Lara Croft and the Temple of Osiris

Lara Croft and the Temple of Osiris | foto: CD

RECENZE: Nová Lara Croft vyniká drancováním hrobek až ve čtyřech

  • 1
Nejznámější archeoložka světa se vrací v izometrické podobě a se třemi kamarády, které přizvala k vykrádání hrobek.
75

Lara Croft and the Temple of Osiris

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: Crystal Dynamics

  • Výborná kooperativní zábava až pro 4 hráče
  • Akce i hlavolamy
  • Atraktivní prostředí
  • Fajn ovládání
  • Tuctový příběh
  • Pro jednoho hráče to není taková zábava
  • Krátké

Další izometrické dobrodružství Lary boduje na celé čáře v případě, že si k hraní přizvete kamarády.

Herní karta

Kolty má proklatě nízko, culík pevně utažený a šortky velmi těsné. Laru Croft z akční dobrodružné série Tomb Raider netřeba představovat. Jenže nejde o jediné hry, ve kterých se tato sličná virtuální kráska objevila. Už v roce 2010 se představila v silné formě v izometrickém akčním titulu Lara Croft and the Guardian of Light, který neopomněl ani hopsačkové pasáže, hlavolamy a nově přinesl kooperativní hru pro dva.

Vzhůru do Egypta

Lara Croft and the Temple of Osiris je přímé pokračování, které hraje na stejnou notu, ale k tomu zdvojnásobuje maximální možný počet hráčů na čtyři a přenáší izometrickou akci na generace nové konzole. Zároveň se dění z mayských ruin a chrámů přesunuje do Egypta, asi nejznámějšího prostředí série. A ani jedno není krokem vedle. Prostředí je atraktivní a k sérii sedne asi jako k Laře její sexy šortky.

Lara Croft and the Temple of Osiris

Lara se vydává do Egypta se svým sokem, horkokrevným archeologem Carterem Bellem. Brzy společně probouzejí k životu pradávného a ne zrovna dobře naladěného boha Seta, který je prokleje a rozhodne se přinést zkázu na tento svět.

Ten hlas jsme již někde slyšeli

O dabing Lary Croft se v jejím nejnovějším dobrodružství nepostarala sexy Britka Camilla Luddington, která je hlasem archeoložky z loňského restartu Tomb Raidera. V Lara Croft and the Temple of Osiris nadabovala hlavní hrdinku Keeley Hawesová. Její britský přízvuk jste mohli slyšet už v Lara Croft and The Guardian of Light nebo v Tomb Raider Legend, Anniversary či Underworld.

Jenže dvojice vykradačů hrobek kromě nakrknutého boha probudí k životu i jeho sestru Isis a synovce Horuse, kteří chtějí probudit Osirise, dalšího padlého egyptského boha. Ten je Setovým bratrem, Horusovým otcem a bratrem Isis. To víte, ve starověkém Egyptě se s tím moc nepárali. Příběh je jinak jedno velké klišé, které slouží k tomu, abyste mohli sbírat Osirisovu zbroj, díky jejíž síle se po zkompletování můžete postavit Setovi jako finálnímu bossovi. Přesně tak, příběh je vážně nuda.

Osvědčená metoda ovládání

Hratelnost je však rozhodně lepší a celá hra odsýpá jako písečné hodiny. Akce střídá akci. Ovládání padne ihned do ruky, protože využívá klasickou ovládací metodu pro daný žánr, a to dvojici analogových páček, z nichž jedna slouží k pohybu a druhá k míření.

Lara Croft and the Temple of Osiris

Všechny ty obří brouky, krokodýlí muže a bohy všech různých velikostí a tvarů tak můžete poslat zpátky na onen svět i za chůze. A to platí i pro bossy, kteří jsou vážně styloví. Kdyby Lara nebyla archeoložkou, jistě by to zkusila jako akrobatka u cirkusu, protože kromě hbitých úskoků a šplhání po římsách je také expertkou v skákání přes propasti i šplhání po vystřelovacím laně.

Osamělý vlk dříve pojde

Pokud se rozhodnete hrát sami, budete si vše obstarávat vy včetně střelby z magické hole, které otevírá magií znepřístupněná místa a aktivuje čarovné mechanismy. Upozorňujeme však, že jde o tu méně zábavnou formu, jak hru projít.

Lara Croft and the Temple of Osiris

Ve dvou nebo ve čtyřech se to lépe táhne. V tom případě se ti, kdo si zvolí Laru, nebo Cartera, chopí pistolí a vystřelovacího lana, zatímco hráči ovládající egyptské bohy budou pálit z magické hole a využívat jejích schopností.

Skupinová zábava

Kooperace totiž přináší ty nejzábavnější části hry, jako když Lara vystřelí lano a druhý hráč na něm překoná děsivou propast. Nebo zase naopak, když Horus nebo Isis zapnou štít, po kterém mohou archeologové vyšplhat výše. Hlavolamy jsou povedené a chvílemi si nad nimi budete lámat hlavu, než zjistíte, jak postupovat dál.

Lara Croft and the Temple of Osiris

Všechny postavy se časem dostanou i k silnější palebné síle jako kulometům, brokovnicím, plamenometům nebo granátometům, jejichž munice je omezená. Časem získáte i větší zdraví, artefakty zlepšující schopnosti nebo nové kostýmy. Kooperace je prostě to nej, co hra nabízí a je jedno, zda ji zvolíte v off-line, on-line, či zda obě formy zkombinujete.

Záležitost na pár hodin

Hra nabízí i několik výzev jako boj proti značné přesile a k dispozici je i konečný save, po kterém můžete v těchto aktivitách pokračovat. Ale neopíjejme se rohlíkem, poslední Lara Croft je zatraceně krátká záležitost, kratší než už několikrát zmiňované šortky. Pokud budete spěchat, za šest hodin je konec. Pokud se budete loudat a sbírat všechny předměty a plnit výzvy, přidejte si tak dvě hodiny navíc. Víc ani ň. Možná až nějaký stahovatelný obsah, ale tomu zase tolik nefandíme.

Vizuálně je hra rozporuplná. Textury jsou ostré, částicové i světelné efekty pěkné, ale animace postav je tristní a máme za to, že ani neotvírají pusu, když mluví. Je to takový pelmel. Jde o hru na novou generaci konzolí, což je vidět právě na texturách, a zároveň o spíš budgetový titul, o čemž svědčí i toporné animace a prapodivné modely postav. Ve výsledku ovšem hra dobře pobaví. Vezměte si k ní kamaráda, přítelkyni nebo potomka a uvidíte, že nebudete litovat. Jen sami si neužijete takovou legraci.


Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 52 čtenářů