Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kdo hraje videohry? Puberťáků není ani čtvrtina, žen je 40 procent

  • 50
Další čísla ukazují, že videohry dávno nejsou kultura kriplů a neplodí násilníky ani zvrhlíky. Průměrný hráč je "zasloužilý třicátník" a hráč, který si hry kupuje, je ještě o pět let starší a videohrám se věnuje už dvanáct let.

Nejprve dobrá zpráva pro všechny mladé a nezadané hráče. Pokud toužíte po partnerce, která bude rozumět vašemu koníčku, vaše šance jsou vysoké. Ženy tvoří 40 procent všech hráčů, takže šance na seznámení s dívkou, která ví, co jsou videohry, je značná. 

Špatnou zprávou je, že ženy nejčastěji hrají pohybové fitness hry na konzoli Wii a drobnosti na Facebooku. I mezi muži je ale dost těch, kteří podlehli lákání Wii Fit a nostalgii starých her pro SNES. I takové informace lze vyčíst z údajů organizací, které mají na starost osvětu a propagaci videoher. 

Starší častěji platí
Podle aktuálních údajů organizace ESRB, která má na starost hodnocení obsahu videoher pro Kanadu a USA, je typickému hráči 34 let a hry nejčastěji nakupují lidé ve věku 39 let.  A pod osmnáct let je jen 25 procentům hráčů. Puberťáků je tedy ještě méně než čtvrtina celkového počtu hráčů videoher.

Kompletní statistiky videoherního průmyslu si můžete prohlédnout zde.

Hra Farmville na sociální síti Facebook

Jak je to možné? Videohry dnes hrají lidé, kteří začali ve svém dětství a dospívání a dnes hrají i se svými dětmi. Lidé, kterým táhne na čtyřicet, tak kupují hry pro sebe a navíc ještě hry pro své děti, takže jejich útrata stoupá.

V USA utratili zákazníci za rok 2010 za videohry, konzole a další herní vybavení téměř 25 miliard dolarů. V Česku a na Slovensku to byly 2,2 miliardy korun, většina z toho v Česku, ale česká Asociace herního průmyslu uvedla pouze částku pro obě země.

Další možné vysvětlení relativně vysokého věkového průměru je obliba her na sociálních sítích či v telefonech mezi ženami po čtyřicítce. Podle průzkumu firmy PopCap, která provozuje na Facebooku například hru Bejeweled Blitz, je typickým hráčem na Facebooku žena ve věku 43 let, která pracuje a má děti, ale přesto několikrát denně najde čas na partičku kuliček nebo okopávání virtuální zahrádky.

Přibližně polovina hráčů na Facebooku používá virtuální měnu, většinou ale pouze tu, kterou získají zdarma. Platební kartu kvůli nákupu kreditů do her používá přibližně 28 procent hráčů. 

Na Facebooku hrají i muži, tvoří 45 procent všech hráčů. A jejich podíl roste s nástupem nových her zaměřených na tuto cílovou skupinu, jako je UFC Undisputed Fight Nation nebo Dragon Age Legends.

Texas Hold'em

Oblibu jednodušších a nenásilných her v USA dokládá i přehled útraty podle hodnocení vhodnosti her. Téměř polovina všech prodaných herních titulů v kamenných obchodech nese označení E, tedy vhodné pro všechny věkové skupiny.

Jedna konzole na deset bytů
Nejčastější herní nástroj je mobilní telefon a PC s přístupem na web, za to může Facebook a levné hry pro telefony. Mezi konzolemi vede Wii, kterého se prodalo nejvíce. Obzvláště populární je mezi ženami, Wii preferuje 80 procent hráček, Wii je ale díky svému rozšíření nejrozšířenější konzolí i pro muže, se 41 procenty má tříprocentní náskok před Xboxem 360. Tato čísla ale nelze z českého pohledu brát příliš vážně. 

Kvůli relativně vysoké ceně Wii ve vztahu k PS3 a Xboxu 360 je v Česku Wii na chvostu, ale bez přesných čísel. Víme jen, že konzolí PlayStation 3 je v Česku přes devadesát tisíc a Xboxů 360 bude podobné množství, ne-li větší, a to kvůli rozdávání Xboxů 360 k sekačkám u Mountfieldu.

I z dostupných čísel je ale zřejmé, že konzolové hraní je v Česku mnohem méně rozšířené než v USA, kde jsou herní konzole ve většině domácností. V Česku při optimistickém odhadu 350 tisíc prodaných konzolí stávající generace připadá na jednu konzoli deset domácností. Osobní počítač má přitom doma 64 procent domácností.

Pečliví rodiče
Možná vlivem mediálních útoků proti násilí a sexu ve hrách si rodiče dávají pozor na to, co hrají jejich děti. Tedy alespoň podle statistik organizací, které mají na starost samoregulaci herního průmyslu udělováním hodnocení obsahu videoher a jejich vhodnosti pro různé věkové skupiny. Na nákupy her svých dětí dohlíží 93 procent rodičů, což je dané tím, že rodiče nákupy platí.

Větší angažovanost rodičů je vidět na tom, že čas na hraní omezuje 83 procent rodičů. Oproti tomu používání internetu nebo televize omezují tři čtvrtiny rodičů a pouze 66 procent rodičů omezuje čas, který jejich děti mohou trávit sledováním filmů.