tsunami

tsunami

Katastrofa v Japonsku otřásla i herním průmyslem

  • 9
Ačkoliv nebyly Tokio ani Osaka zemětřesením přímo zasaženy, dlouhodobé dopady nebudou malé. Vydání nových her se odkládá, čekají se problémy s dodávkami hardwaru. Dočasně byly odstaveny servery on-line her. Velké firmy ale zároveň nemalými částkami přispívají k likvidaci škod.

V Japonsku sídlí videoherní giganti Nintendo, Sony a Sega, stejně jako menší, ale pořád globální vydavatelé Capcom, Konami, Namco a další. Videoherní průmysl je tak bez přehánění významnou částí japonského byznysu.

Záchranář hledá pohřešované v troskách domů v japonském městě Mijadži. (16. března 2011)

Shodou okolností se právě v době tsunami konal v americkém Bostonu herní festival Penny Arcade Expo (PAX). Jeho účastníci se hned začali zabývat dopady katastrofy na herní průmysl. V průběhu diskuze rovněž přicházely postupné informace o údajných obětech mezi japonskými herními vývojáři. Jednou z obětí měl být i Satoshi Tajiri, stvořitel série Pokémon, nakonec se však ukázalo, že zprávy o jeho smrti byly předčasné.

Také další herní celebrity včetně Hidea Kojimy, tvůrce známé série Metal Gear Solid, potvrdily, že jsou v pořádku. Rovněž tiskoví mluvčí společností postupně rádi oznamovali, že jejich zaměstnavatelé nebyli katastrofou přímo dotčeni, a v současnosti se tak zdá, že mezi oběťmi není jediný herní vývojář.

Navzdory mrazivým záběrům z postižených oblastí bylo totiž tsunami v zásadě pouze lokální katastrofou a to i v měřítku japonských ostrovů. Většina herních firem sídlí v Tokiu či Osace, kam vlna tsunami prakticky nedorazila a rovněž předcházející zemětřesení nebylo kvůli vzdálenému epicentru nijak výrazné. Alespoň vzhledem k faktu, že v tektonicky aktivním Japonsku je zemětřesení asi tak pravidelné jako u nás špatné počasí.

Dlouhodobý efekt

Fakt, že nedošlo k poškození vývojářských kanceláří se ale v delším časovém horizontu může ukázat jako méně významný. Už v pátek došlo k okamžitému poklesu akcií japonských společností, to nejhorší může ale teprve přijít.

Na japonské herní scéně se zatím ví o posunutí promo kampaně spojené s uvedením pohybového ovládání Kinect na tamní trh a také o odkladu vydání hned několika herních titulů.

Final Fantasy XIV

Kvůli pietě se zrušilo vydání titulů, které nesou nějakou podobnost s katastrofou. Japonci tak dali vale jak nepříliš šťastné pojmenované hře Disaster Report 4, tak i závodní hře MotorStorm: Apocalypse, jež přináší závodění v zemětřesením zruinovaném městě. (Tato hra hra byla ostatně už předtím zrušena v zemětřením postiženém Christchurch na Novém Zélandu).

Kvůli preventivnímu odstavení jaderných reaktorů a tedy nutné úspoře energie ve východní části země došlo rovněž na dočasné odstavení serverů on-line her. Vydavatelský dům Square Enix tak vypnul servery pro Final Fantasy XI i Final Fantasy XIV, Konami provedlo totéž u serverů pro Metal Gear Online.

O přímém odložení vývoje nových titulů se ovšem v současné době neví a zdá se, že ani výpadky energie ho nezpomalí. Analytik Michael Pachter ovšem odhaduje, že zatímco export her do zahraničí by katastrofa ovlivnit neměla, mohla by se podepsat na dodávkách konzolí a dalšího hardwaru.

Více než přílivová vlna bude ovšem pro Japonsko z dlouhodobého hlediska bolestivější postupná obnova, která nezadržitelně zasáhne už tak zkoušenou domácí ekonomiku. Japonsko je nejzadluženější vyspělá země na světě (předbíhá ji pouze Zimbabwe), ekonomické problémy se táhnou už od 90. let a je nasnadě, že jakékoliv další problémy trhu zasáhnou i domácí herní produkci.

Hry nabízejí pomoc

Ne všechny zprávy související s tsunami a hrami vypadají ale nutně černě. Mnoho vývojářů a studií podalo postiženým oblastem pomocnou ruku. A vzhledem k tomu, že herní byznys je dnes výnosnější než třeba filmový průmysl, není to pomoc bezvýznamná.

Firma Sony přispěla 300 miliony jenů, Sega dvoustovkou a po stovce přihodily i firmy Namco či Capcom. Zapojili se rovněž někteří prominentní herní novináři. Od Meagan Marie, která na charitativní aukci poslala konzoli NDS podepsanou známými japonskými vývojáři, až po sbírku na americkém serveru IGN.

CItyville

V pozitivním světle se také vybarvila facebooková společnost Zynga. V řadě jejích her jako Farmville či Cityville mohou hráči přes specifické mikrotransakce věnovat peníze na pomoc, přičemž Zynga během prvních 36 hodin nasbírala 1,5 milionu dolarů. Zynga ostatně stejným systémem na charitu přispívala už v době loňského zemětřesení na Haiti.

Mikrotransakce jako formu pomoci využívají rovněž on-line hry jako EVE Online či Gaia Online, která výtěžek sbírky přepošle na konto Červeného kříže. A dá se čekat, že se přidají i další.

Pokud vás tedy záběry ze Sentai a okolí stále děsí a nevěříte dárcovským DMS u mobilních operátorů, není nic snazšího, než přispět hraním některých her. Nakonec, možná tím z pohledu širší perspektivy přispějete i k tomu, že se neodloží vydání některého jiného oblíbeného titulu ze Země vycházejícího slunce.

Zdroj:
msnbc.msn.com
kotaku.com
usatoday.com
wikipedia.com
gameindustry.biz