Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kwari - reálné peníze za střílení virtuálních hráčů

  0:01aktualizováno  0:01
Jste dobří ve střílečkách? Pak máte velkou šanci si pěkně přivydělat tím, co vás baví. I když ne tak docela - hra je včerejší.
50

Kwari

Platforma: PC
Výrobce: Kwari

  • pro šikuly možnost vydělat si
  • boj o jackpot
  • zastaralé zpracování i principy
  • špatná hratelnost
  • mizerné míření a lagování

Potenciálně návykový koncept je zmařen velice špatným provedením, od technické až po hratelnostní stránku.

Herní karta
Kwari

Kwari

Kwari (PC)Kdo by nechtěl vydělávat tím, co ho baví a o čem si myslí, že to skutečně umí? Profesionální hráči fotbalu, politici či autoři BonusWebu. Ti všichni dostávají za praktikování svého koníčku zaplaceno (někteří více, jiní méně). Ale takové štěstí už z logiky věci nemůže mít každý. Málokdo je tak talentovaný a ochotný trénovat jako špičkový fotbalista, jen málo lidí má tak ohebnou páteř (nebo ji dokonce vůbec nemá) jako politik beroucí ke všemu ještě úplatky a jen opravdové minimum lidí je tak literárně schopných, aby mohli rozšířit řady redakce BonusWebu ;-). Ovšem naděje umírá poslední a určitým dokladem toho, že i sny jsou splnitelné, je Kwari – projekt, který zřejmě neznáte. Zjednodušeně řečeno jde o kousek umožňující všem fandům akčních stříleček začít si svým koníčkem vydělávat.

"Získané body hra ale rychle ztrácí po zjištění, že si těžko zahrajete, aniž byste konto tvůrců nezatížili nějakou tou, byť malou sumičkou."

Kwari (PC)Takže pokud jsem opravdu dobrý hráč a na konci bitev v kdejaké střílečce končím pravidelně na prvním místě, budu mít o živobytí postaráno, ptáte se? Možná ano, možná ne – to se uvidí. Ono totiž kromě skutečných schopnosti záleží v Kwari také trochu na štěstí. V případě, že se oba potřebné faktory sejdou, je zde určitá naděje na to, že byste si hraním mohli přijít na příjemný vedlejší, nebo i hlavní příjem – to podle toho, zda u hry budete trávit půl dne, nebo rovnou den celý. Nedivte se, někdy to bývá těžší šichta než kutat v dole. Toliko malé upozornění, že nic není tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Takže než necháte školy, nebo řeknete šéfovi, co si o něm opravdu myslíte, buďte varováni: jednak jsou pracně vystřílené peníze často hodně rychle pryč, jednak přichází Kwari v tak nevábném, zastaralém a místy nepřátelském hávu, že to s tou zábavou zase není tak žhavé.

VIDEO

Kwari (PC)Každého hráče jistě potěší, že Kwari lze z internetových stránek výrobce stáhnout zcela zdarma. Získané body hra ale rychle ztrácí po zjištění, že si těžko zahrajete, aniž byste konto tvůrců nezatížili nějakou tou, byť malou sumičkou. Na homepage se registrujete a pomocí kreditní karty si pořídíte pár tisíc jednotek místní měny, která se vám uloží na konto, tzv. Bank Roll. Peníze přitom zpočátku potřebujete pouze na nákup munice.

Autoři jsou velkorysí: za zhruba pět dolarů vám dají nějakých pět tisíc patron. Každá z desítky ve hře dostupných zbraní spotřebovává munici jiným tempem. Pistole potřebuje na jeden výstřel pouze jednu jednotku, raketomet rovnou osm. Jako by tady chtěl někdo trochu neférově vydělat, jsou zbraně hodně nepřesné a na zacházení s nimi si budete muset pěkně dlouho zvykat. Co čert nechtěl, nemá každý rovné podmínky – někdy jsou vidět dráhy letu projektilů, někdy ne. Síťový kód je navíc tak neoptimalizovaný, že se nepříjemnému lagování prostě nevyhnete.

Kwari (PC)Pouze za munici platíte u vývojářů, ostatní transfery, tedy zisky a ztráty, se řeší už mezi hráči samými. To znamená, že když se vám podaří zranit nepřítele, berete mu z jeho konta s každou úspěšnou trefou určitý obnos. Pokud vás raketou rozporcuje protivník, jdou jednotky z vašeho konta na jeho. Tvůrci počítali s tím, že jakmile se někdo dostane pořádně do hry, mohl by ztratit soudnost a omylem prohrát celou výplatu (v případě, že si ji předtím uložil na Bank Roll). Proto je tu ještě jedno konto určené přímo pro hru. Tam si vložíte přesně tolik, o kolik jste ochotni maximálně přijít (každý samozřejmě doufá, že především vydělá).

