Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Květen a hry v Čechách - bude sucho?

  12:01aktualizováno  3:10
V březnu jsme říkali: březen, za compy vlezem. V dubnu jsme navázali: duben, ještě tam budem. A co v květnu? Bude se říkat ""květen, pořád tam budem"", nebo ""květen, radši ven půjdem""? Jaké tituly se v Máji objeví v nabídce herních obchodů v České republice a co si o nich myslíme my?

Cossacks: European Wars

Poslední souhrn her, které se na pultech prodejen s počítačovými hrami v České republice objeví v průběhu následujícího měsíce, jsem uváděl příslovím: „březen, za compy vlezem, duben, ještě tam budem“. Nyní bych na to mohl plynule navázat dovětkem charakterizujícím počet áčkových titulů plánovaných na tento měsíc a charakteristika by končila: „květen, radši ven půjdem“. Zase tolik her jako v předchozích měsících a zejména březnu, na které bychom se museli nějak zvlášť těšit, totiž nevyjde, pojďme to vzít tedy z gruntu.

Cossacks: European Wars - CDV
Mezi nejočekávanější tituly měsíce května patří bezesporu realtimeová strategie Cossakcs: European Wars od německé firmy CDV, která má mimo jiné na svědomí také další úspěšnou strategii Sudden Strike. Cossacks se snaží mapovat konflikty sedmnáctého a osmnáctého století odehrávající se v Evropě a koloniálních teritoriích, přičemž se zde objevuje šestnáct národností, za něž můžete buď přímo hrát, nebo se s nimi v některém scénáři utkat. Hra samozřejmě nabízí propracované kampaně pro multiplayer i singleplayer.

Cossacks: European Wars

Vzhledem k tomu, že ve světě již hra vyšla a u nás brzdí její vydání jen lokalizace obsáhlého manuálu (že bychom se v Čechách konečně dočkali pořádného manuálu a nikoliv pouze maximálně dvaatřicetistránkového sešitku?) jsme již stihli na hru připravit recenzi a můžeme vám říct, že Cossakcs: European Wars opravdu stojí za to. Hra u nás dostala hodnocení 86% a verdikt: “Technicky dokonalá historická RTS, která je díky své obtížnosti a rozsáhlosti určena spíše pro zkušenější příznivce tohoto žánru.” O tom, nakolik toto tvrzení odráží váš názor na hru, se můžete přesvědčit sami, k dispozici je jak hratelné demo, tak i spousta screenshotů.

Distribuci v České republice má na svědomí Dynamic Systems, hra se bude prodávat s českým manuálem od příštího týdne a na GameStore.cz ji prodáváme za báječných 1399,- Kč.

Gangsters 2: Vendetta - Eidos
Netradiční strategie z prostředí neúprosných mafiánů Gansters si získala oblibu milionů hráčů po celém světě, a tak se nemůžeme divit tomu, že bylo vydání druhého dílu s podtitulem Vendetta tolik očekáváno a to i přesto, že hra vypadá podobně jako její první díl. Samozřejmě je zde řada rozdílů vyplývajících zejména z časového posunu vydání druhého dílu oproti prvnímu, Gangsters 2: Vendetta jde tedy zejména o technické zpracování, kde za vše mluví fakt, že Gangsters 2: Vendetta běží na úplně novém enginu, změnilo se ovládání a pochopitelně i příběh, grafika a zvuky.

Děj hry je zasazen do dob prohibice do fiktivního státu Temperance a vy budete postaveni do role Joeye Banea, který se právě vrátil do svého rodného města. Snaží se zvyknout si na běžný civilní život poté, co mu skončila vojenská služba za mořem, ale plány na pokojný život mu zničí vražda jeho otce. Ten se snažil přivydělat si pálením zakázaného alkoholu. Nebyli to ale strážci zákona, kteří ukončili jeho život, ale mafie, které svou pálenkou přebíral část obchodů. Joey Bane se tedy vydává po stopách vrahů a v patách mu kráčí smrt.

