Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legendární Diablo 2 oslavilo desetileté narozeniny. A stále se hraje

aktualizováno 
Každý den hrají druhý díl Diabla tisíce hráčů a nevypadá to, že by chtěli přestat. Pojďte se s námi ohlédnout za touto legendou.

Hra byla ve vývoji několik let a datum vydání se neustále posouvalo. Když nakonec vyšla, splnil se sen milionům hráčů na celém světě. Pět postav na výběr, čtyři dlouhé akty, tisíce předmětů a miliony pekelníků k poslání zpět ke stvořiteli. To byla na tehdejší dobu pořádná dávka zábavy. A když vyšlo rozšíření Lord of Destruction, nedal se zážitek popsat jinak než jako hráčská nirvána. Retro recenze si na BonusWebu přečtěte zde a zde.

Hra roku, ale i Guinnessův rekord

Vysoká hodnocení z webů a časopisů ale nejsou všechno, čím se Diablo 2 zapsalo do dějin herní zábavy. Zajímavý je např. zápis v Guinnessově knize rekordů, kam se jako nejlépe prodávající se hra zapsalo svým milionem Diablo 2 (PC)prodaných kopií během prvních čtrnácti dnů prodeje. Později byl rekord překonán, ale na rok 2000 to bylo úctyhodné číslo.

Za rok a dva měsíce po vydání byly oznámeny celkem čtyři miliony prodaných kusů.

Diablo 2 získalo také řadu ocenění, z nichž nejcennější jsou tituly Počítačová hra roku, Hra roku a RPG roku (hra na hrdiny) od Akademie interaktivních umění a věd (Academy of Interactive Art and Science) v roce 2001.

Diablo II a hodnocení odborných magazínů

Recenzenti BonusWebu udělili známky 80 % a 87 %.

Papírové magazíny Level a Score hodnotily 8,6/10 (Level), respektive 92 % (Score). Score tehdy hře věnovalo nadstandardních 15 stran.

Server Tiscali Games ohodnotil hru 4,5 hvězdičkami z 5. Hru strhalo pouze webové Doupě se známkou 5/10.

Hra sklidila úspěch i v zahraničí. Uznávaná trojice GameSpot, GameSpy a IGN hodnotila krásnými známkami 85, 86 a 83. Z dalších jmenujme např. Gameguru Mania (5/5), ActionTrip (80) nebo PC Gamer (94).

Za vše mluví údaje ze serveru GameRankings, který hlásí průměrnou známku z celkových 49 recenzí 88,58 procent.

A co kraví level?

Easter Egg

Velikonoční vajíčko (používá se i anglický výraz easter egg) je skrytá a oficiálně nedokumentovaná funkce nebo vlastnost počítačového programu, DVD nebo CD. Většinou se jedná pouze o neškodné hříčky a vtípky, grafické symboly, animace, titulky se jmény tvůrců apod.

zdroj: wikipedia

Následující easter egg zná asi každý fanoušek Diabla 2. Ve hře se lze teleportovat do speciálního kravího levelu. Proč zrovna krávy?

Je to jednoduché. V prvním Diablu stála na paloučku za městem kráva, na kterou šlo kliknout, ale nic to nedělalo. Mnoha hráčům vrtalo hlavou, že by šlo na něco kliknout bez zjevného důvodu, ale pravdou je, že to zkrátka žádný význam nemělo.

Po internetu se lavinovitě začala šířit fáma, že pokud na krávu budete dostatečně dlouho klikat, otevře se portál do speciální kraví úrovně.

Každý den do Blizzardu chodila spousta emailů, kde se hráči ptali, jak se do kravího levelu dostat. Vyústilo to v to, že Blizzard do své další hry, kterou byla strategie StarCraft, implementoval cheat "There is no cow level".

Hráči dali na chvíli pokoj. Ale po oznámení Diabla 2 se opět začali ptát, jestli se tentokrát už kravího levelu dočkají. Blizzard to nejprve nekomentoval, ale 1. dubna 1999 vypustil do světa obrázek s bojujícími krávami. Všechny samozřejmě napadlo, že je to pouhý aprílový žert. Ale nebyl.

Do kravího levelu se lze v Diablu 2 dostat transmutováním Wirtovy nohy z Tristramu a knihy se svitky teleportačních kouzel po dohrání hry. Čekají tam desítky pekelných krav (Hell Bovine) s dlouhými Diablo 2 (PC)halapartnami, v čele s kravím králem (Cow King). Po jeho zabití z něj vypadne spousta lahviček se staminou (vypadají jako mléko) a většinou i nějaký dobrý předmět.

Právě kvůli tomu to bylo v první verzi hry velmi navštěvované místo. V následujících patchích upravil Blizzard pravidla a do kravího levelu se dostanete jen jednou. Poté už se portál neotevře.

Mimochodem, veškeré zvuky pekelných krav namluvili samotní vývojáři. Když jsem je slyšel poprvé, smíchy jsem skoro spadl ze židle.

Král je jen jeden

Obrovský úspěch Diabla 2 nezůstal nepovšimnut ostatními vývojářskými studii. Za těch deset let vyšlo bezpočet více či méně kvalitních kopií (Sacred, Titan Quest, Dungeon Siege a spousty dalších). Pravdou ale je, Diablo 2 (PC)že ať si říká, kdo chce co chce, Diablo 2 sedí stále na pomyslném trůnu akčních her na hrdiny jako král.

Autoři jsou si toho vědomi, a tak o své dílo neustále pečují, vylaďují ho a přidávají další předměty v patchích. Ten poslední označen jako 1.13c vyšel na jaře a minimálně jeden další je ještě slíben.

Fanouškům rovněž nemohlo uniknout, že se pracuje na třetím dílu. Vydání je ale v nedohlednu a mnoho informací zatím ven neprosáklo (číst vše o Diablu III). Pokud však třetí díl bude alespoň z poloviny taková bomba jako dvojka, máme se na co těšit.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Najdete na iDNES.cz