Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kingdom Hearts: Chain Of Memories

  12:00aktualizováno  23. července 3:07
Fůze hrdinských sérií nejsou ve světě zábavy ničím neobvyklým. Tituly jako Alien vs. Predator přitáhly zaslouženou pozornost. Pokud vám tyto kombinace přijdou zábavné a navíc se vám v batohu válí GBA, neměli byste si Kingdom Hearts nechat uniknout.

Kingdom Hearts: Chain Of Memories Poznejte svou mysl
Majitelé PS2 asi ví, o co běží. Hra Kingdom Hearts pro jejich konzoli vyšla zhruba dva a půl roku nazpět a jednalo se o povedenou akční skákačku s RPG prvky. Chain Of Memories opět sleduje osudy Sory. Toho spolu s Goofym a Donaldem přivedlo pátrání po Mickeym a Rikovi na podivné místo jménem Zámek zapomnění, kde se vzpomínky a sny stávají skutečností. V něm je Sora odkázán jen sám na sebe – Donald (jinak dvorní kouzelník na Mickeyho hradě) a Goofy (kapitán Mickeyho rytířů) mu sice pomáhají v soubojích, když si chce ale Sora udělat pořádek ve své mysli, musí to zvládnout hlavně sám. Příběh Chain Of Memories přímo navazuje PS2 verzi a projevuje se u něj zkušenost a „vypsanost“ týmu Square-Enix. Fandové Disneyovek postupem času narazí na známá místa, protože Sora zavítá například do Halloween Town z filmu Nightmare Before Christmas, do pouštního města Agrabah, ve kterém se proháněl Aladdin, Kingdom Hearts: Chain Of Memories nebo navštíví Medvídka Pú v jeho lesíku. Každý takový svět, rozdělený na několik vzájemně propojených lokací, představuje jedno patro Zámku zapomění a ujišťuji vás, že ten se ve finále tyčí celkem vysoko. Na druhé straně barikády opět stojí tajemná Organizace a zástupy jejích poskoků, tzv. Bezcitných.

Již brzo poznáte, že hra je hlavně skákačkou s častými intermezzy v podobě soubojů.

V každé lokaci se to hemží nepřáteli, kterým se sice dá vyhýbat, ale jednak je to celkem otrava a druhak se to nevyplácí, protože při těžších soubojích, zvláště s bossy, chybí každý pověstný bodík zkušenosti. Souboje jsou hodně svižné a to by samo o sobě bylo spíše kladem. Nicméně ve chvíli, kdy je různý typ akce (fyzický útok, magický útok, léčení atd.) představován kartou a hráč chce zvolit něco jiného, než co se mu zrovna nabízí, nastává problém. Obvykle totiž není dost času na hledání účinných kombinací, Kingdom Hearts: Chain Of Memories které jste si v balíku připravili před bitvou. Zručným manévrováním po bojišti sice lze získat nějakou tu chvilku, ve které se lze připravit na ofenzívu, pokud je ale nepřátel více, nastává slušný čurbes. Takže ve výsledku se konflikt až příliš často zvrhne ve zběsilou rubačku, na jejímž konci si oddechnete úlevou. Tréninkem se vše zlepší, ten ale chvíli trvá a to každého nemusí bavit. Každopádně karty nesou kromě samotného typu akce i číselnou hodnotu vyjadřující, jak vysoko v žebříčku karta stojí. Když tedy nepřítel útočí kartou typu 5, stačí vytáhnout šestku nebo vyšší a máte vystaráno. Cenné jsou potom i „nulové“ karty, neboť ty dokáží negovat jakýkoli typ útoku.

Rubato RPG
Se zmiňovanými RPG vlastnostmi to tak slavné není. Již brzo poznáte, že hra je hlavně skákačkou s častými intermezzy v podobě soubojů, žádné RPG čachrování s tunou výzbroje a výstroje se nekoná. Když se nabyté zkušenosti přetaví v nový level, může je Sora zhodnotit v navýšení hitpointů, rozšíření balíku karet nebo nový typ útoku. Vzhledem k tomu, že se v každé popisce Kingdom Hearts: Chain Of Memories této hry objevuje magická formulka RPG tedy žádná sláva.

Hráči s citlivým uchem při hraní rozpoznají mnoho hudebních motivů, které doprovázely Disneyho filmy.

Po grafické stránce toho hře nelze mnoho vytknout. Rozmanitá, detailní a přitom nepřeplácaná. Animace postav a prostředí jsou také na vysoké úrovni, na první pohled poznáte jednotlivé charaktery a neztrácíte se. Navíc hra obsahuje i několik plně 3D sekvencí ve funkci „filmečků“. I ty se povedly a jsou pověstnou třešničkou na chutném vizuálním dortíčku, do něhož přípravy pejsek s kočičkou své pracky rozhodně nestrkali.

Proč zrovna Disney a Square?

Americký a japonský národ v oblasti animovaných filmů dominují. Disneyovky ze země strýčka Sama zná celý svět a ten samý svět, tedy hlavně USA, již pár let objevuje i kouzlo anime. V oblasti videoher jsou zase Japonci bráni za perfekcionisty a několik nejslavnějších herních sérií pochází právě ze země Nipponu, namátkou Metal Gear Solid, Legend Of Zelda, Dragon Quest a hlavně Final Fantasy. A právě Final Fantasy se v Kingdom Hearts snoubí s panoptikem postaviček Walta Disneye. Přijde vám to zvláštní? Ani by nemělo. Final Fantasy je modlou v Japonsku a banda kreslených hrdinů kolem myšáka Mickeyho a kačera Donalda zase ve zbytku zeměkoule, spojení je proto logickým obchodním tahem, který po nápaditém zapracování do hry nemusí vůbec vypadat vypočítavě. A přesně to se v případě Kingdom Hearts stalo. Nebylo by tedy na místě autory podezírat z nějaké přehnané hrabivosti, alespoň do chvíle, kdy se Sorou a Donaldem bude v partě Asterix a budou zachraňovat Makovou Panenku ze spárů Gargamela a Azraela :-).

Kingdom Hearts: Chain Of Memories Hráči s citlivým uchem při hraní rozpoznají mnoho hudebních motivů, které doprovázely Disneyho filmy, zároveň je ale patrná inspirace původním Kingdom Hearts titulem na PS2. Pochválit lze také ozvučení – hra sice z pochopitelných důvodů neobsahuje namluvené dialogy, různé výkřiky při soubojích ale jasně a zřetelně dokumentují Sorou právě prováděné akce, takže ve finále i trochu překvapivě pomáhají k přehlednosti těchto momentů.

Kingdom Hearts: Chain Of Memories se dají považovat za pokračování PS2 předchůdce, a to hlavně kvůli navazujícímu příběhu, jinak se ale jedná o dost svébytné podání epického akčního RPG. Hra má slušnou trvanlivost, umocněnou i tím, že se po prvním dohrání dá hrát za jinou hlavní postavu a pokud počáteční seznámení proběhne úspěšně, dokáže na dlouho udržet pozornost.

Kingdom Hearts: Chain Of Memories
Výrobce/Distributor Square Enix / Square Enix
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Zajímavé akční RPG s notnou dávkou klasické skákačky. Karetní systém soubojů je ale spíše na škodu, neboť při jejich rychlém tempu je často problém vše stíhat.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Témata: seznámení, Zelda

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

Najdete na iDNES.cz