Opět bude vaším hlavním úkolem vybudovat "famílii", ve které nesmí kromě řadových členů chybět ani specialisté jako kasaři, žháři, falešní hráči či nájemní vrazi. S nimi se potom pokusíte získat nadvládu nad městem a zničit Kmotra.

Evil Islands - UbiSoft
A když už jsme u těch strategií, zapomenout bychom neměli ani na další zajímavý počin z Ruska - Evil Islands od Nival Interactive, tedy hry, která spolu s Warcraftem 3 od Blizzardu patří do škatulky nadepsané Role-Playing-Strategy (RPS), což je poměrně nový a herně zatím nepříliš početně obsazený žánr. Evil Islands Evil Islands nejsou špatnou hrou, čekalo se od ní však mnohem více a to ani ne tolik do technického zpracování, které se povedlo na výbornou, jak ostatně dokazují i spousty ze hry vypuštěných screenshotů. Více jsme však čekali od hratelnosti samotné.

Do hry vás uvede jednoduchý příběh a pěkně zpracované intro, v němž jste seznámeni s hlavním hrdinou, který se právě probouzí do nového dne. Neví, kde je, neví, jak se jmenuje a neví, co by měl dělat dál. Docela zajímavá pointa, co říkáte, nicméně faktem zůstává, že dává opravdu široký prostor jak tvůrcům při dalším budování neskutečně rozsáhlého světa, tak hráčům při jeho procházení, plnění nejrůznějších úkolů a vypracovávání své postavy.

Všechno zní pěkně a pěkné by i bylo, kdyby dojem nekazila hratelnost, konkrétně rychlost vaší postavy a způsob povyšování jejích vlastností. Na přebíhání mezi třemi ostrovy v Evil Islands totiž můžete rychle zapomenout, vaše postavička nemá nijak zvlášť hodně staminy a tudíž se rychle zadýchá. Navíc je stamina potřebná ke kouzlení, což vám také nijak nepřidá, zvláště když víte, že neprátelé jsou mnohem silnější než vy a je tudíž těžké je porazit. Prostě mohlo to být lepší, i přesto si však Evil Islands zaslouží patřit mezi nejočekávanější hry května, o čemž se můžete přesvědčit v naší recenzi. Hra vychází s českým manuálem.

S klasickým výběrem celých vět při rozhovorech se v dnešních adventurách téměř nesetkáme

The Longest Journey - Funcom
Není možná. Po více než roce od vydání téhle vynikající adventury se hra s českým manuálem a zejména českými titulky objeví také v nabídce kamenných i virtuálních obchodů v České republice. Její přichod mezi české pařanstvo provázela řada problémů - nejprve ji sem nechtěl nikdo dovézt, pak jsme vyhlásili akci pařani sobě s tím, že hru dovezeme sami a hle, hnedle se u Funcomu začali o práva rvát Hype Entertainment a Bohemia Interactive. Druhá jmenovaná společnost nakonec vyhrála, v říjnu podepsala s Funcomem smlouvu, dostala lokalizační kit, do ní Mrazík spolu s Top Games vložili češtinu, na které pracovalo několik lidí, pak byla tato verze podrobena korekturám, betatestingu a nyní se jí konečně dočkáme v obchodech za cenu nižší než 1000,- Kč, což je na druhou stranu po všech těch útrapách zpráva jistě příjemná.

The Longest Journey je kvalitní a výjimečnou klasickou adventurou, o čemž svědčí také fakt, že čtenáři a recenzenti většiny herních magazínů na světě zvolili tento titul nejlepší hrou loňského roku ve svém žánru a to i na úkor opěvovaného Escape from Monkey Island, který měl nesrovnatelně lepší startovní pozici. Možná za to může náhoda, možná April Ryan, hlavní hrdinka, která je však jen obyčejnou mladou ženou, která se do Benátek v NewPortu přistěhovala kvůli studiím na místní Umělecké fakultě. Tržište v Marcurii. V kleci můžete vidět zatím ještě uvězněného mluvícího ptáka Ptáka No, zas až tak obyčejná není, má totiž hrůzostrašné sny o chaosu, který na zemi nastane poté, co se ztratí rovnováha mezi herními světy Starkem a Arcadií. No a vy máte za úkol se do April Ryano vžít a těchto snů ji zbavit.

