Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klonoa 2: Lunatea’s Veil

  12:00aktualizováno  9:50
Také máte rádi toho chasníka s dlouhými ušisky, který neváhá přiložit ruku k dílu, když je potřeba? Už jsme se s ním setkali na herních platformách PlayStation a GBA a nyní mám to potěšení představit vám další plošinovkovité dobrodružství tohoto hrdiny, které jej zavedlo tentokráte do světa snů.

Klonoa 2: Lunatea’s Veil

Klonoa 2 je klasická plošinovka pro konzoli PS2, na níž předdefinovanými úrovněmi probíháte a proskakujete v pseudo 3D světě. Pokud vám tohle stručné prvotní nastínění celé situace není zcela jasné, pro připomenutí toho, kterak to tady vlastně vypadá, zkuste vzpomenout na takové Pandemonium pro PSX.
Každopádně hře Klonoa 2 to zde velice sluší. Prostředí, v nichž se vaše dobrodružství odehrává, jsou nesmírně rozmanitá, přičemž hlavní scéna je dále vyobrazena s velkou mírou detailů, což se už tak úplně stoprocentně nedá říci o scenériích na pozadí, ale i ta zachovávají hodně dobrý standard. Do toho báječně kreslené postavy, které dávají této hře takový ten správný šmrnc pohádkovosti. Takže asi začíná být vcelku všem jasné, že uvedený počin je určen především mladším hráčům. Pokud již vaše dítka prošla úspěšně skrze PSX tituly jako Hercules a Tarzan a nyní pro ně hledáte něco dalšího pro zabavení, tak v případě, že máte PS2, je dárek na vánoce zajištěný. Klonoa 2 totiž rozhodně nezklame!

Klonoa 2: Lunatea’s Veil

Klonoa 2 se odehrává ve snovém světě Lunatea, jehož přirozenou rovnováhu zajišťují čtyři Zvonce harmonie, umístěné ve zvonicích ve čtyřech královstvích. Jenomže tu se zničehonic objeví zvonec pátý, který naruší pravý řád věcí a nyní je na našem ušatém hrdinovi, aby za pomoci nových přátel nastolil pořádek a původní řád věcí. V praxi to vypadá tak, že se ocitnete na 3D mapě, na níž se po vyznačených cestičkách přemisťujete do žádané lokace a v té posléze začíná dílčí část vaší dlouhé poutě, během které musíte zlikvidovat spousty stále se reinkarnujících nepřátel, vyřešit něco puzzlů, vyhnout se nepříjemným nástrahám typu – spadnete-li z této platformy, rozlučte se ze životem a můžete začít z místa posledního aktivovaného checkpointu – a ve finále se skrze enginové sekvence s půvabně namluvenými textovými dialogy posunout v příběhové části zase o kus vpřed. Co se týče zohlednění hodnoty vašeho života, tato je prezentována formou tří hvězdiček (v Klonoa: Door to Phantomile pro PSX to bylo šest) a něco málo (či více) počtem Continue, jež dostanete Klonoa 2: Lunatea’s Veil jako odměnu za sebrání specifických symbolů či kumulací jednoho sta získaných krystalů. Nejenom tímhle pravidlem nemůže Klonoa 2 nepřipomenout ježatého Sonica z konkurenčního Dreamcastu, ale upřímně řečeno, Klonoa 2 je při velice podobných herních mechanismech dobře o třídu lepší než náš modrý ježek, a hned řeknu v čem. Především v inteligentním navržení pohledu kamery, která vás jen opravdu zřídkakdy nechá na takových holičkách, jako tomu bylo v . Dále je Klonoa 2 i lépe hratelnější a tudíž i záživnější.
Co hlavní hrdina – Klonoa - umí? Běhat a skákat, jeho velkou a dobře známou devizou je možnost uchopení protivníků do rukou a jejich pozdější využití jako útočného projektilu proti dalším oponentům. Ale hlavně díky chycenému protivníkovi dokážete vyskočit do ještě větší výšky, což je tady ostatně klíčové a asi nejvíce používané. A nakonec nelze zapomenout na velká ušiska hlavní postavy, jež jí umožňují levitovat a udržet se chvíli ve vzduchu, což je také velice důležitá vlastnost.
Klonoa 2: Lunatea’s Veil De facto tak k vašemu postupu hrou využíváte toliko tři funkce. Směrový kříž či levý analog pro nasměrování pohybu, a dvě další tlačítka pro skok a přichycení blízko zevlujícího nepřítele. Tito se tady vyskytují v rozličných typech, což také determinuje vaši nutnou interakci s těmito nohsledy zla pro nutný postup dále. Jeden typ protivníka vám po jeho odchycení umožňuje např. vrtulníkový let, s druhým dokážete jako raketa proletět otvorem kdesi vysoko nad vaší hlavou (jen správně nasměrovat) nebo tady je takový, se kterým lze prorazit několik naštosovaných beden uzavírajících důležitý průchod.

