Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy

  12:00aktualizováno  12. října 3:39
Některé příběhy jsou věčné, a to i když je převyprávíte pomocí několika barevných kostiček. Dvě slavné značky se opět spojily, aby přinesly pokračování jednoho z největších loňských překvapení.

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy Každý mluví o chystaném next-gen projektu ze světa Star Wars, a my přitom první hru tohoto tématu na konzole nové generace již máme. Druhý díl loňského překvapení si totiž probojoval cestu až na Xbox 360. Jak tedy dopadla tato verze? Lego Star Wars II: The Original Trilogy (dále jen Original Trilogy) staví na herních základech vytvořených prvním dílem, které doplňuje pár změnami, spíše však kosmetického ražení. Jak už název napovídá, tak Original Trilogy čerpá z původních dílů Hvězdných Válek (Nová Naděje, Impérium Vrací Úder, Návrat Jediho). Příběhová linie se tady rozprostírá přes epizody IV – VI, a jednotlivé mise jsou tak povětšinou založeny na nejzajímavějších scénách ze slavné filmové předlohy.

Samotné hraní je ještě zábavnější než minule.

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy Story mód zůstal na svém místě v nezměněné podobě. Každé epizodě je přiřazena jedna místnost, kde jsou jednotlivé mise rozděleny jako kapitoly. Ty tvoří základní kostru onoho zmiňovaného příběhového režimu. Jeho jednotlivé části budete procházet s předem danými postavami. Stejně jako v předchozím dílu disponuje každá specifickými schopnostmi. Jediům nedělá problém dvojitý skok, robotům R2-D2 a C-3P0 zase otevírat elektronicky uzavřené dveře atd. Každá postava je zařazena do určité kategorie, která disponuje dovednostmi pro ní typickými. Skoro ve všech levelech narazíte na lokace, které jsou přístupné jen té či oné skupince postav. Samozřejmě že se tak tedy nikdy nebudete moci s předem danými postavami podívat do míst, které vyžadují postavy jiného zaměření. Naštěstí však obsahuje Original Trilogy nově režim Free Play, ve kterém si budete moci projít všechny úrovně ze story módu právě s libovolnou postavou.

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy Kdyby vám nevyhovovala žádná z padesátičlenného výběru, tak je zde další z novinek v Original Trilogy - editor. A ne jen tak ledajaký. Díky tomu, že se všechny postavičky skládají z několika LEGO součástek, tak si z jednotlivých částí postav již hotových můžete vyrobit vlastního hrdinu. Nejenom že budou jeho jednotlivé části vypadat jako kousky z vašich oblíbených Star Wars postav, ale bude se pyšnit dokonce i jejich speciálními schopnostmi. Bohužel ve hře nelze použít postavy z prvního dílu. Tato vymoženost zůstává exkluzivitou verzí pro současnou generaci konzolí. K jejich nahrání je totiž zapotřebí savu z původní hry a jak jistě moc dobře víte, tak LEGO Star Wars: The Videogame pro X360 nikdy nevyšla.

Samotné hraní je ještě zábavnější než minule. Mise jsou delší, úkoly nápaditější a dočkali jsme se i více zábavných videosekvencí. LEGO Star Wars II: The Original Trilogy I humor prošel revizí. Zatímco o prvním díle jsme mohli říci, že je „pouze“ úsměvný, tak dvojka je bez skrupulí opravdu zábavná. Postavičky více gestikulují a jejich mimika doznala znatelného vylepšení. Jedna vtipná scéna střídá další a tímto tempem jede naplno celá hra. Vtipných scén se dočkáte i při samotném hraní více, než v originálu. Tvůrci důvtipně vyřešili i fakt, že LEGO postavičky nemluví, vydávají totiž jen směšné pazvuky. Například scénu, kdy Darth Vader vysvětluje Lukeovi, že je jeho otec pomocí fotografie, si prostě zamilujete. Naprosto objektivně však v tomto bodě přiznáváme, že jsme jako Star Wars fanoušci daleko více nakloněni původním dílům, kterým tak trošku oproti novodobé sérii nadržujeme.

Díky absenci krve je hra naprosto nenásilná a bavit se u ní budou jak malí, tak velcí.

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy Již při první misi vás chytí naprosto neodolatelné tempo hry, které vás doslova vtáhne a nepustí. Spád je perfektní a nenarazili jsme na jediné nudné místo. Životnost je sice opět malá, ale alespoň o hodinku či dvě delší než u prvního dílu. Bonusů je navíc celá kopa, a to včetně skrytých úrovní. Hratelnost je obohacena o možnost stavět různé mechanismy. Každá postava vyjma droidů a jiných robotů může z hromady kostiček postavit schody, páku na otevření dveří a další pomůcky pro postup hrou. Navíc je animace tohoto skládání neuvěřitelně roztomilá. Pokud jste se domnívali, že bude přenesení Star Wars vesmíru do stavebnice LEGO zneuctění a první díl vás nepřesvědčil, tak pokračování pak zcela určitě. Urazit hra nemůže opravdu nikoho. Zachovává totiž ideu filmové sci-fi předlohy a doplňuje ji jen vlastním pohledem na věc.

