Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kreed - lapeni ve vesmírné pasti

  12:00aktualizováno  12:03
3D akcí není nikdy dost. Říkám to já, říká to Mondy a říká to i velký zástup příznivců tohoto herního žánru. Proto můžeme být všichni vespolek rádi, že se chystá další - tentokrát v Rusku. Co od ní čekat, to sice ještě není jisté, ale jako malá nápověda by mohl sloužit tento článek.

Kreed

Autorem dnes probíraného titulu je ruský tým Burut, o němž jsme toho v našich končinách ještě mnoho neslyšeli. Tato společnost vznikla teprve nedávno - roku 2000, takže zatím stihla vyprodukovat pouze jedinou věc - fantasy RPG jménem Heath: The Unchosen Path. To se prodávalo pouze v Rusku a sami autoři přiznávají, že si na něm hlavně vyzkoušeli nové postupy a získali kupu užitečných zkušeností. V současné době se v Burutu pracuje dvou projektech - na RPG GoldenLand a na 3D akci Kreed. A právě o druhém jmenovaném projektu se vám teď chystám poreferovat. Možná už vám to přijde jako fádní přístup, ale opět začnu příběhem. Abyste pochopili všechny souvislosti, musím to vzít trochu zeširoka a abyste se nenudili, zamíchám vám do toho i nějakou tu poetiku.

Je známým faktem, že už od pradávna lidstvo vzhlíželo ke hvězdám a přemýšlelo o tom, jsou-li ve vesmíru další inteligentní bytosti. Není se tedy čemu divit, že jednoho dne lidé konečně přišli na způsob, jak překonávat kosmické vzdálenosti, a začali objevovat život ve vesmíru. Obzvláště s jednou rasou si pozemšťané nepadli do oka - s ještěrkoidními Tiglaary, s kterými se rozpoutala válka na život a na smrt. Jediným způsobem, jak nad nimi zvítězit, se nakonec ukázaly genetické zásahy do těl žoldáků. Tito biologicky modifikovaní bojovníci pak dokázali hravě porazit nejen Tiglaary, ale i spoustu dalších agresorů. Jakmile však zmizela válečná hrozba, zůstali mutanti, kteří mezitím dostali přízvisko legionáři, Kreed bezprizorní, ovšem brzy se pro ně našlo nové využití. Každá vesmírná loď, která vyrážela do terénu, měla mezi svou posádkou alespoň jednoho či dva legionáře, kteří sloužili jako ochrana před případným nebezpečím. Stejně tomu bylo i na lodi Aspero, která uvízla v jakémsi záhadném vesmírném prostoru. Jak se brzy ukáže, nejsou tam zdaleka sami - podobných ztroskotanců je tam víc a ne všichni se mezi sebou snesou…

To je tedy story, která nás má uvést do světa Kreedu, jenž nás bude po celou dobu hraní obklopovat. Vy se vžijete do role legionáře na Asperu, který se musí nejen snažit pomoci přežít posádce lodi a pozabíjet tudíž všechny nepřátelské entity, ale nakonec se musíte střetnout i s civilizací, která zapříčinila vznik oné tajemné černé díry, a dozvědět se důvody, pro něž ji stvořila. Prostředí, v němž jste lapeni, je totiž dokonalým vězením - nikdo, kdo do něj vstoupí, z něj už nemůže ven. Jste tedy obklopeni atmosférou, kde stěžejním pocitem je beznaděj, protože všechna spojení se Zemí jsou přerušena, a jediným rozptýlením je eliminace všeho, co potkáte na chodbách.

Nepřátelé, kteří jsou pro vás připraveni, se pochopitelně budou rekrutovat nejen z lidí, ale i z příslušníků jiných civilizací. Navíc lidé, které tam potkáte, už vůbec nemusí vypadat jako ti lidé, které byste očekávali - dlouholetým (v některých případech až tisíciletým) pobytem ve vesmírné pasti došlo k jejich postupné mutaci, takže výsledný efekt už člověka připomíná jen někomu, kdo ho v té nechutné Kreed postavičce dlouho hledá. Každá rasa by přitom měla mít jiné způsoby chování a vám by se tak měl vyplatit individuální přístup k vraždění :-).

High-tech prostředí, v němž se bude všechno odehrávat, s sebou sice nese riziko monotónnosti, ale na druhou stranu mnohem víc záleží na designu úrovní a na náplni misí než na tom, jakou barvu budou mít chodby, kterými budete zřejmě procházet nejčastěji. Kreed by přitom neměl být klasickou pobíhací střílečkou, protože paleta jednotlivých misí/úrovní je docela pestrá: někdy je výhodnější taktizovat a kolem stráží se snažit raději nepozorovaně proklouznout, jindy slaví úspěch prostá řežba. Vybrat si můžete i to, zda chcete stanovený úkol plnit sám nebo s pomocí dalších spolupracovníků.

Poslední odstavec jako vždycky patří všemu ostatnímu, na co už nezbylo místo - takže multiplayer bude, grafické kvality si okoukněte z obrázků a na osobní zkušenost s Kreedem si ještě nějaký ten přesně neurčený čas budeme muset počkat.

Autor:


Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Polovina zisků Steamu pochází z pouhé stovky nejúspěšnějších her

Každoroční slevy na Steamu

Na Steamu je k dnešnímu dni více než 21 000 her. Většina peněz provozovatelům však plyne jen z hrstky nejúspěšnějších,...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Další uspěchané vydání? Sea of Thieves se potýká s mnoha problémy

Sea of Thieves

Multiplayerová pirátská akce Sea of Thieves je jednou z mála exkluzivit pro herní platformy od Microsoftu. O to víc...Najdete na iDNES.cz