Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Video odhalilo, proč DOOM vznikal osm let

  17:27aktualizováno  17:27
Interní rošády, komplikovaný vývoj i opakované restarty projektu vedly k nadstandardně dlouhé tvorbě čtvrtého DOOMu. Zdá se však, že výsledek stál za to. Průměrné hodnocení letos vydaného čtvrtého dílu se totiž pohybuje okolo 85 %.

Alternativní obal hry Doom | foto: id Software

Vývojáři ze společnosti id Software ohlásili DOOM v roce 2008, většina světa si však na oficiální ukázku počkala dalších sedm let. V mezičase unikly materiály ze zrušené verze, jejichž pravost však tvůrci tehdy nepotvrdili (podívejte se).

Zákulisí vývoje poodhalil teprve dokument DOOM Resurrected, který vznikl díky komunitním příspěvkům na serveru Patreon. O práci na hře tam hovoří někteří z předních vývojářů. A její vznik se neobešel bez zlé krve.

Po restartech totiž ze studia někteří lidé odešli a další firma propustila kvůli jejich neochotě přijmout nové směřování.

DOOM v prvních letech vznikal jen v malém týmu a práce na hře se tak příliš neposouvaly. Celá firma se na hru začala soustředit teprve po vydání hry Rage v roce 2011.

Právě tu ostatně uniklé záběry ze zrušené verze DOOMu připomínaly. Jenže Rage skončil jako komerční propadák a dost možná tím podobu DOOMu zachránil.

Zrušená verze interně označovaná jako DOOM 4 (1.0) více připomínala filmový zážitek. Kladla důraz na příběh, setkat se bylo možné s řadou postav a její prostřední bylo odlišné. Soustředila se na globální dopad démonické invaze na zem a roli nemluvného mariňáka tak upozaďovala.

Ve hře jste se pohybovali v postapokalyptických ulicích, dění bylo značně skriptované a před nepřáteli se mnohdy bylo třeba krýt. Řada protivníků navíc v úvodních fázích hry byla spíše variací na zombie.

Titul byl realističtější a značně se odkláněl od dědictví série. Vývojáři tak zpětně tvrdí, že projekt nepůsobil jako DOOM. Mezi lety 2011 a 2013 proto práce na hře dvakrát restartovali. Bylo třeba učinit krok zpět a zkoumat, co jsou základní prvky série.

DOOM
DOOM
DOOM

Restartovaný DOOM vydaný v roce 2016.

Nakonec se přiklonili k frenetické akci, ve které není třeba přebíjet a nevyužíváte opatrný postup či neustálé krytí se za objekty. Titul měl tempem připomínat první dva díly, vizuálně se pak inspiroval spíše v třetím DOOMu.

Při práci na finální verzi vývojáři téměř všechen předchozí obsah zahodili. Zůstala jen kostra systému, ze kterého vznikly brutální dokončovací údery zblízka (glorykills). Ta však nebyla zdaleka tak propracovaná a svižná, jak ji známe z vydané hry.

Za zmínku stojí také fakt, že nový DOOM tvůrci ukázali již na akci QuakeCon v září 2014. A ačkoliv promítání navštívily stovky lidí, záznam z ní nikdy neunikl. Veřejnost tak hru mohla posoudit poprvé v roce 2015.

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Restrukturalizace nepomohla, firma Telltale skončí

The Walking Dead: Season 2

Zrovna když jsme si mysleli, že se autoři geniálního herního seriálu Walking Dead dostali z nejhoršího, přichází smutná...

Další z rubriky

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...

Hit, nebo propadák? Nejznámější herní značky čeká nejistý podzim

Battlefield 5

Na podzim bývá obvykle na herním trhu rušno a letošek nebude výjimkou. Ale zatímco u her jako Red Dead Redemption 2...

KOMENTÁŘ: Na připravované hry čekáme čím dál déle. Mrzí to však někoho?

Red Dead Redemption 2

Kdo trochu sleduje aktuální situaci v herním průmyslu, musel si nutně všimnout, že čas potřebný k vývoji moderního...Najdete na iDNES.cz