Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

King Kong

  12:02aktualizováno  14. prosince 2:10
Hrůzu budící nestvůra se vrací pod taktovkou Petera Jacksona nejen do kin, ale chce nás pobavit i na počítačových obrazovkách. Zda to je jen trapná hra podle filmu nebo skutečně velké dílo, jak slibují vývojáři, se dozvíte z naší recenze.
80

King Kong

Platforma: PC
Výrobce: UBI Soft

Herní karta

King Kong Peter Jackson a Michel Ancel. To jsou dva lidé, kteří se mají postarat o úspěch novodobého King Konga. První z nich logicky dostal za úkol natočit přepracování kultovního, avšak hodně letitého bijáku v hlavní roli s opicí velikostně srovnatelnou s menším mrakodrapem, což také splnil a již velmi brzy se i český divák bude moci přesvědčit, v co nejdražší natáčecí práce všech dob vyústily. Druhý jmenovaný možná nenosí tak veřejně známé jméno, fajnšmekrům herní komunity je však umělecký designer Michel Ancel dostatečně dobře znám. Série Rayman a Beyond Good and Evil mluví jasně srozumitelnou řečí. Tyto hity zřejmě pařil i Jackson, protože údajně sám přišel do kanceláří francouzského UbiSoftu, aby dohlédl na herní zpracování, čímž si nás jednoznačně získal. Který současný režisér by se podobně „podružnou“ záležitostí zabýval? Inu, pevná ruka je patrná i na výsledku.

Nosným pilířem Jackova partu se stane boj o holé přežití okořeněný o přetahovanou o milou Ann, jež se svými líbeznými rysy zalíbila i opičákovi.

Příběhové pozadí je zřetelnou projekcí filmového zpracování, a přestože ho samozřejmě trochu rozšiřuje a obohacuje,King Kong intro je kupodivu úplně stejné jako filmový trailer. Naštěstí dostatečně kompetentně uvádí do zajímavého, byť nepříliš složitého děje. Režisér Carl Denham hledá novou cestu na vrchol, ze kterého už dávno spadl a nyní se konečně zdá, že by se mu mohlo začít blýskat na lepší časy – nachází mapu ke mysterióznímu Skull Islandu, kde se vzdor všem překážkám rozhodne natočit nejlepší film všech dob, k čemuž mu má dopomoci krásná hlavní protagonistka Ann a hlavně vy v kůži mladého scénáristy Jacka Dristolla.

Mořská bouře provázející plavbu do neznámých končin předznamenává nepěknou budoucnost a zároveň ústí v hodně tvrdé přistání na ostrově, jež většina posádky odnesla trpkým koncem v nezmapovaných hlubinách. Hlavní tým se však pořád těší slušnému zdraví a režisér Carl nechce ani slyšet o upuštění od svého snu. Pomalu, ale jistě tak přivádí své společníky do neštěstí, vždyť na ostrově nežijí jen nepříjemní kraby a přerostlé housenky, které vás také ohrožují, ale hlavní nebezpečí tvoří poněkud zapomenutá pobočka Jurského parku, protože každou chvíliKing Kong narazíte na monstra v encyklopediích okupující stránky s vyhynutými druhy, praještěry a dinosaury. Možná se budete divit, ale své řekne i obrovitý King Kong, ať už v roli zdánlivého nepřítele nebo rovnou plnohodnotně hratelné postavy.

Nosným pilířem Jackova partu se stane boj o holé přežití okořeněný o přetahovanou o milou Ann, jež se svými líbeznými rysy zalíbila i opičákovi, jenž náklonnost dává najevo dosti netradičně, ovšem to už je téma na jinou kapitolu. S Dristollem procházíte Ostrov lebek z pohledu první osoby přinášející mnohé změny do zavedeného střílečkového konceptu. Defaultně nastavená neviditelnost veškerého HUDu, tedy všech možných, normálně viditelných ikonek ukazujících skutečný stav věcí, vás možná na chvíli vyvede z míry, ovšem již zanedlouho si začnete libovat v bezprostřednější atmosféře podpořené autentickými hláškami Jacka o muniční situaci. Co se týče míry zranění, nebojte se, že by vám unikla. Podobně jako v Call of Duty 2 je zpracována značně novodobě. Obejdete se bez jakýchkoliv lékárniček, na druhou stranu se připravte na výraznou zranitelnost hlavního hrdiny. King Kong Po několika zdánlivě neškodných ranách se mění obraz do ruda a nemusíte mít dvě vysoké na to, abyste si hodně rychle začali hledat úkryt, kde si můžete vylízat zranění a po chvíli jít znovu, zcela čilý, do nekompromisního zápasu s netradiční faunou.

Hratelnost je velmi přímočará, levely nedosahují kdovíjak grandiózních rozměrů, i když tak na první pohled mohou vypadat.