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy Hratelnost je do jisté míry založená na kooperaci herních postav. Mnohdy totiž budete muset využít schopnosti dvou postav rozdílného zaměření. Pokud hrajete sami, tak vám bude relativně zdatně sekundovat umělá inteligence. Plnit tyto jednoduché úkoly jí nedělá nejmenší problémy. Zato jakmile přijde na řadu boj, tak ostrouháte mrkvičku. Vaši spolubojovníci ovládaní AI sice vykryjí rány od protivníků, ale že by na ně pořádně zaútočili, to se říct nedá. Obvykle jen hloupě stojí, či pobíhají po okolí. Naštěstí se dá jak v single, tak multiplayeru mezi větším počtem postav přepínat.

Ewokové

Věděli jste, že tito malí a silně chlupatí prckové žijící na lesním měsíci Endoru se dočkali krom animované TV seriálu i dvou hraných filmů? Jmenovitě Ewoks: The Battle for Endor a Caravan of Courage: An Ewok Adventure. Oba byli TV původu a mohli jste je u nás sehnat na VHS v dobách ranného post-socialismu. Sám jsem první jmenovaný viděl a nešlo vůbec o marnou záležitost. Tedy samozřejmě pokud Ewoky nenenávidíte za jejich přílišnou roztomilost a neničíte jejich figurky každý večer před spaním.

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy Multiplayer jako takový je jedním z nejsilnějších prvků hry. Je nesmírně zábavný a lehce evokuje vzpomínky na scrollovací bojovky z automatů v devadesátých letech. Navíc se jedná o tzv. drop-in/drop-out, takže můžete svého kamaráda přizvat k hraní kdykoliv je libo. Stejně tak se může odpojit, aniž by vám jakkoliv pokazil, či dokonce přerušil hru. Sluší se též poznamenat, že sestavená vozidla lze i ovládat a dočkáte se i řady leteckých misí, včetně obou náletů na Hvězdu Smrti. Herní stránce tak můžeme udělit jedničku s malým mínusem.

A co technická vizáž hry? Zde si hra oproti originálu polepšila již na dosluhujících konzolích a verze pro X360 je v tomto ohledu ještě o nějaký ten krůček dál. Více odlesků, větší počet polygonů na postavy a HD rozlišení Original Trilogy sluší stejně, jako Laře Croft její krátké šortky. Kamera je

Klady a zápory

Plus Hratelnost
Plus Vizuálně přitažlivé
Plus Výborný humor
Plus Kooperativní multiplayer
Plus Spousta bonusů

Mínus Délka

opět trošku neposlušná, ale daleko méně než v prvním dílu. Ozvučení je přitom neméně působivé a opětovně jsme si po hraní hry pobrukovali Williamsovy skladby. Original Trilogy je prostě záležitost s perfektní hratelností, doplněné kvalitním multiplayerem, vizuálně propracovaná a s nadčasovou hudbou. Verze pro X360 přináší ještě možnost downloadů z Xbox Live Marketplace a ještě lepší vizuální podobu celé hry. Sečteno a podtrženo – Original Trilogy je prostě jasný příklad skvělé hry, která by vám neměla ujít. Možná si myslíte, že je dětinská. Ne, není. Jde o jeden z mála příkladů dokonalé rodinné hry. Díky absenci krve je naprosto nenásilná a bavit se u ní budou jak malí, tak velcí. Stejně jsme se totiž bavili i my. Ewokové Věděli jste, že tito malí a silně chlupatí prckové žijící na lesním měsíci Endoru se dočkali krom animované TV seriálu i dvou hraných filmů? Jmenovitě Ewoks: The Battle for Endor a Caravan of Courage: An Ewok Adventure. Oba byli TV původu a mohli jste je u nás sehnat na VHS v dobách ranného post-socialismu. Sám jsem první jmenovaný viděl a nešlo vůbec o marnou záležitost. Tedy samozřejmě pokud Ewoky nenenávidíte za jejich přílišnou roztomilost a neničíte jejich figurky každý večer před spaním.

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy
Výrobce/Vydavatel Traveller's Tales/Lucas Arts
Platforma Xbox 360, PlayStation 2, Xbox GameCube
Multiplayer: 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 4 MB
Verdikt: Byť hra neobsahuje na první pohled příliš mnoho změn, tak vlastní vše, co řádný titul má mít. Verze pro X360 je navíc ještě lepší. Co více si přát?
Hodnocení: 85% (info)Témata: Humor, Robot, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...Najdete na iDNES.cz