Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitalistické Dostihy a sázky zrozené v socialismu slaví čtvrtstoletí

  0:01aktualizováno  0:01
Hra Dostihy a sázky slaví narozeniny. Před 25 lety ji vymyslel Ladislav Mareš. Popularitu mu zajistilo Rudé právo, které hru odsoudilo s poukazem na kapitalistické praktiky. Účinek to však mělo přesně opačný, prodej šel strmě nahoru. Dnes už je Mareš v důchodu. Tráví ho - jak jinak - na statku s koňmi.

Kupovat ty nejlepší koně, tvořit stáje a sázet na jednotlivé dostihy - herní strategie, která se v roce 1984 zrodila v hlavě Ladislava Mareše.

Na přelomu 60. a 70. let si založil malou tiskárnu v Jablonci nad Nisou. Tiskl třeba vizitky a parte a brzy začal přemýšlet, jak by provoz rozšířil. Nakonec sehnal staré mašiny, pořídil si k tiskárně ještě kartonážku a začal vyrábět hry.

"V té době byly jen jednoduché hry jako například Člověče, nezlob se a byly velmi nekvalitně zpracované. Pak jsme s kamarády zjistili, že existuje hra Monopoly. Já jsem ale říkal: To nemůžeme použít, vždyť ta hra je ideologicky nepřijatelná," vzpomíná Mareš.

Nepopírá tedy, že hrou, která simuluje mechanismy trhu s nemovitostmi, inspiroval. Podle něho jsou ale dostihy lepší.

Ladislav Mareš vymyslel před dvaceti pěti lety hru Dostihy a sázky. (29.1.2010) "Když někdo v monopolech vyhrává, tak pak už to je nuda, protože je jen otázka času, kdy získá všechno. Kdežto u dostihů se od začátku pracovalo s tím, že tam musí být obranný mechanismus a právě systém sázení a protisázení umí změnit herní situaci," zdůrazňuje Mareš.

Poté, co vymyslel herní princip, nastala další fáze. "Začal jsem přemýšlet, na co to navlíknout. No a za bolševika bylo legální sázet na koně," vysvětluje Mareš, proč zvolil zrovna prostředí dostihů.

Pak už jen stačilo si hru několikrát zahrát s kamarády a rodinou, vybrat z katalogů koní vhodná jména jako Napoli, Tara či Lukava, hru vytisknout a dát do prodeje.

Hra nerespektuje socialistickou morálku

Přelomový okamžik ale nastal až po otisknutí kritického článku v deníku Rudé právo. Autor hru odsoudil. Poukazoval přitom na kapitalistické praktiky a nerespektování socialistické morálky. "Přinášeli jsme prý kapitalistické prvky do hry, které mají sloužit k něčemu jinému," vypráví Mareš.

Článek ale vyvolal u lidí nečekaný zájem. Dostihy se staly podpultovým zbožím a v noci se prý před továrnou tvořily fronty kamionů, aby získaly hru pro své prodejny.

Ladislav Mareš vymyslel před dvaceti pěti lety hru Dostihy a sázky. (29.1.2010) "Udělali nám neskutečnou reklamu. Kdo hru neznal, začal ji shánět. Museli jsme Dostihy a sázky vyrábět ve dvou směnách," vzpomíná Mareš.

Problémy mu ale tehdy prý nikdo nedělal. Komunisté ho z jeho pozice totiž nemohli vyhnat. protože měl hru patentovanou. "Pojistili si to tak, že moji tiskárnu prošpikovali informátory a nechávali mě žít."

Za 25 let se prodaly v Česku a na Slovensku tři miliony kusů. Ačkoli firma Dino Toys vymýšlí stále nové hry, žádná už neměla takový úspěch. "Je to jako prskavka, na chvíli zazáří a konec," hodnotí Mareš

Sám už je v důchodu, firmu předal svým dětem. Pracovat ale nepřestává. Zrovna nyní vymýšlí Dostihy a sázky Junior s jednoduššími pravidly. Prozradil také, že existuje mnohem dokonalejší varianta Dostihů a sázek. Ta ale leží už přes dvacet let v sejfu.

Čas od času Mareš přemýšlí, že by ji vytáhl. "Samozřejmě bych ji mohl navlíknout na jiné než dostihové téma, to se mi ale nechce, tak tam asi ještě chvíli zůstane," uzavírá.

Sám jsem hrál jen asi čtyřikrát
"Kolikrát jste hrál Dostihy a sázky vy sám?" ptám se během rozhovoru Ladislava Mareše. Odpověď mě dost překvapí. "V životě jsem je hrál tak třikrát nebo čtyřikrát." Divím se, mimo jiné proto, že pan Mareš má tři vnučky. S těmi dostihy nehraje? "Ne, holky tady u mě jezdí na koních. Já jsem dědeček od koní, ne dědeček od dostihů," vysvětluje. Prý se bál, že v důchodu nebude mít co na práci, chtěl být za něco zodpovědný. "Tak jsem si pořídil stáj s koňmi," vypráví s tím, že spojitost mezi hrou Dostihy a sázky a jeho koníčkem hledat nemáme. Je to náhoda.

Autoři:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Najdete na iDNES.cz