Komplexní, rozvětvený a neuvěřitelně složitý, ke všemu ještě zcela netradičně zasazený do dvou zdánlivě neslučitelných prostředí - fantasy a sci-fi, je příběh The Longest Journey a stejně taková je i na čtyřech stříbrných plackách roztahující se hra - mistrný to počin norských autorů, který by u vás doma rozhodně neměl chybět.

Dodatek z 4. května, 15:00: právě k nám dorazil email z Bohemia Interactive s nepříliš pozitivní zprávou o tom, že vydání hry bylo opět odloženo. Doufejme jen, že se této adventurní božárny dočkáme alespoň v červnu.

Tropico - Take 2 Interactive
Já vím, vím že už těch strategií bylo v tomto článku dost, ale nebojte, bude hůř, tak se hoďte do klidu, pohodlně se usaďte do svých křesel, připravte si svůj oblíbený nápoj, vhoďte do něj brčko, sklenici ozdobte paraplíčkem a začněte pomalu pít drink lahodné chuti, který vám pomalu, ale jistě navnadí na Tropico, budovatelskou strategii ideálně zapadající do tohoto počasí. Ve hře se totiž stanete svrchovaným vládcem malého ostrůvku kdesi v Karibiku a vaším úkolem je vyvést svůj národ z chudoby, občanských nepokojů a soubojů. Tropico

Hru Tropico, která již v zámoří spatřila světlo světa a momentálně má jednu její kopii ve svých recenzentských spárech Niki, má na svědomá PoTop Software, autoři legendárních SimCity, od nichž se však bude Tropico lišit zejména tím, že nebudujete své město a nemáte plnou hlavu toho, aby vše co postavíte fungovalo tak jak má a udrželo přirozenou rovnováhu, ale zejména se snažíte vytvořit si pomocí všech dostupných prostředků takové podmínky, abyste získali co největší sumu peněz a přitom se udrželi u moci.

Nijak zvláště snadné to však mít nebudete, stejně jako v běžném životě ani v Tropicu nevidí lidé rádi, když se někdo obohacuje na jejich účet a to i přesto, že jde o jejich panovníka, kterého uznávají jako autoritu. Prostě přísný diktátor ten těžkej život má. :o)

Stunt GP - Virgin Interactive
Pamatujete si na legendární závodní gamesku Re-volt od Acclaimu, simulátor autíček na dálkové ovládání? Jistě ano, vždyť Re-volt slavil mezi hráči po celém světě velký úspěch a jedna kopie se válí i v mé rozsáhlé sbírce počítačových her. Lidé z Team 17 si úspěchu podobně zaměřené hry nemohli nevšimnout a jak už to tak v herní branži bývá, rozhodli se vytvořit jí konkurenci v podobě Stunt GP, Stunt GP dalších příjemných a graficky velmi pěkně ztvárněných závodů autíček na dálkové ovládání, které navíc oplývají mnoha působivými akrobatickými prvky.

Trošičku se nyní jistě rozsvítilo těm, kteří si všimli názvu hry a zároveň pamatují starou dobrou gamesku Stunts, automobilový simulátor z počátku devadesátých let minulého tisíciletí :o), který se vešel na jednu obyčejnou 1,44 MB velkou disketu a ukrýval v sobě stovky hodin čiré zábavy při prohánění se na nejrůznějších okruzích, které jste si navíc mohli sami vytvářet podle libosti a následně se na nich v jednom z několika různých typů automobilů (klasickým auteom počínaje a formulí konče) prohánět. Stunt GP jsou Stunts trošičku podobné a to v tratích, kde se nezřídkakdy objeví loopingy, tunely, odrazové můstky, nakloněné roviny a nejrůznější překážky, tedy prvky, které jsem s oblibou ve starých dobrých Stunts používal já i řada mých známých a spolužáků, s nimiž jsme pravidelně pořádali nejrůznější sportovní klání a zároveň si vyměňovali jednotlivé okruhy.

No ale zpět ke Stunt GP. Jejich pozitivem je opět fakt, že jde o titul relaxační, u nějž nemusíte nic nastavovat, nijak přemýšlet, prostě se jen chopíte ovladače a navigujete své auto tak, abyste projížděli okruhy co nejrychleji a poráželi své soupeře o sto šest.Ve hře navíc můžete hrát několik různých modů a také sbírat body související s počtem a kvalitou nejrůznějších akrobatických prvků, které během své jízdy absolvujete. Ostatně chcete-li se o hře dozvědět více, přečtěte si naši recenzi.

Outlive

Outlive - Take 2 Interactive
Strategie dnešní výčet nejočekávanějších herních titulů měsíce května začaly, strategie jej také ukončí, konkrétně to bude Outlive, výborná realtimeová strategie ve stylu starých dobrých legendárních StarCraftů.

Většina zdrojů na Zemi je vyčerpána, planeta je přelidněná a lidstvo se řítí do záhuby. Představitelé nejsilnějších států zakládají Světovou radu, která se má pokusit o odvrácení hrozící katastrofy. Proti nim však nestojí jen špatná hospodářská situace, ale také mocné skupiny využívající k prosazení svých cílů vojenské metody. I přesto se však Světová rada rozhodne k radikálnímu kroku - k založení kolonie na jednom z měsíců Saturnu. Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám je však nutno vytvořit speciální posádku a v tajných laboratořích se naplno rozbíhají práce na technicky dokonalých robotech i geneticky upravených jedincích. V té chvíli přichází útok Armády svobody, nejsilnější teroristické organizace. Taková je zápletka hry, která nabízí hutnou zábavu jak ve hře jednoho hráče, tak i v multiplayeru.

Outlive se prostě povedla a to jak po stránce hratelností, tak i po té technické. Rozmanité budovy, jednotky a lokace, přehledná a nadprůměrná grafika, vysoké rozlišení, nízké hardwarové nároky, tím vším se může Outlive pochlubit. Další přednosti hry najdete v naší recenzi. Conflict Zone

A jaké další hry v květnu očekáváme?

 • Industry Giants - JoWood
 • Anachronox - Eidos
 • Settlers - UbiSoft
 • Dragonriders: Chronicles of Pern - UbiSoft
 • Conflict Zone: Peacemakers - UbiSoft
 • Toxic Bunny - Musketeer
 • Shogun: The Mongol Invasion (datadisk) - EA
 • Might and Magic VIII - 3DO - kompletně v češtině
 • LeadFoot - Take 2 Interactive
 • Merchant Prince 2 - Take 2 Interactive
 • Star Trek: Elite Force exp. (datadisk) - Activision

 • Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Další z rubriky

  Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

  House Flipper

  House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

  Nathan Fillion natočil krátký film na motivy Uncharted. A je skvělý

  Nathan Fillion jako Nathan Drake

  Populární herec Nathan Fillion si zahrál v patnáctiminutovém fanouškovském filmu na motivy série videoher Uncharted....

  Phantom Doctrine vypadá jako X-COM z doby studené války

  Phantom Doctrine

  Tahová strategie Phantom Doctrine zaujme především zasazením do doby studené války a orientací na plíživý postup. Jinak...

  Škoda Rapid 1.2 TSI...
  Škoda Rapid 1.2 TSI...

  r.v. 2015, naj. 71 825 km, benzín
  218 000 Kč (s DPH)  Najdete na iDNES.cz