Na první pohled se může zdát, že Jack nemá po ruce žádný arzenál – není tomu tak, jen si musíte nošený kvér vždy připravit ke střelbě tisknutím mezerníku a teprve poté smíte tisknout akční tlačítku pro samotnou střelbu, která je navíc v základním nastavení ztížena opuštěním od zaměřovacího kříže. Monstra jsou ale ve většině případů natolik rozměrná, aby nenastal závažnější problém s cílením. V ruce však nebudete třímat pouze výdobytky moderního válečnictví, mezi něž patří pistole, brokovnice, sniperka a tommygun, nýbrž i všude se povalující oštěpy nebo zvlášť ztvrdlé trsy zdejších keřů. S takto provizorně vytvořenými obrannými prostředky si za celou hru užijete víc zábavy než byste na začátku očekávali, jelikož municí autoři šetřili skutečně rekordně. Oštěpy se dá jak píchat, tak i vrhat a jejich obratné využívání patří k základním pilířům úspěšné taktiky.King Kong

Hratelnost je velmi přímočará, levely nedosahují kdovíjak grandiózních rozměrů, i když tak na první pohled mohou vypadat. Ovšem to není ke škodě věci, ostatně linearita je dnes přítomna ve všech akcích, takže už jí snad nikdo neřeší. Nemůžete se ztratit, kupředu vede vždy jen jediná cesta, otázkou však v některých případech bývá, jak si tuto stezku otevřít či jakým způsobem překonat překážku. Ano, ke slovu se dostávají i logické prvky, které ale nejsou zrovna náročné na mozek, jako spíše na pozornost, která je nutná při hledání kupříkladu kolíků potřebných k rozhýbání mechanického zařízení otevírajícího dveře. Nebo budete muset nalézt oheň nutný ke spálení překážejících rostlin. Žádné extra koumáky tudíž King Kong nevyžaduje, jen byste si měli zajít k doktorovi na přeměření zraku a případné předepsání silněji dioptrizovaných brýlí, poněvadž v poněkud nepřehledném prostředí není problém přehlédnout všelicos.

King Kong UbiSoft se skutečně blýsknul po stránce vyvolávání napětí, protože to je ve hře hmatatelné doslova na každém kroku. Nebudete se sice bát v pravém slova smyslu jako třeba u Aliens vs. Predator, ale do morku kostí se vás zmocní očekávání dalšího souboje o přežití. A to doslova. Jack totiž nepředstavuje žádného bijce, ba právě přesně naopak – v rámci zachování hratelnosti působí křehkým dojmem lehce smrtelného člověka. Proto pro něj každý nepřítel představuje opravdickou hrozbu, jež se nedá brát jen jako výplň mezi bossy, nýbrž plnohodnotnou a ve většině případů zřetelně silnější konkurenci, která vás přesvědčí o tom, že člověk vážně není nijak dramaticky vyspělý predátor. Pocit nuznosti a na každém kroku přítomné smrti podtrhuje ještě nedostatek nábojů, který vám na stupnici jistoty ubere pěkných pár bodíků dolů. Přes popsaný stres je hra bezvadně vyvážená, v podstatě jsme nenarazili na místo, které by kvůli předchozímu postupu bylo s aktuálními prostředky nezvladatelné. Zemřete sice mnohokrát, avšak druhý či třetí pokus vás již na holičkách nenechá. Jistou, spíše psychickou, podporu pro Jacka tvoří občasný doprovod některého ze členů štábů – zpočátku neohrožená krasavice King Kong Ann, později za každou cenu filmující Carl. Parťákům je na určitých místech třeba pomáhat, třeba odlákáváním pozornosti T-Rexe, jindy vás podpoří i oni, především formou naskriptovaných situací.

Pocit nuznosti a na každém kroku přítomné smrti podtrhuje ještě nedostatek nábojů, který vám na stupnici jistoty ubere pěkných pár bodíků dolů.

My tu tak kecáme o Jackovi a málem by se nám vytratila hlavní hvězda i majitel ochranné známky v názvu hry. Ano, monstrózní opičák Kong se časem také dostane do hry a změní ji k nepoznání. Pohled na záda přerostlé gorily z kamery držené třetí osobou jedině podtrhává její nezvyklé rozměry, které především v soubojích s dinosauří cháskou najdou své opodstatnění. Před většími druhy již nebudete muset utíkat, ale pěkně si je jednoduchým kombovým systémem založeným na myši zpracujete, abyste jim mohli uštědřit závěrečné „požehnání“. Bojový systém však podle mého názoru měl být propracovanější, poněvadž takhle poskytuje výzvu jen několik prvních potyček, později začne být značně repetitivní. K násilnému vyřizování účtů nejprve na Skull Islandu, později i na Manhattanu, se přidávají ještě poměrně povedené skákací pasáže ne nepodobné ze stejné stáje vycházejícímu Prince of Persia.
Klady a zápory

Plus Napínavá hratelnost
Plus Dvě odlišné herní složky
Plus Umělecká prezentace

Mínus Stereotypní prostředí
Mínus King Kongova část by zasloužila více propracovat

Až na zmíněný New York, je největším problémem celé hry neustále opakování jednoho motivu prostředí – Skull Island dokáže zaujmout na prvních pár hodin, posléze se z něj ale stává nepříjemné břímě, jež docela silně nabourává zapamatovatelnost a jedinečnost hry. Po grafické stránce je sice vytvořeno s citem a nemusí proto běžet ani na kdovíjak robustním enginu, avšak lidským očím se však ponuré, deštěm často smáčené pralesy protkané četnými skalisky rychle okoukají. Manhattan pak není dostatečnou kompenzací, protože je na něm vidět snaha dovést vše na pulty prodejen v zadaném termínu. Nicméně, ani tak nedělá větší ostudu.

King Kong se dle našeho názoru povedl. Nejde sice o ryzí špičku žánru, kterou by si skutečně musel zahrát každý, avšak věřím, že téměř všichni fanoušci akcí po něm s chutí sáhnou. A neprohloupí. Užijí si trochu jinou střílečku, než jaké jsme zvyklí každý měsíc shrabávat z lisovacích linek po tuctech. Podobnou kvalitu by hry podle filmů mohly představovat klidně častěji – vůbec bychom se nezlobili, protože i přes jistý výčet chyb jsme se dobře, byť krátce, bavili.

Recenzi filmu si můžete přečíst na SHOW.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 236 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz