Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LEGO Batman - kostičkované Gotham City

  0:01aktualizováno  0:01
Složit celé Gotham City z malých lego kostiček dalo opravdu velkou práci.
72

LEGO Batman: The Videogame

Platforma: PC
Výrobce: Travellers Tales

  • svět komiksového Batmana
  • stavebnice lego
  • mise s řízením vozidel
  • chytlavá hratelnost
  • stejné jako předešlé LEGO hry
  • problémy s AI a kamerou

Další projekt stavějící na popularitě LEGO kostek, která se v tomto případě snoubí s oblíbenosti komiksového Batmana, jeko kolegy Robina a nepřátel jako je Joker. Většinu postaviček z oblíbeného komiksu se nám podařilo spatřit na jediném místě, bohužel ale v naprosto stejné podobě, jako tomu bylo u předešlých her s LEGO tématikou. A hrát to samé dokola už prostě není taková zábava...

Herní karta

Lego Batman (PC)

Lego Batman (PC)Spojování populární stavebnice LEGO a dalších aktuálních hitů se zdá být jako ultimátní a dobře fungující kombo, minimálně co se přísunu šustivých dolárků do kapsy vývojářů týče.

Za tímto milionovým nápadem stojí zaměstnanci Traveller's Tales a tehdy načrtnuté koncepce se drží až dodnes – a to možná trochu těžkopádně.

Celkem čtyři LEGO projekty se začínají i navzdory rozdílným námětům nepříjemně opakovat. A my jsme s napětím očekávali, zda bude onou očekávanou osvěžující sprchou v žánru LEGO her právě Lego Batman. Bohužel se ale nezadařilo tak, jak bychom si naivně přáli. To ale rozhodně z tohoto projektu nedělá špatnou hru.

Lego Batman (PC)Přeci jen je ale takto zkraje nutné vypíchnout jeden zásadní rozdíl oproti předchůdcům této hry a sice že se neorientuje na sérii filmů a nekopíruje samotný příběh, jak by tomu mohlo napovídat vydání jen několik málo týdnů oddělené od světové premiéry špičkového snímku Dark Knight (Temný rytíř).

I když by to skalní fandové mohli brát jako výrazné mínus, ve výsledku na tom Lego Batman není vůbec špatně. A to navzdory tomu, že dějová linie, která vzklíčila v hlavách vývojářů, nepatří ke skvostům scénáristického umění. Spokojit se tedy musíme s jednoduchým útěkem padouchů z Arkham Asylum a jejich expanze po Gotham City.

Základní rysy tedy tvůrci zakoupili a převzali od giganta DC Comics a tak se setkáváme s mnoha místy a postavami z tohoto obsáhlého universa.

Vše je samozřejmě zpracováno pomocí drobných kostiček, kde známé obličeje dostávají celkem věrohodnou LEGO podobu. V tomto nikdy vývojáři nezakopli a tak si můžeme užívat umělohmotného Batmana a jeho společníka Robina, kteří svou přítomností a odhodlaným bojem se zločinem naplní první polovinu kampaně.

Další tři epizody jsou zasvěceny temné straně a každý si tak může vyzkoušet hru za celou řadu zloduchů v čele s Penguinem nebo Jokerem. Zde se dozvídáme prakticky ten samý příběh, jen z druhé strany barikády. Každý má několik speciálních schopností jako je třeba elektrický šok Jokera a nebo Riddlerovo „dálkové ovládání“ na pár nešťastných jedinců.

Lego Batman (PC)Vzhledem k množství postav stojící na temné straně bylo nutné dát Batmanovi a Robinovi do rukou také pár doplňujících speciálních schopností.

To je vyřešeno speciálními převleky, tedy stanovištěmi, kde je možné jednu unikátní vlastnost vyměnit za jinou a to platí pro obě postavy (jen každá má samozřejmě svoje specifické převleky). V případě Robina je možné vypíchnout magnetický oblek, díky němuž může pochodovat i po svislých ocelových stěnách. Aby nebyl Batman pozadu, přichází pro změnu s kostýmem který mu dovolí pokládat na dálku aktivovatelné výbušniny, nebo jež mu propůjčí typická křídla, díky nimž může volně plachtit vzduchem.


Sama hratelnost je pak o sehrání dvou postaviček, které si zakládají na společné kooperaci. Jeden bez druhého by se nejspíše neprokousali ani prvním levelem a tak je opět doporučováno hrát vše v kooperativním multiplayeru na jednom PC. V tomto momentě si nelze odpustit krátké povzdechnutí nad vygumovaným online multiplayerem, který v předešlých projektech nechyběl. Tentokrát jej ale tvůrci bez větších ohlasů prostě vypustili. Další mínusový bod...

Lego Batman (PC)Řídíce se heslem "musíme si pomáhat" je tedy možné stiskem jediné klávesy přepínat mezi dvěma postavami. Sama hratelnost spoléhá na jednoduchost a především ničení okolí, které se zcela roztomile rozpadá na malé lego kostičky. Ty můžete sbírat, čímž se celý řetězec uzavírá.

Samozřejmostí jsou ustavičné pranice s řadovými protivníky, kteří se po udolání taktéž rozpadnou na malé umělohmotné kousky, což je umocněno souboji s bossy a ti bývají trochu záludnější.

S kostkami všech možných tvarů souvisí i občasné logické úlohy, kde je třeba poskládat pár vedle sebe ležícíchch kousků do funkčního stroje. O samotnou konstrukci se hra stará sama, na vás je pouze vytušit ten moment a stisknout příslušné tlačítko. Dále budete manipulovat s pákami, rozpohybovávat mechanismy a tak dále.

Tím se dostáváme k problému, který bohužel přetrval z minulých dílů a tím jsou takzvaná hluchá místa a nelogické postupy. Nejednou se v průběhu podaří zaseknout, kdy prostě nevíte kudy kam.

Všechna logická řešení vyhoří a tak můžete na stejném místě zůstat třeba i několik minut než si uvědomíte, že se poblíž nachází nenápadné lehce se blýskající místečko kam máte vlastně vyskočit. Těchto přehlédnutelných detailů je nespočet a rozhodně výsledné hratelnosti nepomáhají.

Lego Batman (PC)Výpis negativních stránek projektu bychom mohli v případě opravdu velké lenosti jednoduše vzít a překopírovat z úplně prvního LEGO projektu.

Tvůrci se totiž drží zásady „dokud se to prodává, neupravujeme“ a na vytvořenou kostru nasadí nový licencovaný herní svět, zabalí ho do krabice a pošlou na pulty obchodů.

Opět se tedy budeme potýkat s problematickou kamerou, která zabírá všechno, jen ne to, co byste v některých momentech potřebovali. No a pak je zde stejně tupá umělá inteligence, jež se nejvýrazněji projevuje na vašem parťákovi. Zatímco vy melete do nepřátel, on jen stojí opodál a nechává se tupě mlátit nebo za vámi nedokáže vyskočit a zůstává nesmyslně pozadu, místo aby vám byl po ruce k pomoci. Z této strany zkrátka příliš výpomoci nečekejte a raději se spoléhejte pouze na sebe respektive aktuálně ovládanou postavu.

Lego Batman (PC)Pár lichotivých slovíček je možné pronést alespoň na adresu designu levelů. Gotham City sice ničím nevyniká, jeho zpracování a celkový design je snad jeden z nejlepších ze všech LEGO her a to navzdory tomu, že nejsou domy poskládané z kostiček, jako zbytek světa.

K designu levelů je nutné připojit také občasné originální chvilky, kdy vás autoři nechají řidit virtuální vozidlo, což v praxi patří k nejsvětlejším momentům hry. Pochválit je klasicky nutné i videosekvence. Ty autoři vytvářejí s přídavkem jejich specifického humoru. I bez jakýchkoliv slov a pouze s charakteristickým huhláním dávají postavy zejména gesty najevo veškeré emoce a příběh je tak vyprávěn zajímavě a nenuceně, což již zkrátka k těmto LEGO hrám patří.

Fanoušci LEGA a Batmana  nejspíše neodejdou zklamaní. Tento pocit by mohl postihnout snad akorát hráče, kteří mají úspěšně za sebou všechny předešlé tituly a jsou již konceptem lehce unaveni. Jinak opět funguje ona formula skvělé a snadno naučitelné hratelnosti ve spojení s populárním tématem, díky níž patří podobné projekty k toliko oblíbeným. Přivřít oko ale musíte nad stále opakujícími se chybami v čele s kamerou, umělou inteligencí.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

72 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 250 čtenářů

Témata: Humor, virtuální

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Další z rubriky

RECENZE: Not Tonight je sžíravá kritika Velké Británie po brexitu

Not Tonight

Jak by mohly vypadat děsivé důsledky brexitu? To zjistíte v kůži jednoho nešťastníka, jehož život se rázem změnil kvůli...

RECENZE: WarioWare Gold láká na tři sta hříček i svérázný humor

WarioWare Gold

Zlý, tlustý a po penězích toužící Wario je zpět v plné síle. WarioWare Gold baví prověřenou hratelností, spoustou...

RECENZE: Banner Saga 3 láká na špičkové tahové souboje a epický závěr

Banner Saga 3

Každý příběh jednou dospěje do konce a tak to je i s oblíbenou Banner Sagou, která třetím dílem vše v epickém stylu...Najdete na iDNES.cz