Konzolím v Čechách kraluje PlayStation

  12:00aktualizováno  15. února 12:36
S obrovským odstupem kraluje trhu herních konzolí v České republice hrací skříňka PlayStation od Sony, která byla na evropský trh vypuštěna v roce 1995. Jejímu tempu zatím nestačí ani Pokémanií hnaný vpřed oblíbený handheld GameBoy Color od Nintenda, na druhou stranu se mezi trojici nejlepších nedostal PlayStation 2.

Starý dobrý PlayStation, herní konzole od Sony, která byla na evropský trh vypuštěna v roce 1995, je i nadále v Čechách nejhojněji se vyskytující herní platformou po PC. Potvrdil to vlastní průzkum BonusWebu z konce minulého týdne, podle nějž původní PlayStation vlastní 50-60 tisíc uživatelů. Druhý skončil handheld GameBoy Color od Nintenda s 15ti tisíci prodanými kusy, na třetím místě trůní stařičké Nintendo 64, čtvrtý je PlayStation 2 a pátá Sega Dreamcast.

Počet prodaných konzolí
na českém herním trhu
PlayStation 50-60 tisíc
GameBoy 15 tisíc
Nintendo 64 2.500
PlayStation 2 cca 800
Sega DreamCast cca 300-500

PlayStation byl v České republice první známější a významněji propagovanou konzolí nové generace. Je pochopitelné, že již při jeho uvedení na trh existovaly systémy v tomto oboru známějších firem, například 3DO, Sega Saturn (nebo ještě dříve Sega MegaDrive), Atari Jaguar či Nintendo SNES, avšak vynikající marketing ve všech koutech světa dokázal tyto platformy smést z pultů obchodů s počítačovými hrami a několik let na to je jak počtem svých zákazníků, tak počtem titulů vyvíjených pro svou herní platformu zastínit docela. Množství téměř šedesáti tisíc kusů prodaných v České republice, kde spousta pařanů těmto specializovaným herním mašinkám ještě nepřišla na chuť, hovoří jasně.

O úspěch druhého herního systému v pořadí - handheldu GameBoy Color od Nintenda - se nejvíce postarala právě probíhající Pokémanie, která do České republiky dorazila někdy v září a od té doby se zde prodalo asi třináct tisíc kusů, zatímco předtím bylo číslo někde kolem dvou tisícovek. „Ve druhé polovině loňského roku jsme prodali téměř čtrnáct tisíc her s pokémonní tématikou,“ řekl BonusWebu Josef Kantor, šéf firmy Conquest, která je oficiálním distributorem her a konzolí od Nintenda pro Českou republiku. To dokazuje, že největší vliv na odbyt těchto platforem má právě fenomén Pokémon rozpoutaný v českých luzích a hájích televizním seriálem běžícím každý víkend na TV Nova.

V loňském roce si posílil také další herní systém od Nintenda - platforma s označením Nintendo 64. Ani ta už však nestačí herním konzolím druhé generace a Nintendo si toho je vědomo a příští rok by mělo na evropský trh vypustit svého konkurenta PlayStationu 2 i Xboxu - Nintendo GameCube. V České republice však začal prodej slavit úspěchy až v loňském roce, kdy i na tuto konzoli dolehla touha hráčů po fantasy světě Pokémonu a s dvěma a půl tisíci prodanými kusy a s odřenýma ušima tak Nintendo 64 skončilo čtvrté.

Proč říkám s odřenýma ušima? Protože kdyby mělo Sony vyšší výrobní kapacity, mohla třetí příčku obsadit jejich nová konzole PlayStation 2, která se do České republiky dostala koncem listopadu v omezeném počtu několika set kusů a tudíž je u nás jen necelá tisícovka šťastných majitelů, která tuto novou herní platformu určenou mimo jiné i pro sledování DVD videa vlastní. Poptávka je přitom mnohem vyšší než nabídka a ačkoliv se v našem bazaru objevují inzeráty nabízející tuto konzoli za docela přijatelný peníz, není zvykem, že by byla v této chvíli běžně k dispozici. „K uspokojení poptávky po PlayStation 2 dojde nejdříve v průběhu měsíce března,“ shodují se vedoucí prodejen s počítačovými hrami a multimédii. Dá se však očekávat, že PlayStation 2 překoná Nintendo 64 hravě ještě v prvním čtvrtletí letošního roku, na GameBoy Color však mít nebude, neboť Pokémánie je u nás teprve v počátcích a podle našich odhadů se v letošním roce prodá minimálně dvojnásobné množství handheldů oproti loňskému roku.

Tím černým a tak trochu neprávem opomíjeným herním systémem je Sega Dreamcast. Někde se jí nedostává prostor vůbec, jinde (například u nás) jen v malé míře. Tomu odpovídá i množství prodaných kusů, které je někde mezi třemi a pěti stovkami (přesná čísla neexistují). Jak je to možné, když se na Dreamcastu objevuje spousta kvalitních her a konzole patří mezi modernější (na trh byla uvedena v roce 1999)? Je to prosté, je to jednoduché - Sega Dreamcast nemá v České republice doposud oficiálního distributora a pokud ji tedy seženete, tak jen od obchodníků, kteří ji přivezli ze zahraničních velkoobchodů. Je to sice smutné, ovšem změnit k lepšímu to můžete jen za předpokladu, že vládnete několika miliony, schopným marketingem, obrovskou odvahou konkurovat Sony (podobnou, jakou prokazuje Conquest), případně pak dobrou prodejní sítí a on-line shopem, nebo pokud jste Bohemia Interactive :o).

Pokud jde o další vývoj, dá se minimálně v letošním roce očekávat setrvalý stav. PlayStation si nejspíš své vůdčí postavení udrží, neboť jeho prodej ani přes příchod PS2 nijak výrazně neklesl. Posilovat bude GameBoy Color, redakční tip je někde na 50ti tisících prodaných kusech ke konci roku. Nahoru půjde i PlayStation 2 a z pozadí peletonu budou vůdčí trojici mávat Nintendo 64 a Sega Dreamcast. Útok Xboxu i Nintendo GameCube se dá totiž očekávat nejdříve v příštím roce.

Autor:


Témata: Sony

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

Herní milník klepe na dveře. Bude Red Dead Redemption 2 hrou generace?

Red Dead Redemption 2

Kovbojka Red Dead Redemption 2 od tvůrců série GTA vychází už za měsíc a vývojáři ze studia Rockstar Games konečně...

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...

OBRAZEM: Realita vs. hra ve špičkových závodech Forza Horizon 4

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do...

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do Velké Británie. Vývojář Chris Trentham,...

Jobs Contact
CNC brusič (25.000 - 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 KčNajdete na iDNES.cz