Alternativní obal hry Doom | foto: id Software

Video odhalilo, proč DOOM vznikal osm let

  • 0
Interní rošády, komplikovaný vývoj i opakované restarty projektu vedly k nadstandardně dlouhé tvorbě čtvrtého DOOMu. Zdá se však, že výsledek stál za to. Průměrné hodnocení letos vydaného čtvrtého dílu se totiž pohybuje okolo 85 %.

Vývojáři ze společnosti id Software ohlásili DOOM v roce 2008, většina světa si však na oficiální ukázku počkala dalších sedm let. V mezičase unikly materiály ze zrušené verze, jejichž pravost však tvůrci tehdy nepotvrdili (podívejte se).

Zákulisí vývoje poodhalil teprve dokument DOOM Resurrected, který vznikl díky komunitním příspěvkům na serveru Patreon. O práci na hře tam hovoří někteří z předních vývojářů. A její vznik se neobešel bez zlé krve.

Po restartech totiž ze studia někteří lidé odešli a další firma propustila kvůli jejich neochotě přijmout nové směřování.

DOOM v prvních letech vznikal jen v malém týmu a práce na hře se tak příliš neposouvaly. Celá firma se na hru začala soustředit teprve po vydání hry Rage v roce 2011.

Právě tu ostatně uniklé záběry ze zrušené verze DOOMu připomínaly. Jenže Rage skončil jako komerční propadák a dost možná tím podobu DOOMu zachránil.

Zrušená verze interně označovaná jako DOOM 4 (1.0) více připomínala filmový zážitek. Kladla důraz na příběh, setkat se bylo možné s řadou postav a její prostřední bylo odlišné. Soustředila se na globální dopad démonické invaze na zem a roli nemluvného mariňáka tak upozaďovala.

Ve hře jste se pohybovali v postapokalyptických ulicích, dění bylo značně skriptované a před nepřáteli se mnohdy bylo třeba krýt. Řada protivníků navíc v úvodních fázích hry byla spíše variací na zombie.

Titul byl realističtější a značně se odkláněl od dědictví série. Vývojáři tak zpětně tvrdí, že projekt nepůsobil jako DOOM. Mezi lety 2011 a 2013 proto práce na hře dvakrát restartovali. Bylo třeba učinit krok zpět a zkoumat, co jsou základní prvky série.

DOOM
DOOM
DOOM

Restartovaný DOOM vydaný v roce 2016.

Nakonec se přiklonili k frenetické akci, ve které není třeba přebíjet a nevyužíváte opatrný postup či neustálé krytí se za objekty. Titul měl tempem připomínat první dva díly, vizuálně se pak inspiroval spíše v třetím DOOMu.

Při práci na finální verzi vývojáři téměř všechen předchozí obsah zahodili. Zůstala jen kostra systému, ze kterého vznikly brutální dokončovací údery zblízka (glorykills). Ta však nebyla zdaleka tak propracovaná a svižná, jak ji známe z vydané hry.

Za zmínku stojí také fakt, že nový DOOM tvůrci ukázali již na akci QuakeCon v září 2014. A ačkoliv promítání navštívily stovky lidí, záznam z ní nikdy neunikl. Veřejnost tak hru mohla posoudit poprvé v roce 2015.