Jak moc a jak rychle se obnos na vašem kontě mění, to záleží hlavně na schopnostech a také míře rizika, jaká je u toho kterého zápasu předepsána. Zvolíte-li hru pro začátečníky, je jeden dílek života hoden jednoho centu. Podařilo se vám ubrat nepříteli padesát životů, zatímco on se do vás trefil jen za dvacet? Skvělé, třicet centů putuje na vaše konto! Aby se zajistilo, že bude o co hrát, požaduje Kwari od každého hráče určitý minimální vklad. Pro začátečnické arény jsou to zhruba dva dolary. Jakmile vám peníze dojdou, ze hry odcházíte (pokud si pomocí klávesové zkratky nepřehodíte něco z Bank Roll na herní konto). Posledním obnosem, který hraje ve zdejší ekonomice roli, jsou ceny, jež zaplatíte například za lékárničky či zbraně ve chvíli, kdy je seberete. Na rozdíl od jiných her se tak nevyplatí sbírat kvéry, které nepotřebujete.

Kwari (PC)Peníze, které do hry natečou prostřednictvím těchto posbíraných věcí, putují do tzv. jackpotu, stejně jako protihodnota životní energie, kterou hráči ztratí nezávisle na soupeřích, to znamená například působením různých pastí. Když se projdete skrz stacionární plamenomet, ztratíte padesát bodíků energie a tím i padesát centů, jež jdou rovněž do jackpotu. O to více byste se tento měli snažit vyhrát. Jak na to? Důležitým faktorem je tady speciální koule, která přijde do hry několik minut po začátku. Je viditelná skrz zdi a vyhrává tvrdý metal, takže ji skutečně nepřehlédnete. Cílem je mít tuto kouli v držení co nejdelší dobu. Hráč, jemuž se to poštěstí, dostane polovinu jackpotu. Druhou půlku získá ten, kdo má kouli u sebe ve chvíli oficiálního ukončení hry. Zvládnete-li obojí, berete vše.

Právě jackpot je možná tím nejvýraznějším prostředkem, jak v Kwari „zbohatnout“. V začátečnických kolech se jeho hodnota pohybuje od pěti do deseti dolarů, což už je slušné.Kwari (PC) Je tu ale ještě několik dalších druhů jackpotů, jež jsou dotovány výrobcem. Jedná se o měděný, stříbrný a zlatý jackpot. K nim se dostanete pouze tak, že v průběhu své kariéry sbíráte různé klíče, jež se vyskytují v náhodně generovaných krabicích. Čím více je jackpot dotovaný, tím více a cennějších klíčů musíte získat. Zatímco měděná výhra je jen pár dolarů, zlatý jackpot by vám přinesl dvacet tisíc dolarů. Jistě není třeba připomínat, že to je hodně velká náhoda a loterie. Jste-li s výhrou spokojeni, stačí si herní měnu z Bank Roll převést zpátky na reálné konto, za což zaplatíte poplatek dolar a půl.

Jak vidno, výherní systém Kwari je nesmírně promyšlený a opravdu lákavý. Jako by snad ani nebylo možné prohrát. To pochopitelně možné je, ale skutečně se dá i nějaký ten dolar získat. Chce to ale jít do zápasů s větším rizikem, kde se hraje o velké částky. Osobně jsem v takových případech byl tak rozklepaný, že se mé konto pouze ztenčovalo. Hrajete-li o centy, počítejte s tím, že se všelijak přelévají, takže příliš nevyděláte ani neproděláte (příjemným bonusem jsou zmíněné jackpoty).

Kwari (PC)To by bylo celé moc hezké, má to ale velký háček. Hra sama je hodně nepovedená. Grafika je hrozivě zastaralá, animace tragikomické, design úrovní přinejmenším nepovedený, zvukové efekty nepovedené, chování zbraní nepropracované a snad záměrně odlišné od žánrového standardu. Nevyladěný síťový kód, který často znemožňuje míření, je potom ve hře, v níž platíte za každý výstřel, neomluvitelný.

Je to velká škoda, protože myšlenka v pozadí hry má návykový potenciál. Čert vem grafiku – kdyby někdo něco podobného udělal na nějakém ze starších enginů Quaka či Unrealu, byla by zaručena přinejmenším funkčnost a zábavnost. S šikovností a štěstím sice ve Kwari vydělat lze, ale není to sranda. A o tu přeci šlo.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 264 čtenářůNejčtenější

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Další z rubriky

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.