Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lead and Gold nabídne boje gangů na Divokém západě

aktualizováno 
Nenápadná akce slibuje štavnaté multiplayerové přestřelky s atraktivními postavami.

Lead and Gold

Nenápadná akční hra Lead and Gold: Gangs of the Wild West vzniká v nepočetných kancelářích švédského studia Fatshark. Jistým indikátorem značného potenciálu je skutečnost, že si hry poměrně brzy po ohlášení začala všímat i velká západní média.

Lead and GoldLead and Gold je v první a zároveň jediné řadě multiplayerovou střílečkou, která si neklade za cíl oslovit všechny. Na příběhový zážitek pro jednoho hráče zapomeňte.

Je otázkou, zda to do finále dotáhnou aspoň botové, tedy figury ovládané umělou inteligencí. Pokud ne, nebyla by to velká škoda. Slušné připojení k internetu už je dnes standardem, tak proč nestřílet rovnou do živých, tedy do virtuálních ovládaných živými hráči.

Premisa hry je prostá, a jelikož se jedná o akci týmovou, je také založená na kooperaci jednotlivých týmů. Bez ní to daleko nedotáhnete, což poměrně zvyšuje nároky na kvalitu spoluhráčů, kteří mohou zábavu svými výkony jak podpořit, tak zničit.

Lead and GoldSpolupráce je zábavnější, když se na ní podílí každý něčím jiným. A tvůrci to dobře vědí. Proto dávají na výběr ze čtyř odlišných charakterových tříd, z nichž je možné volit nejen na začátku partie, ale naštěstí i při každém respawnu, takže i za jednu hru stihnete vyzkoušet všechny. To pravé kouzlo ale spočívá v delším zaměření se na jednu třídu a vytěžení jejích schopností.

Tak například Deputy, což je postava ve hrách dosti nevídaná, je na první pohled ničím nezajímavý týpek, který je v přestřelkách zřejmě nejslabší ze všech. Má ale jednu šikovnou schopnost, jíž může využít jen v dobře fungujícím týmu. Může označit jakéhokoliv nepřítele symbolem lebky. To je výzva pro parťáky, aby po tomto zloduchovi šli. Na označeném dostanou střelecký bonus, tudíž ho zlikvidují rychleji. Věru neobvyklá schopnost!

Lead and GoldJe logické, že Deputy je spíše podpůrnou třídou. Stejně jako Trapper, tedy jediný ženský charakter ve hře. Jedná se o lovkyni disponující nejen silnou medvědobijkou, ale především schopností pokládat pasti.

Aktuálně může mít položeny vždy pouze dvě, s položením třetí se deaktivuje ta první. Hodí se zejména v herních módech, kde jde o obranu určitého předmětu. Mapy jsou postaveny tak, aby se zde pasti daly šikovně využít, a pakliže je položíte třeba do úzkého hrdla vedoucího k předmětu, po němž nepřítel baží, rozhodně ho zbrzdí.

Zbylé dvě třídy jsou spíše frontové a těžící z podpory zmíněných dvou podpůrných. Gunslinger je typický pistolník, který se ve speciálním módu dokáže se svou bouchačkou ohánět obzvlášť rychle. Blaster je potom specialista na dynamity, které může pohazovat všude možně a páchat s nimi rozsáhlejší paseku.

Lead and GoldCoby rozcvička by neměly chybět módy jako deathmatch a jeho týmová varianta, ale to opravdu zajímavé se skrývá v módech méně provařených.

Pravda, takový Conquest se zabíráním bodů na mapě není ničím originálním, rozhodně jde ale o hlubší zážitek, v němž se uplatní i různé strategie. 

Co jinde nenajdete je mód zvaný Greed (byť jde pochopitelně o volnou adaptaci módů již známých). Úkolem obou týmů tu je zmocnit se pytle zlata z převráceného dostavníku. Frenetické přestřelky s využíváním specifických schopností postav jsou zaručeny.

Ještě zajímavější ale je Powder Keg, což v překladuLead and Gold znamená sud se střelným prachem. V tomto módu se hráči rozdělí na útočníky a obránce. Útočníci mají za úkol za pomoci sudu s prachem zničit dvě místa na mapě. Jednoduše na ně sud postaví a rozstřelí ho. Obránci tomu musí pochopitelně zabránit.

Háček je ale v tom, jak sud na místo co nejefektivněji dopravit. Někdo ho totiž musí přenášet a ten někdo bude obzvlášť zranitelný. Nemůže se bránit, a pokud se někdo z nepřátel do sudu strefí, vyletí spolehlivě do vzduchu, a to i s okolím. Proto se nevyplatí chodit přímo vedle nosiče, jenže pak je zase problém s tím, jak ho uchránit.

Přestože Lead and Gold nebude zcela plnohodnotnou hrou, nabídne slušné a stylové grafickéLead and Gold zpracování, které však má být jen doplňkem k tomu hlavnímu:  dynamické a kooperativní hratelnosti, která se podle dostupných verzí zahraničním novinářům jeví jako velmi zdařilá.

Za šest map, které budou k dispozici v základní verzi, tři zajímavé herní módy a čtyři charakterové třídy by hráči měli zaplatit zhruba patnáct euro, tedy nějaké čtyři stovky. To vypadá na férovou nabídku. Zájem o ní bude možné projevit v prvním čtvrtletí příštího roku, a to formou downloadu ze zatím nespecifikovaných služeb na PC a také na Playstation Network a Xbox Live.

Autor:


Témata: virtuální, Xbox

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Immortal: Unchained zavání průšvihem, zatím je to zábava pro masochisty

Immortal: Unchained

Nioh, Dark Souls, The Surge, Bloodborne. Do téhle party by se rádo zařadilo i nové RPG Immortal: Unchained. Po...

Bude plná nenávisti. Vše, co víme o hororové akci The Last of Us 2

The Last of Us: Part 2

The Last Of Us, akční adventura od studia Naughty Dog, je považována za jednu z nejlepších her, které kdy vyšly pro...Najdete na iDNES.cz