionů dolarů. Společnost nedokázala najít investora, který by pomohl překonat problematické období, a po několika odkladech požádala o soudní ochranu před věřiteli.
Očekávaná závodní hra Juiced, která má konkurovat Need for Speed Undeground, naštěstí není neslavným koncem Acclaimu dotčena. Její vývoj byl financován nezávisle na Acclaimu společností Fund 4 Games, které patří vydavatelská práva. Management Funds 4 Games tak nyní hledají nového vydavatele, který Juiced dostane na pulty obchodů. Těžko ale očekávat, že by se tohoto pohrobka ujala například společnost Electronic Arts, která sice má peníze na marketing a zajištění distribuce, ale zároveň také chystá pokračování konkurenčního Need for Speed. Škoda, mohli si ušetřit peníze za vývoj.
Zdroj: Gamespot

Špatné zprávy o PSX
Kapesní přístroje nové generace to nemají lehké. O N-Gage jsme už dnes mluvili, na řadě je PSX. Velice zajímavý koncept, který vzbudil při svém oznámení velký zájem médií, se v praxi ukazuje jako těžko prodejný. Stejně jako u N-Gage zůstávají prodeje daleko za očekáváním a na krabice s PSX se práší ve skladech. Někteří prodejci už dokonce snížili cenu multimediálního zařízení na polovinu a to i přes to, že Sony stejně jako Nokia provedla "restart" přístroje provázený silnou marketingovou kampaní. Cena základního modelu PSX s 160GB diskem byla snížena z ekvivalentu 556 Euro na 299 Euro, dražší model s 250GB diskem se prodával za 714 Euro (v jenech, samozřejmě, Evropané by třeba PSX i koupili, ale nemůžou), nová cena je 397 Euro (52 900 jenů, chcete-li). Před vánoci 2004 měl být zahájen prodej PSX v Evropě a USA, ale vzhledem k mizerným prodejům v Japonsku společnost Sony o dalších plánech nehovoří.
Zdroj: Gamesdomain

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....Najdete na iDNES.cz