Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Který levný procesor k Vánocům koupit?

  12:00aktualizováno  21. prosince 5:34
Chystáte se zakoupit nový procesor nebo rovnou celou sestavu? Připadají vám Pentia III a Athlony příliš drahé? Podívejte se s námi na procesory v dolní části cenového spektra a možná si pak lépe vyberete ten, který vám bude vyhovovat.

Vánoce jsou dobou, kdy si většina z nás tak nějak lépe odůvodní výdaje na výpočetní techniku. Pokud vás živí rodiče, jistě budou v nyní více přístupní vašim žádostem o modernizaci hardwaru, a pokud jste podnikatelé, je na čase zúročit vaše celoroční snažení a pořídit si něco, co potěší ducha a zároveň sníží daňový základ. V tomto článku se zaměřím na malou, leč velmi důležitou součást počítače – totiž procesor. A protože lze předpokládat, že většina z nás se při rozhodování o koupi zaměří na procesory s nejlepším poměrem cena/výkon, tedy tzv. „levné“ procesory, budu se věnovat právě jim.

Nejprve zjistíme, co z této kategorie vlastně dnes na trhu máme. Pohledem do ceníků firem prodávajících výpočetní techniku odhalíme tyto kandidáty: AMD K6-2, AMD Duron, Cyrix 6x86MX (MII), Cyrix MIII, Intel Pentium a Intel Celeron. Co jsou zač a jakou má perspektivu si je dnes kupovat? Podívejme se postupně na každého z nich.

Intel Pentium
Ano, ještě dnes nacházíme v cenících muzeální Pentium 233 MMX. Kdo by si ho mohl chtít koupit, za cenu, která je zhruba stejná jako u neskonale výkonnějšího K6-2 500? Zauvažovat by o tom mohl snad jen majitel staré základní desky s nějakým řekněme P75, do které už nic lepšího než zmíněné Pentium dát nelze (zjistíte pohledem do manuálu). Pokud spolknete ten nehorázný poměr cena/výkon výměnou za pohodlné prohození procesorů bez montáže nového motherboardu, prosím. Pro novější operační systémy (Windows 95 a výše) je však tento procesor i na jinak dobré počítačové sestavě z herního hlediska nepříliš použitelný.

Cyrix 6x86MX (MII)
Dnes prakticky nejlevnější procesor, který pořídíte pod 2000 Kč včetně DPH. Co k němu říci? Pro současné hry je absolutně nevhodný vzhledem k tomu, že výkon jeho jednotky pro práci s reálnými čísly (FPU) a jednotky MMX je velmi špatný – dokonce horší než u výše uvedeného Pentia 233. Výkon v celočíselných operacích je naopak vzhledem k ceně velmi dobrý. Procesory Cyrix prosluly drobnými nekompatibilitami s některými ovladači (Creative), programy a hrami. Hráčům a těm, kterým záleží na okamžité bezproblémovosti, nelze ke koupi doporučit.

Cyrix MIII
Firma Cyrix je momentálně ve vlastnictví taiwanské společnosti VIA Technologies, která soupeří s Intelem o pozici největšího výrobce čipsetů pro základní desky. Měsíc po akvizici Cyrixu zakoupila VIA i Centaur, procesorovou divizi firmy IDT, která proslula nepříliš úspěšným procesorem značky WinChip (prodával se i u nás), a dala tak najevo, že se hodlá v procesorovém byznysu náležitě angažovat. Jejím aktuálním produktem je Cyrix MIII, který si sice můžete koupit za cenu o něco málo vyšší než 2000 Kč, ale rozhodně to nedělejte. Ačkoli se dá z nominálních 500/550 MHz velmi dobře přetaktovat, jeho výkon je oproti níže uvedeným konkurentům velmi slabý, a to zejména u FPU. Stabilita podle různých zdrojů na Internetu také není nejlepší, takže – rozhodně nebrat!

AMD K6-2
První z kandidátů, který je schopen utáhnout požadavky současných 3D her, a je k mání za velmi dobrou cenu (kolem 3000,- včetně DPH za K6-2 500). O jeho koupi bych však přesto uvažoval pouze v případě, že máte základní desku Super 7 a nechcete ji měnit. Rozhodně nekupujte nic pomalejšího než pětistovkový model. Tento procesor je přesně na rozhraní mezi produkty zastaralými a nevýkonnými (viz výše) a moderními a výkonnými (viz níže). Dodnes poskytuje dobré služby v mnoha počítačích po celém světě, ale za velmi podobnou cenu už můžete mít nejnižší model Durona, který vám poskytne podstatně lepší výkon. Zajímá-li vás K6-2 více, najdete relevantní články o upgradu „kášestdvojkového“ systému zde (1. díl) a zde (2. díl).

Intel Celeron
Kdo vyžaduje bezproblémovou spolehlivost a slušný výkon, nechť sáhne po některém z Celeronů od frekvence 566 výše. Ačkoli jsou dražší než Durony (vlastně z našeho přehledu nejdražší), zachovávají si půvab mj. i jednoduchou přetaktovatelností – modely 533, 566 a 600 jsou známy tím, že pokud změníte hodnotu jejich FSB z 66 na 100, což lze na dobré základní desce provést z BIOSu, získáte ve většině případů spolehlivě běžící procesory s frekvencemi 800, 850 a 900 MHz. K tomu je třeba přičíst zaručenou kompatibilitu se vším softwarem – ať se nám to líbí nebo ne, Intel je stále tím, kdo zde určuje význam slova kompatibilita. Vzhledem k tomu, jak se Intel chystá v souvislosti Pentiem 4 protěžovat instrukce SSE2, může také v budoucnu hrát nezanedbatelnou roli přítomnost instrukcí SSE v Celeronech. Posledním argumentem v souboji s jeho největším konkurentem Duronem je pak nižší cena základních desek a jejich větší vyladěnost. O nejnovějším Celeronu 766 se dočtete zde.

AMD Duron
A nakonec hit letošního roku, který jde po krku právě Celeronu a jeho tažení je velmi úspěšné. Duron na stejné frekvenci překonává Celeron o něco málo v celočíselných i reálných výpočtech a přitom je skoro o polovinu levnější! Jeho nevýhodou je to, že teprve nyní přichází na trh druhá generace dobrých základních desek, které už nemají mouchy generace první, ale jsou poměrně drahé. Další malou nevýhodou je nutnost kvalitního napájecího zdroje s výkonem alespoň 250 W a dobré chlazení, zvláště chcete-li se pokoušet o přetaktování. Durony nejsou tak odolné jako Celerony – bez adekvátního chlazení se mohou rychle spálit a při montáži chladiče je snadné je mechanicky poškodit. Duron lze poměrně dobře a vysoko přetaktovat, ale ne tak snadno jako Celeron – u Duronu je nutné provést malou hardwarovou úpravičku. Stručně řečeno: koupě Duronu může přinést sladkou odměnu v podobě vysokého výkonu, ale za jistých okolností také rozčarování. Doporučuji zkušenějším uživatelům, kteří se nebojí laborovat s ovladači a hardwarovými nastaveními. Optimální z hlediska přetaktování jsou modely 700 a 750. Podrobnější porovnání Duronů s Celerony najdete zde a informace o nejnovějším Duronu 800 zde.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...Najdete na iDNES.cz