Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knights of the Cross - Křižácké tažení

  12:00aktualizováno  8. dubna 1:48
Naše historie je díky Husitským válkám úzce spjata s Křižáckými rytíři. Nemilé zkušenosti s nimi ovšem ve středověku neměli jen Češi, ale také Poláci. A právě o vpádu Křižáků do Polského království během patnáctého století vypraví tahová historická strategie Knights of The Cross, která vyjde co nevidět i v češtině.

Knights of the Cross - Křižáci

Strategické hry těžící z historických událostí se v poslední době objevují jako houby po dešti. Zanedlouho se navíc dočkáme dalšího přírůstku do této herní kategorie – titulu Knights of the Cross, nebo chcete-li Křižáci. Tento historický motiv je nám Čechům poměrně blízký, takže by se v naší zemičce mohla tato strategie dočkat většího ohlasu. Děj hry Křižáci je motivován románem polského spisovatele Henryka Sienkiewicze. Příběh se odehrává v 15. století, popisuje vpád Řádu německých rytířů do Polska a mapuje události před a po bitvě u Grunwaldu (r. 1410), jednoho z nejdůležitějších střetnutí v polské a německé historii. Jak už to tak ve strategických hrách bývá, hráči si mohou vybrat, za jakou stranu budou válčit, a ve jménu polského krále či velmistra Řádu plnit jednotlivé vojenské mise. Vzhledem k tomu, že už je nějakou dobu k dispozici i hratelné demo, rozhodli jsme se na tuto hru mrknout trochu pozorněji a podělit se s vámi o své poznatky.

Křižáci jsou strategií tahovou. Na počátku hry si můžete vybrat, zdali vám více vyhovuje klasický boj na kola trvající neomezenou dobu nebo na tahy s omezeným časem na přemýšlení. Oba principy si jsou ovšem dost podobné – ve svém kole můžete se svými vojáky pohybovat, pro zjednodušení lze ovládat i větší skupinu najednou (což je jinak běžné spíše v realtimovkách). Kromě přemísťování se mohou jednotliví chlapíci samozřejmě pustit do svých soupeřů. Při aktivaci jednotlivého vojáka se vám zobrazí jeho akční rádius, neboli vzdálenost, kterou může Knights of the Cross - Křižáci ve svém tahu urazit. Pokud stojí poblíž nepřítele, může do něj křísnout, střelci samozřejmě mohou své soky zasypávat šípy a další municí i z uctivé vzdálenosti – pokud jim v tom nebrání terén, hradby nebo jiná překážka. Každá strana konfliktu má své vlastní unikátní jednotky, které jsou samozřejmě postavené na historických reáliích. Vojáci se liší svým vybavením (ve hře je poměrně dost typů brnění a zbraní pro boj na blízko i na dálku), rychlostí a dalšími atributy; střelecké jednotky mají samozřejmě různý dostřel. Například kavalérie má větší akční rádius, ale je relativně zranitelná šípy a kopími, lukostřelci a vojáci s kuší mají výhodu na dálku, ale v boji na blízko obvykle nemají šanci. Kromě kopiníků, těžkooděnců, střelců, jízdy a dalších lidských vojáků jsou k dispozici i různé dobývací stroje, jako je katapult či balista. Jedině s jejich pomocí totiž můžete rozbít hradby nepřátelského hradu, což se sice zdá jako naprostá samozřejmost a logičnost, ale vzpomeňte, v kolika strategiích se o zboření hradeb mohou s velkým úspěchem pokusit i řadoví vojáci.

Bitvy jsou poměrně velkolepé a v lecčems i docela realistické, mají ale i několik neduhů. Jedním z nich je fakt, že voják napadený několika nepřáteli se s každým mydlí zvlášť a ani třeba při pátém střetu během jednoho kola nemá žádné viditelnější postihy – nelze tedy vlastně simulovat útok převahou. Zamrzí i pomalá chůze postaviček, kterou nelze urychlit a hra se tak zbytečně zdržuje. Je ale pravda, že se zatím jedná jen o demo a podle toho nelze soudit finální verzi. Strategie Křižáci je Knights of the Cross - Křižáci zpracována v poměrně slušné grafice, vojáci a budovy vypadají hezky, i když působí spíše jako modelové figurky a baráčky nežli jako živí chlapíci a skutečné domky. V plné verzi bychom se měli dočkat animované vody, létajících ptáků a podobných detailů, důležitou roli budou hrát i rozmary počasí. Ve hře vás čekají dvě kampaně (překvapivě za Poláky a Křižáky), které společně se samostatnými mapami přinášejí 49 polských a 53 německých scénářů. V rámci kampaní lze po každé vyhrané bitvě doplňovat svoji armádu před dalším střetem.

Vzhledem k tomu, že historie Evropských zemí je nám samozřejmě blízká, dá se očekávat, že by hra Křižáci mohla mít v naší zemi slušný úspěch. Přispět by k tomu měla i kompletní česká lokalizace a více než příznivá minimální konfigurace – procesor 233 MHz a 64 MB Ram. Strategie Křižáci by se měla pod křídly společnosti Cenega objevit v obchodech již velice brzy, ještě během dubna. Do té doby si můžete stáhnout a vyzkoušet hratelné demo nebo prohlédnout naší galerii screenshotů.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

OBRAZEM: V A Plague Tale zažijete opravdový středověk. Krysy, špínu a mor

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys...

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys jsou hlavními rekvizitami chystané...

Autor Sim City Wil Wright chystá po deseti letech novou hru

Proxi

Hra Proxi sice bude jen na mobilní telefony, ale její koncept vypadá opravdu zajímavě. Klasický rozměr budovatelské...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Najdete na iDNES.cz