Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LEGO Harry Potter pobaví mladší i zkušenější hráče

aktualizováno 
Povedený díl série LEGO sice nepřináší nic moc nového, ale alespoň ladí herní mechanismy k větší zábavnosti.
77

LEGO Harry Potter: Roky 1 - 4

Platforma: PC
Výrobce: Traveller's Tales

  • dobře nastavený koncept
  • méně stereotypní než předchůdci
  • pěkné uchopení licence
  • žádné velké změny vůči předchůdcům
  • velmi jednoduché

Povedený díl série LEGO, který sice opět nepřináší nic moc nového, ale aspoň ladí herní mechanismy k větší zábavnosti. Užijí si ho především fandové Harryho Pottera.

Herní karta

Ostřílený hráč se při vypuštění LEGO Harry Potter: Roky 1-4 neubrání zívnutí. Není divu. Série LEGO je všudypřítomná. Uplynulo pouhých sedm měsíců od minulého dílu LEGO Indiana Jones 2 (číst recenzi). Naštěstí se autoři odhodlali k několika změnám, které Harryho Pottera z kostiček oživují.

Herní princip je úplně stejný jako u předchůdců. V roli známých charakterů bojujete, poskakujete a řešíte hádanky, kde jinde než v kouzelnické škole v Bradavicích. Události se orientují na první čtyři filmy. Vzhledem k povaze hry nečekejte propracovaný a kontinuální příběh.

Musíte ocenit hlavně parádní důraz na detail. Fandové předlohy okamžitě poznají takřka všechny lokace, přestože jsou postaveny z kostiček. Atmosféru doplňují oproti předešlým dílům delší filmečky, které se nesnaží ani tak vyprávět příběh, jako spíš pobavit. Což se jim místy opravdu daří.

LEGO Harry Potter: Roky 1-4 (PC)Pravdou ale je, že autoři počítají se znalostí knih nebo filmů. Ostatním bude stylová prezentace cizí a jen těžko pochopí, oč v LEGO Harry Potter jde. To lze ale jen těžko považovat za skutečný zápor, protože autoři správně počítají s tím, že si hru pořídí především fandové předlohy.

Vylepšení v LEGO Harry Potter poznají především ti, kdo hráli poslední díl s Indiana Jonesem. Autoři odstranili nudné a opakující se úkoly typu "odstraň X nepřátel". Vozítka se lépe ovládají a hádanky doznaly větší variability.

Jednotlivé postavy, které si časem na mise vybíráte, už nedisponují pouze jasně danými přednostmi a nedostatky, ale postupně si zpřístupňují nejrůznější kouzla. Je to magie, která vám pomůže v boji, například schopností přenášet vzduchem předměty, přesněji kostičky. S trochou cviku přesně určíte, kam má být každý dílek položen. Postavíte třeba schody, jimiž překonáte překážku.

LEGO Harry Potter je přitom o dost přístupnější než LEGO Indiana Jones 2. Mladší a méně zkušení hráči se mohou opřít o řadu pomocníků. Například bezhlavý Nick ukazuje neustále cestu k dalšímu úseku úrovně.

To na druhé straně vede k výraznému zjednodušení hry. Ta vás nenechá ani chvíli tápat a vždy ukáže, co je potřeba udělat. Ani hlavní nepřátelé, takzvaní bossové, nepředstavují příliš velkou výzvu. A to ani pro nováčky. Aspoň, že je hra dostatečně dlouhá: zabere nějakých deset hodin.

Přesto LEGO Harry Potter dokáže motivovat i zkušenější hráče, a to především rafinovaně poschovávanými bonusy. K řadě z nich se dostanete jen po pečlivé úvazeLEGO Harry Potter: Roky 1-4 (PC) a s obratnými prsty. Odměnou je odemčení dalšího obsahu. Hlavní motivací ale je, dohrát hru na sto procent, což už není vůbec nic jednoduchého. Čas se hrou strávený to razantně prodlužuje.

LEGO Harry Potter je stejně jako jeho předchůdci zaměřen na kooperaci. Ve hře jsou za každých okolností dvě postavy, mezi nimiž může hráč střídat. Tu druhou ovládá vždy počítač. Kdykoliv však může přijít další hráč a chopit se role toho druhého. Ještě více než v minulém díle je třeba spolupracovat.

Například v zakázané části knihovny se Harry s pomocí neviditelného pláště svého otce proplíží kolem lidožravých knih na platformu, kterou Ron zezdola rozpohybuje pomocí levitačního kouzla. Tak se Harry dostane na místo, kam potřebuje.

Samozřejmě je lepší, když oba charaktery ovládají dva hráči. Nutno ale uznat, že umělá LEGO Harry Potter: Roky 1-4 (PC)inteligence funguje dobře a hru vyloženě nekazí. Občas má jen problémy najít tu nejpřímější cestu. Horší je to s kamerou. Občas volí nevhodný pohled, při kterém je obtížné odhadnout například vzdálenost. Pak se lze snadno seknout. O to více zamrzí, že pozici můžete ukládat jen mezi úrovněmi.

Titul podobného ražení se pochopitelně nesnaží být premiantem v technologické oblasti. Ostatně, kostičky dokáží leccos zamaskovat. Přesto je na LEGO Harry Potter oproti předchůdcům znát grafický pokrok. Především textury jsou kvalitnější, úrovně o něco rozsáhlejší a postavičky plynuleji animované. Zvuková a hudební kulisa se ke hře výborně hodí, jen škoda, že je stále dostupná pouze ve stereu.

Autoři rozdělili Harryho Pottera na dvě části. Zanedlouho nás tak čeká LEGO Harry Potter: Roky 5-7. Přinejmenším na PC je vzhledem k LEGO Harry Potter: Roky 1-4 (PC)této skutečnosti příjemné, že cena není stanovena zcela na roveň plnohodnotných titulů, ale na o něco nižších 799 Kč. Zato dostanete hru v celkem povedené české verzi. Ne, že by čeština byla pro hru zásadní, dětem však usnadní hraní.

LEGO Harry Potter: Roky 1-4 nepřináší nic zásadně nového, autoři ale aspoň vybrousili hratelnost a odstranili řadu nedostatků. Z posledních dílů série LEGO je tak tento nejlepší, byť také nejjednodušší. Komu však LEGO hry nevoněly už dříve, novinka na tom změní pramálo.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

77 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 168 čtenářů

Témata: knihovny

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz