Kde hledat ovladače pro můj počítač?

  12:00
Co dělat, když nemůžete zobrazit více než 16 barev nebo vám přestal hrát zvuk? Jak nainstalovat ovladače, kde je na internetu hledat a najít vám přiblíží tento článek.

Jeden z Murphyho zákonů praví: Když se něco může pokazit, tak je jisté, že se to pokazí. Tuto myšlenku lze přesně aplikovat i na počítače a tak se čas od času objeví nějaká ta závada a zákon schválnosti vždy zařídí, že v ten nejméně vhodný okamžik. Pokud je závada na straně hardwaru, je řešení v podstatě jednoduché. Počítač reklamujete a firma, kde jste ho koupili se vám již o nápravu postará. Co ale dělat, když se pokazí operační systém a po přeinstalování vám počítač ukazuje na monitoru pouhých 16 barev, nehraje zvuk a nebo nefunguje prakticky nic? V tuto chvíli chybí vašemu operačnímu systému ovladače, které jsou nutné pro správnou spolupráci s vaším počítačem. Kde takovéto ovladače hledat a hlavně najít se můžete dozvědět v tomto článku.

Připravte si materiály dodávané s počítačem
V první řadě je dobré podívat se, jaké materiály (tedy CD média, diskety či prospekty) jste dostali s počítačem. Pokud jste dostali instalační CD či diskety, máte v podstatě vyhráno. CD jen vložíte při startu systému do mechaniky a průvodce vám již ukáže správnou cestu k nainstalování ovladače. U diskety nastává pouze drobný zádrhel, kdy je nutné průvodce k disketě dovést. Pokud jste žádná média k počítači nedostali nebo není schopen systém najít na médiu ovladač, je situace o hodně složitější a musíte se po ovladači podívat na internetu. Problém je, že zřídka kdy se systém dokáže připojit k internetu bez ovladačů. Je proto nutné připojit se k internetu odjinud. Ještě předtím si však pročtěte dokumentaci k počítači a zjistěte jaká zařízení máte v počítači instalována a to nejlépe vždy typ zařízení, výrobce a jeho model. Pokud nemáte ani seznam zařízení v počítači opište si názvy zařízení, které vám vypíše průvodce instalace nového hardwaru při instalaci Windows. Bohužel často se stává, že Windows nejsou schopna detekovat typ ani jméno zařízení a tak vám napíšou pouze, že našla neznámé zařízení a dokonale vám zkomplikují život. Jediné řešení takovéto situace je informovat se u firmy, která počítač vyrobila. Pokud je váš počítač vyráběn sériově a znáte alespoň jeho prodejní název, máte šanci získat seznam zařízení vcelku snadno. U počítačů, které nejsou sériově vyráběny však nezbude, než počítač dovést do firmy, kde ho vyrobily. Poté můžete jen doufat, že ho rozmontují a zjistí, jaká zařízení v něm vlastně jsou, jelikož poznat typ zařízení či výrobce pouhým pohledem oka nemusí vždy uspět.

kdehledatolvadace 

Samotná instalace se může pěkně zvrtnout
Pokud již máte v ruce seznam zařízení a máte možnost připojit se k internetu, můžete se pustit do stahování vlastních ovladačů. Na internetu se pokuste vždy najít nejdříve stránky výrobce zařízení a z nich stáhnout odpovídající ovladač. Pokud ovladač nenajdete nebo nenajdete stránky výrobce vůbec, vyzkoušejte některý z níže uvedených serverů. Nejlépe je postupovat od nejdůležitějších k těm méně důležitým zařízením. I když se to nezdá je vhodné začít především ovladači pro základní desku a poté hned pro zařízení, které vás připojuje k internetu (tzn. WiFi síťová karta, modem,…). Ovladače přeneste na disketě nebo vypáleném CD do počítače a nainstalujte průvodcem přidáním nového hardwaru. Pokud nezvládnete sami nastavit připojení k internetu, obraťte se na svého poskytovatele. Pokud si nejste jisti do konfigurace se opravdu nepouštějte – mohli byste zaplatit vysokou pokutu. Další ovladače již můžete stahovat v libovolném pořadí, vhodné je například: grafická karta, zvuková karta, síť atd. I když se vám bude zdát, že vše je již v normálu, klikněte pravým tlačítkem na ikonu Tento počítač a zvolte vlastnosti. Na kartě Hardware zvolte tlačítko Správce zařízení. Nyní se před vámi otevře okno Správce zařízení ve kterém je zobrazen seznam zařízení podle kategorií. Zkontrolujte, zda jsou zobrazeny pouze kategorie zařízení. Pokud je některá položka seznamu rozbalena a obsahuje zařízení u kterého se zobrazuje vykřičník ve žlutém kolečku, znamená to, že zařízení nemá nainstalovány ovladače nebo je chyba na straně hardwaru. To můžete zjistit klepnutím na položku s vykřičníkem pravým tlačítkem a Vlastnosti. Tato akce vyvolá otevření okna, které nese jméno zařízení. Okno především obsahuje kolonku Stav zařízení, kde si můžete přečíst co se s zařízením děje. Vykřičník se dá odstranit novou instalací ovladače, jenž provedete na kartě Ovladač výběrem tlačítka Aktualizovat. Poté již následuje práce podle průvodce.

kdehledatolvadace 

Kam se podívat za ovladači
A kde tedy stahovat? Na českém internetu je serverů zaměřených na ovladače poměrné málo. Vlastně neexistuje žádný velký server na kterém byste našli ovladače pro většinu zařízení. Musíme se proto podívat do světa. Následující srovnání sedmi světových serverů na kterých můžete najít ovladač na cokoliv, vám napoví kam zamířit a jak se nespálit.

Free Driverskdehledatolvadace2
Začneme jedním menším serverem, který se nachází na adrese www.freedrivers.us. Řadí se mezi servery na kterých nemáte žádná omezení, nemusíte se registrovat ani za nic platit. Prostředí je vcelku přívětivé, má ale jednu nepříjemnou vlastnost. Při výpisuseznamu ovladačů, se vždy zobrazuje odkaz na ovladač a pod ním popisek. Ten není zcela přesný a většinou se z něj nedozvíte všechna zařízení, která ovladače podporují. Server má celkově malou databáze ovladačů, která obsahuje velké množství ovladačů pro starší karty a zařízení. Server na vás rád vyhazuje pop-up okna s reklamami.

Driver Guidekdehledatolvadace2
Hned na úvod mám k tomuto serveru jednu výtku, protože na návštévníka vyskočí okno, které detekuje jeho operační systém a tváří se jako průvodce, který chce aktualizovat jeho systém. Takovouto „aktualizace“ ale nikomu nedoporučuji, protože nemáte absolutně žádnou kontrolu, co se vám do počítače instaluje. Prostředí serveru jenž najdete na adrese www.driverguide.com je naprosto odlišné. Ovládání a vyhledávání je Intuitivní a zabezpečené pomocí ikon. Na stránkách je však nutné se zaregistrovat. Registrace je záludná a je dobré bedlivě číst poznámky pod čarou, jelikož si lehce můžete objednat tuny spamu pro vaši emailovou schránku nebo v horším případě si objednáte nějaký produkt. Celá registrace je velmi zdlouhavá, první krok spočívá v registraci na internetových stránkách, kde jsou vám s vervou nabízeny různé produkty a malým písmem dole jsou poznámky k samotné registraci. Poté vám přijde zmatečný ověřovací email se třemi odkazy. První má sloužit k ověření registrace, zbývající jsou záložní, kdyby první nefungoval. Ruku na srdce musím přiznat, že jsem nenalezl počítač s prostředím na kterém by ten první fungoval, takže nezbývá než vyzkoušet některý další. Když překousnete zdlouhavou registraci, výsledek stojí určitě za to. 400 000 ovladačů v databázi je dosti slušná zásoba. Vyhledání ovladače je snadné. Na serveru je možné vybrat ovladače, nechat si je vypálit na CD a poslat si jej domů na dobírku. Jsou zastoupeny ovladače i pro 64bitové operační systémy.

Softpediasoftpedia
Tento server naleznete na adrese http://drivers.softpedia.com. Poskytuje ovladače a zároveň je informačním portálem. Zdejší informace nejsou bohužel nejnovější a vytlačují ovladače do horní části stránky. Zde máte možnost hledání v jakémsi rozbalovacím menu, které čím více se do něj noříte tím zabírá větší část obrazovky. Při nízkém rozlišení se ke správnému ovladači nemusíte vůbec dostat, protože menu se neposunuje. Další zádrhel následuje poté co se dostanete přes menu k samotné sekci, kde jsou ovladače uloženy. Máte možnost ji seřadit, ale pouze podle data vložení ovladače nebo podle operačního systému, pro který je určen. Pokud se vám podaří ovladač ve zmatečném seznamu, čeká na vás příjemné překvapení, jelikož u každého ovladače je přesně popsáno, která zařízení jsou podporována, případně se kterými nepracuje správně. Stažení ovladače je bez problému. Databáze je spíše průměrná, ale při testech si vedla dobře a obsahuje i ovladače pro Linux či Mac OS.

Totally Driversgrafvyjadrujiciuspesnost3
Zajímavý server na adrese www.totallydrivers.com. Upoutá na sebe již na první pohled. Hned na úvod na vás totiž vyskočí ďábelské pop-up okno s Flashem, které dělá docela hluk. Stránky nejsou příliš intuitivně řazeny a seřazení kategorií ovladačů podle abecedy má za následek například to, že nejstahovanější ovladače pro grafické karty jsou až na konci seznamu. Jedná se o pouhý rozcestník, který vás odkáže na jiný web kde při troše štěstí správné ovladače naleznete. Zároveň zde běží rozsáhlé fórum. Kromě odkazů na ovladače zde naleznete také updaty Bios nebo firmware. Obsah databáze je i tak spíše slabší.

Soft32kdehledatolvadace2
Tento server nabízí Intuitivní prostředí s graficky povedenými menu. Nejrychlejší cesta přes ně nevede a je lepší použít přímo položku vyhledávání. Server však neobsahuje pouze ovladače a setkáte se zde s rozmanitostí programů všeho druhu a podpůrnými utilitami. Najdete zde vše od Data Suit programů pro mobilní telefony přes kodeky až po nejnovější ovladače. Problém je občasná nedostupnost serveru a nepříliš dobrý popis ovladačů, které se zde vyskytují v jakýchsi balíčcích o jejichž obsahu nelze nic před stažením usuzovat. Tento server naleznete na adrese http://drivers.soft32.com a obsahuje také programy a ovladače pro MAC OS a Linux.

Help Driverskdehledatolvadace2
Na první dojem je www.helpdrivers.com  přehledný server, který poskytuje ovladače pro veškerá běžně užívané zařízení. Na druhý pohled se jedná o podraz nad podraz.Ačkoliv se na serveru neustále objevují slovíčka typu Free Download, nic si zadarmo nestáhnete a odkáží vás pouze na stránku, kde můžete koupit!!! ovladač za pěkně tučné peníze. Dokud se nedostanete k samotnému stažení souboru ovladače, nedozvíte se, že máte za ovladač zaplatit. Seznamy ovladačů jsou vytvořeny tak, aby tvořily zdánlivě nekonečný seznam. V takovémto seznamu se často setkáte s duplicitou naprosto stejných souborů. Například u ovladačů na síťovou kartu Micronet SP2500R se dočkáte absolutního extrému, kde pod sebou stojí 10 stejných souborů a každý se tváří, že je pro odlišný systém i když ovladač určen pro všechny systémy zároveň.

Open Driverskdehledatolvadace2
Na první pohled se jedná o nepříliš přehledný server. Je to dáno tím, že používá výhradně textovou formu menu, která je nepřehledně rozložena a doplněna o reklamu. Ovladače nejsou seřazeny podle žádných kritérií. To způsobuje problémy při hledání ovladače. Naštěstí lze použít na automatického vyhledání ovladače. Bohužel ne vždy dostanete kladnou odpověď i přesto, že vhodný ovladač v databázi je. Nezbývá tudíž než hledat ovladač ručně a to je často jako běh na dlouhou trať. Nicméně server obsahuje velkou zásobu ovladačů, které téměř vždy můžete stáhnout v několika verzích. Výhodou je také možnost stahovat tyto ovladače pro Mac OS a Linux. Tento server naleznete na adrese www.opendrivers.com.

kdehledatolvadace

Jak si stály servery při srovnání
Test serverů byl připraven tak, aby podal objektivní hodnocení nejdůležitější vlastnosti a to o zásobě funkčních ovladačů. Zařízení byla rozdělena do několika kategorií a to na High-End novinky, běžně užívaný hardware, starší stále rozšířený hardware a hardware zastaralý. Jednotlivé stažené ovladače byly testovány také na funkčnost, jelikož se několikrát ukázalo, že jsou nefunkční nebo neodpovídají zařízením, která byla na serveru u ovladače napsána. Do každé skupiny bylo zařazeno pět zařízení různých typů a od různých výrobců. Namátkově vám tedy představím z každé skupiny jedno. Do skupiny High-end zařízení byla zařazena grafická karta ASUS EN7800GT DUAL. Jedná se o nepříliš rozšířenou High-end grafiku, která na českém trhu stojí okolo 20 000Kč. Nejedná se o žádné ořezávátko. Karta je osazena dvěma výkonnými grafickými čipy spojenými do SLI. Specifikace: 2x čip nVIidia GeForce 7600GT, takt jádra 430MHz, paměť nejčastěji 512MB. Většina serverů si na ní tak říkajíc vylámala zuby. Z běžně užívaného hardwaru jmenujme síťovou kartu společnosti Micronet SP2500R, což je jedna z velmi levných síťových karet na našem trhu, která se dá pořídit okolo 100Kč. Není důležité označení ani výrobce, jelikož rozšířenost levných síťových karet je velká a většina z nich je kompatibilních s nějakým se standardních ovladačů Realtek, které lze stáhnout přímo na stránkách výrobce. Tato karta s nimi však kompatibilní není. Kategorii staršího stále rozšířeného hardwaru je zastoupena grafickou kartou ATI Radeon 9000, pro kterou již ATI ovladače nevydává a tak je dobré se podívat jinde. A třešnička na dortu na závěr. Dlouho jsem uvažoval, pro který kousek z mé středověká sbírky hardwaru jsou ovladače největším oříškem. První variantu tvořila původní zvuková karta Sound Blaster, ale ta byla všude po světě rozšířena a ovladače byly obsaženy přímo ve Windows. Nakonec se mi podařilo vybrat naprosto atypickou čtyřkanálovou zvukovou kartu s čtyřmi integrovanými řadiči IDE, která je věřte nevěřte určena do slotu ISA (rychlost přenosu dat na čtyřech discích připojených k této zvukové kartě musela být opravdu „závratná“:). Samotná karta se jmenuje Crystal CS4248-KL a pochází z roku 1994, objevovala se u nás jen zřídka a to v počítačích 486 a raných Pentiích. Dnes na ni nenarazíte nikde a sehnat ovladače je opravdu problém. Kromě této středověké zvukové karty se dostal ke slovu i kodek VIA AC´97, jenž je důležitý pro drtivou většinu základních desek se socketem A. Právě u něj se objevovalo velké množství ovladačů, které nepracovaly, jak měly. Jakou máte šanci najít správný a funkční ovladač na konkrétním serveru vystihuje závěrečný graf. Nelze než popřát hodně šťestí při instalaci a doufat, že problémů s ovladači vás potká co nejméně.

grafvyjadrujiciuspesnost3

 

Autor:
Témata: Asus, BIOS, Hluk, Linux
  • Nejčtenější

Tak to se nepovedlo. Opětovné vydání dvacet let staré hry skončilo ostudou

Radost z opětovného vydání retro stříleček Star Wars: Battlefront nevydržela fanouškům dlouho....

Nosit sexy obleček se v chystané hře nevyplácí, boj s ním bude daleko těžší

Natěšeným fanouškům chystané akční hry Stellar Blade učaroval přiléhavý kostým, který si hlavní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To byla rychlost. Polda 8 sehnal za den milion a rozloučí se s Luďkem Sobotou

Za pouhý den se podařilo sehnat peníze na vznik české komediální adventury Polda 8. Naposledy v něm...

Generace Z už na konzolích hrát chtít nebude, myslí si bývalý šéf Xboxu

Bývalý šéf značky Xbox Peter Moore se v rozhovoru s magazínem IGN nechal slyšet, že hardware...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návrat legendárních Commandos se blíží, nový trailer vzbuzuje nostalgii

Po několika nepovedených remasterech původních dílů se letos dočkáme i regulérního pokračování...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Odpověď Applu na Dooma se jmenovala Marathon. Nyní míří zadarmo na Steam

Zatímco hráči na PC měli počátkem devadesátých let svého Dooma, majitele Macintoshů od Applu si...

Vyrábějí seznam woke her, fandí jim i Musk. Herní protestní hnutí nabírá sílu

O odporu proti konzultantské firmě, která podle kritiků kazí moderní hry korektní propagandou, se v...

Návrat legendárních Commandos se blíží, nový trailer vzbuzuje nostalgii

Po několika nepovedených remasterech původních dílů se letos dočkáme i regulérního pokračování...

Unikly specifikace PlayStationu 5 Pro, převezme žezlo nejvýkonnější konzole

Ačkoliv oficiálně nebylo prozatím nic oznámeno, citelně výkonnější verze konzole PlayStation 5 s...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...