PlayStation 3 - ilustrační foto

PlayStation 3 - ilustrační foto

Kauza prolomení PlayStation 3 je u konce. Sony a hacker se smířili

  • 273
Tříměsíční příběh boje Davida proti Goliášovi končí. Vítěze bychom ale hledali marně. Celý případ totiž skončil mimosoudním vyrovnáním.

Snad žádná událost posledních měsíců nezaměstnávala pozornost hráčů a médií více než situace kolem průlomu konzole PlayStation 3. Donedávna nejbezpečnější konzole ze všech byla na přelomu prosince a ledna definitivně prolomena mladým hackerem Georgem Hotzem a skupinou Fail0verflow.

Hackeři se přitom zaštiťovali hesly ve stylu "nejsme piráti, chceme jen vrátit zákazníkům kontrolu nad jejich vlastním majetkem". Následovala mohutná žaloba a kontroverzní sbírání dat kohokoliv, kdo si byť jen pustil Hotzovo video na YouTube.

Příběh se nyní dostal ke svému konci: Sony a Hotz se smířili mimosoudním vyrovnáním. Ještě než k tomu ale došlo, do nastalé taškařice se s vidinou pomsty zapojila další skupina útočných hackerů.

Velká gradace…

George Hotz

Poslední týdny kauzy se vyznačovaly geometricky se zvyšující bizarností. Po zmíněném získávání informací o uživatelích  Sony ke konci března oznámila, že George Hotz zničil všechny vydané disky s důkazy o prolomení a ve snaze vyhnout se žaláři utekl do Jižní Ameriky. Měl při tom využít finance svých podporovatelů, kteří mu za průlom konzole PlayStation 3 snad i zaplatili, vyjádřila se Sony.

Pravdivé příběhy bohužel nemají stejné prvky jako brakové detektivky, a tak se během několika dnů ukázalo, že Hotz si podle svého právníka Stewarta Kellera prostě vzal na několik dnů dovolenou. A zničené důkazní materiály na discích? Hotz disky sice předal, ale bez rozšiřujících karet, kvůli čemuž z nich nešlo nic přečíst.

Karty si přitom lze koupit v každém obchodě s počítači a Sony vůbec nepotřebovalo ty Hotzovy. Hackerův právník Keller oznámil, že Sony o tomto snadném řešení problému s disky vůbec nevěděla.

Kulminace obskurnosti, tentokrát ze strany fanoušků Hotze, ale dosáhla svého maxima až začátkem dubna, kdy hackerská skupina Anonymous vyhlásila Sony válku. V oznámení z 2. dubna se Anonymous vyjádřili k podpoře neprávem obviněného Hotze a slíbili shodit sítě PlayStation Network jednu po druhé.

Anonymous

Anonymous má podle zpravodajského obra CNN pověst skupiny jen o trochu méně vlivné než server WikiLeaks (viz. situace kolem úniků na WikiLeaks). Aktivistické skupině hackerů-anarchistů je připisováno leccos od úspěšného útoku na egyptské Ministerstvo informací během nedávných protestů po neméně úspěšný útok na web bezpečnostní firmy, která se jim snažila dostat na kobylku.

Co jim ale rozhodně nelze upřít, je záliba v přehnaně teatrálních plakátech a mottech. Útok na PlayStation Network tak zahájili v rámci své akce s názvem Operation Payback (Operace Odplata) a jejich plakát zdobilo heslo "Nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme".

 Plodem jejich práce bylo shození několika serverů a webů Sony. Pak svou aktivitu ovšem pozastavili, protože jí ze všeho nejvíce ztěžovali život hráčům samotným, a přicházeli tak o jejich podporu.

V pondělí 11. dubna Anonymous zahrozili znovu a přislíbili nové útoky. Udál se například ten, při kterém se lidé registrovaní na Facebooku zapisují do skupiny Anonymous a chtějí po 24 hodin bojkotovat výrobky Sony.

…před smířlivým finále

Každá kuriozita ale má svůj konec a vysvobození přišlo s nečekanou mimosoudní dohodou. Hotz se tak vyhnul možné prohře, Sony zase přestalo strašit svou vlastní komunitu. Obě strany si potřásly pravicemi a žaloba skončila.

Vzhledem k dlouhodobému poškození celé platformy PlayStation 3 tak Hotz vyvázl s překvapivou lehkostí: uniklé dokumenty mluví o pokutě v hodnotě 250 000 dolarů, pokud se mu prokáže "nepovolený přístup" do kteréhokoliv výrobku Sony. Tím se v podstatě myslí jakákoliv úprava od instalace pirátského softwaru po reverzní inženýrství.

PlayStation 3

"Mým záměrem nikdy nebylo způsobit uživatelům újmu nebo usnadnit pirátství. Jsem rád, že je to celé za mnou," vyjádřil se Hotz k vyrovnání. Sony mluvilo podobně blahosklonně.

O tom, že si rychlý konec evidentně přály obě strany, svědčí i to, že Hotz měl v minulosti poněkud jiný náhled na možné mimosoudní vyrovnání: "Řekněme, že podmínkou mimosoudního řešení by bylo navrácení funkce OtherOS na všechny PS3 a navrch omluva, že byla kdy vůbec odstraněna," vyjádřil se dříve na své stránce a připomněl, že celá situace byla odstartována po rozhodnutí Sony odebrat možnost nainstalovat na PS3 jiné operační systémy, jako je například Linux.

Jak konec kauzy ovlivní další soudní pře Sony (Hotz nebyl jediný na pranýři) i budoucnost konzole PlayStation 3, zůstává ale zatím ve hvězdách.