Vedle klasických úrovní, kde si jenom tak hopsáte, čas od času vyřešíte nějaké to puzzle (hledání klíčů k zaklíčovaným dveřím, aktivace spínačů – a to i v nějakém časovém limitu apod.) a eventuelně porazíte některého z koncových bosů, se párkrát nadějete i hodně příjemného vylepšení této trochu monotónní herní koncepce. Tím se samozřejmě myslí naprosto skvělý sjezd vodního toku či zasněženého horského masívu, kde se vyhýbáte nepřátelům a Klonoa 2: Lunatea’s Veil překážkám - z čehož je můj dojem jednoznačně veskrze pozitivní (Namco tu opět zahanbuje Segu a jejich Sonica pro DC). V těchto lokacích nelze zastavit, jen zpomalit, ale uvedené schéma poskytuje vítaný adrenalinový prožitek. Kamerové záběry se přitom umně střídají, pohled zepředu vám např. dává lepší povědomí o vašich pronásledovatelích – velkých jakoby dravých rybách, kterým se musíte za pomoci směrového kříže vyhnout, apod. Obecně platí, že úrovně, které se vám hodně líbí, si můžete zopakovat (po dokončení hry nabízí menu inteligentní vstup do jakéhokoliv vybraného levelu, zatímco v průběhu dobrodružství se do žádané lokace musíte nejprve dopravit prstem po mapě), což se hodí i z hlediska možnosti doplnění počtu Continue. V tomto případě však danou úroveň musíte vždy dokončit!! A co tady dále vlastně hledáte? Hvězdičky. Pokud sesbíráte 6 kusů těchto symbolů v úrovni (pro rychlý pohled na vaše aktivity v tomto směru stačí tlačítko R1) získáte ikonu jakési loutky. Za osm loutek se otevře speciální (či chcete-li bonusová) pasáž, v případě 16 loutek pak druhá. Pokud v každé úrovni nasbíráte 150 krystalů, získáte jako Klonoa 2: Lunatea’s Veil bonus speciální obrázek do speciální galerie (celkem je jich 19). Ale to nejlepší nakonec. Pakliže vás mrzí, že v pozdějších herních etapách, jež jsou z pochopitelného důvodu delší a obtížnější, jste sami jako ten kůl v plotě, zkuste zapojit druhý ovladač do PS2 a stisknout na něm tlačítko Start – a voila!

Klonoa 2 nemá žádný významnější nedostatek, snad jen tolik, že už to tady víceméně všechno jednou bylo a že se s možnostmi hlavního hrdiny (přes jistou variabilitu využití interakce s nepřáteli) určitě dalo naložit ještě o dost lépe. Na PS2. Malou výhradu v tuto chvíli mám jen vůči místy hodně barvitému vyobrazení lokací, kde jste v souvislosti s kamerovým pohledem párkrát trochu dezorientovaní, pročež chvíli trvá, než pochopíte, co jak kterak.
Nicméně Klonoa 2 je dobrá plošinovka s příjemným hudebním doprovodem, která s postupně vzrůstající obtížností nabízí prima zábavu (byť poněkud jednotvárnou) a pár výborných nápadů (třeba motiv pronásledování a chytání vašeho soka) v 18 úrovních a za působivého grafického zpracování, jež rozhodně chytne malé i velké.

Klonoa 2: Lunatea’s Veil
Výrobce/Vydavatel Namco
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ne/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 366kB
Verdikt: Chytlavá plošinovka pro malé i velké v líbezné grafice a se stylovým hudebním zpracováním. Snad jen, že na PS2 bych čekal něco více komplexního i v tomto žánru.
Hodnocení: 70%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...Najdete na iDNES.cz